تلاش جدید آمریکا علیه ایران

یک دادگاه فدرال در واشنگتن ضمن طرح ادعاهای بی‌اساس ایران را به پرداخت ۸۷۹ میلیون دلار غرامت محکوم کرده است.

 دادگاهی در واشنگتن بر پایه‌ ادعاهای غیرمستند مبنی بر دست داشتن ایران در انفجار  «برج الخُبَر» در عربستان سعودی که سال ۱۹۹۶ اتفاق افتاده ایران را به پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان این حادثه محکوم کرده است.

دادستان یک شرکت فعال در زمینه ارائه مشورت‌های حقوقی در آمریکا گفت دادگاه فدرال واشنگتن گروه‌های حامی ایران را مقصر این حادثه دانسته و بر همین اساس تهران را به پرداخت غرامت ۸۷۹ میلیون دلاری محکوم کرده است.

شاکیان این پرونده ۱۴ نفر از اعضای نیروی هوایی آمریکا و ۲۱ نفر از خانواده‌های درجه یک آنها محسوب می‌شوند. آنها ذیل قانونی موسوم به «قانون مصونیت دولت‌های خارجی» از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران شکایت کرده‌اند.

دادگاه فدرال واشنگتن در حکم جدید خود مدعی شده دولت ایران دستور انجام این حمله را صادر کرده و از آن حمایت مادی به عمل آورده است.

در تاریخ بیست‌وپنجم ژوئن سال ۱۹۹۶ بود که یک کامیون بمب‌گذاری شده مقابل محل استقرار نظامیان آمریکایی واقع در شهر «الظهران» منفجر شد که بر اثر آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته و ۴۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

ادعای این دادگاه و شرکت حقوقی مذکور در منتسب کردن این حادثه به ایران در حالی است که در سال ۲۰۰۷ «ویلیام پِری» وزیر دفاع وقت آمریکا (در دولت بیل کلینتون) علناً اعلام کرد این انفجار، کار سازمان تروریستی «القاعده» بوده است.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email