وزارت خارجه افغانستان: همکاری با ایران بخشی از تلاش‌های ما در روند صلح است

  • وزارت خارجه افغانستان در بیانیه‌ای تاکید کرد که همکاری با ایران بخشی از تلاش‌های کابل برای ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای درخصوص روند صلح است

وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد: «همکاری با کشورهای منطقه، از جمله کشور دوست و برادر ایران، بخشی از تلاش‌های جمهوری اسلامی افغانستان به‌منظور ایجاد و تقویت اجماع منطقه‌ای در خصوص روند صلح می‌باشد».

بیانیه افزود: ما باور داریم که برای تأمین و تضمین صلح در افغانستان و رفع تهدید تروریسم در منطقه و جهان، تعامل و همکاری صادقانه میان همه طرف‌های ذینفع امری مهم و حیاتی است.

وزارت خارجه افغانستان در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر تقابل آمریکا و ایران در افغانستان نیز تصریح کرد: سیاست خارجی این کشور بر محور صلح و امنیت، همکاری‌های اقتصادی، و همگرایی‌های دوجانبه و چندجانبه استوار است، بنابراین همکاری با یک کشور، به هیچ وجه به معنای عدم‌همکاری یا تقابل با سایر کشورها نخواهد بود.

این در حالی است که روزنامه «هشت صبح» در مطلبی نوشته بود: «دولت افغانستان در نظر دارد (اگر بتواند) مذاکرات صلح را از حیطه صلاحیت و مدیریت آمریکا و پاکستان خارج بسازد و با هم‌پیمانان منطقه‌ای‌اش آنرا به سرانجام برساند. این طرح روی دست اتمر، وزیر خارجه کشور و جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار دارد».

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email