تلاش ترامپ برای حل بحران قطر جهت کاهش پروازها از آسمان ایران

مقام‌هایی در آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس اعلام کرده‌اند که دولت واشنگتن تلاش‌ها برای حل بحران در شورای همکاری خلیج‌فارس را ازسرگرفته است.

  •  به نقل از بلومبرگ، مسئولان آمریکایی و عربی، روز گذشته اعلام کردند که “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهوری آمریکا، عربستان سعودی و امارات را تحت فشار قرار داده است تا به ممنوعیت اعمال شده علیه شرکت‌های هواپیمایی قطر برای پرواز در آسمان این کشورها پایان دهند.

وب‌سایت خبری “داو جونز” به نقل از همین منابع یادآور شد که تلاش‌های مکرر برای پایان دادن به اختلافات میان اعضای شورای همکاری خلیج‌فارس شکست خورده و تلاش‌ها طی دوران اخیر با مقاومت سعودی‌ها مواجه شده است.

در همین حال، روزنامه “وال استریت ژورنال” نیز با اعلام این خبر، تصریح کرد دولت ترامپ اکنون بر روی یک موضوع خاص برای حل و فصل بحران قطر متمرکز شده و آن، مساله حریم هوایی است.

به گفته مقام‌های آمریکایی، ترامپ شخصا عربستان سعودی را تحت فشار قرار داده تا محدودیت‌های اعمال‌شده برای استفاده قطر از حریم هوایی این کشور را بردارد؛ چرا که همین امر باعث شده است بیشتر هواپیماها از حریم هوایی ایران استفاده کنند که منبع درآمدی برای این کشور محسوب می‌شود.

به نوشته وال‌استریت‌ژورنال، پرواز هواپیماهای قطری از آسمان ایران یکی از پیامدهای جانبی ناخواسته و پیش‌بینی‌نشده بحران دیپلماتیک در شورای همکاری خلیج‌فارس بوده است.

عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین در پنجم ژوئن ۲۰۱۷ اندکی بعد از اولین سفر رسمی دونالد ترامپ به منطقه و دیدارش با سران این کشورها، قطر را به حمایت از تروریسم متهم و روابط دیپلماتیک با این کشور را قطع و با بستن مرزهای زمینی و هوایی، عملا قطر را محاصره کردند. این چهار کشور عربی برای عادی شدن روابط با دوحه، خواستار قطع رابطه با ایران و اخراج نظامیان ترکیه از قطر و تعطیلی شبکه الجزیره شده‌اند.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email