چین: آمریکا هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد

دفتر نمایندگی دائم جمهوری خلق چین در سازمان ملل متحد با تأکید بر اینکه آمریکا با خروج از برجام تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را زیر پا گذاشته، اعلام کرد که آمریکا هیچ حقی برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران ندارد.

  • دفتر نمایندگی دائم جمهوری خلق چین در سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه طی پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر تأکید کرد که آمریکا با توجه به خروج از برجام و زیر پا گذاشتن تعهداتش ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت هیچ حقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران نداشته و هرگز نمی‌تواند از برجام علیه ایران استفاده کند.

در این پیام توئیتری تصریح شده است:«آمریکا با خروج از برجام در اجرای تعهدات خود ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ ناکام مانده است. این کشور هیچ حقی برای تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران ندارد، چه رسد به اینکه بخواهد مکانسیم بازگشت خودکار تحریم‌ها [موسوم به اسنپ‌بک] را فعال کند. حفظ برجام تنها راه ممکن برای حرکت به جلو است.»

آمریکا که بیش از دو سال از زمان خروجش از برجام می‌گذرد، طی هفته‌های اخیر تلاش خود را برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی شورای امنیت علیه ایران -که طبق قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد در اواخر مهرماه منقضی خواهند شد- شدت بخشیده است و حتی برای نیل به هدف خود به دنبال استفاده از ساز‌وکارهای تعریف‌شده در چارچوب برجام است.

با این حال، مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها تأکید کرده‌اند که آمریکا از برجام خارج شده و اساساً در جایگاهی نیست که بخواهد برای کشورهایی که همچنان در برجام حضور دارند، تعیین تکلیف کند.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email