فعالیت تجاری ایران و اقلیم کردستان عراق در دوره کرونا تنها ۴۸ ساعت متوقف شد

رایزن اقتصادی ایران در اقلیم کردستان عراق با اشاره به وضعیت تجارت ایران و این منطقه در دوره شیوع کرونا گفت: شرایط در ابتدا بحرانی بود اما مرزهای تجاری و گمرکی دو کشور تنها به مدت ۴۸ ساعت فعالیتشان به حالت تعلیق در آمد.

  • ، جواد کریمی رایزن اقتصادی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل، در گفتوگو با شبکه خبری کرد زبان روداو به پرسش های این رسانه در خصوص وضعیت مناسبات تجاری در شرایط بحرانی ناشی از فراگیری کرونا پاسخ داد.

وی گفت: پس از بروز کرونا در روز جمعه ۲۱ فوریه و بسته شدن مرزهای مسافری و قطع پروازها، شرایط بحرانی پدید آمد. با وجود این تنها ۴۸ ساعت مرزهای تجاری و گمرکی فعالیتشان به حالت تعلیق در آمد.

این دیپلمات کشورمان افزود: پس از آن، سه مرز رسمی تمرچین، باشماق و پرویزخان برای ورود، سریعاً فعال شدند. فعالیتهای تجاری و گمرکی در مرز با اجرای پروتکلهای بهداشتی سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی گمرک با جدیت به صورت کامل انجام شد.

بیشتر بخوانید

کریمی با اشاره به اینکه مسئولان جمهوری اسلامی ایران و کنسولگری در اربیل و سلیمانیه همزمان در هماهنگی و تعامل قرار داشتند تا جریان تجارت شامل کالاهای اساسی و مایحتاج مردمی به هیچ وجه متوقف نشود، اظهار داشت: شما به خوبی اهمیت این موضوع را میدانید که در شرایط بحرانی نگرانی مردم از تامین کالاهای اساسی و مایحتاجشان جدیتر میشود. لذا مسئولان در هر دو طرف با درک نگرانی مردم اقلیم و نگرانی تجار و تولید کنندگان اقلیم و ایران مساعدت کرده و اجازه ندادند که جریان تجارت متوقف شود.

رایزن اقتصادی کنسولگری ایران ادامه داد: طی هفته گذشته با بازگشایی ۴ بازارچه در مرزهای غیر رسمی شامل کیله، شوشمی، سیران بند بانه و شیخ صله، مقامات دو طرف تلاش کردند بار سنگین محموله های ترافیکی را از دوش سه مرز رسمی برداشته و با کمک گرفتن از ۴ بازارچه  جریان تجارت که دچار کندی و ازدحام کامیون شده بود را تسهیل کنند.

کریمی در خصوص رعایت پروتکلهای بهداشتی در مرزها نیز اظهار داشت: آنچه به عنوان پروتکل بهداشتی در گمرکات اعمال میشود همگی منطبق بر موازین و رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی و بر اساس استانداردهای اتحادیه بین المللی گمرک است و هیچ جای نگرانی از بابت گند زادیی محموله های تجاری در مبادی ورودی و خروجی بازارچه ها و گمرک وجود ندارد. همه کارکنان گمرکات مجهز به ماسک، دستکش و تجهیزات غربالگری هستند و ناظران و بازرسان وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران بر این فرایندها نظارت جدی دارند.

وی ادامه داد: لذا مشاهده میکنید از ابتدای بروز بحران کرونا تاکنون هیچ مورد مشکوکی در مبادی مرزی و گمرکات گزارش نشده و کلیه فرایندها با ایمنی کامل در حال انجام است.

این دیپلمات کشورمان در خصوص زمان بازگشایی مرزهای جنوبی دو کشور نیز گفت: ابتدا گمرکات برای چند روز فعال بودند، اما به جهت نگرانی های بهداشتی فعالیت آنها متوقف شد. اینک مسئولان جمهوری اسلامی ایران و عراق در تلاش هستند با ایجاد تمهیدات بهداشتی لازم در گمرکات مجدداً این گمرکات فعال شوند زیرا این یک نیاز دو طرفه است.

وی افزود: بازار جنوب و مرکز عراق نیازمند کالا و ملزومات است و باید از راه تجارت تامین شود. امیدوارم با استقرار تجهیزات گند زدایی و اطمینان کامل از روندها و مکانیسمهای بهداشتی، این گمرکات هر چه زودتر فعال شوند.

کریمی در خصوص معافیت ۱۲۰ روزه عراق از واردات برق از ایران از سوی آمریکا نیز گفت: تامین انرژی گاز و برق عراق از سوی ایران بر اساس توافق دوجانبه صورت میگیرد و با هدف کمک به جبران کمبود برق عراق مقامات این کشور با نزدیک شدن به فصل گرما متقاضی خرید بیشتر انرژی از ایران هستند. قطع جریان صدور انرژی به عراق به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا موجب اعمال فشار و سختی به زندگی مردم عراق خواهد شد.

وی ادامه داد: این اقدام آمریکا یعنی استفاده از ابزار تحریم، مانع از دسترسی مردم عراق به مایحتاج اولیه خواهد شد. علاوه بر این، از نظر کنوانسیون اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل نقض “حق توسعه “که جزو حقوق بشر بوده نیز قلمداد میشود. دولت عراق با تدبیر این مسئله را حل خواهد کرد.

این دیپلمات کشورمان در خصوص وضعیت تبادلات مالی بین دو کشور نیز گفت: اساساً تجارت و مبادلات مالی آن در عراق علاوه بر شیوه بانکی از طرق مختلف مانند صرافیها صورت میگیرد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email