ترامپ قطعنامه کنگره برای کاهش اختیارات نظامی علیه ایران را وتو کرد

رئیس جمهور آمریکا قطعنامه مربوط به کاهش اختیارات وی برای جنگ با ایران را وتو کرده است.

  • به نقل از رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده بامداد پنجشنبه مصوبه کنگره مبنی بر کاهش اختیارات وی برای اقدام نظامی علیه ایران را وتو کرد.

ترامپ با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: امروز قطعنامه اس جی ۶۸ را که قصد داشت من را به سوی منع استفاده از نیروهای مسلح آمریکا در شرایط مخاصمه و درگیری با ایران سوق دهد، وتو کردم. این قطعنامه کاملا توهین آمیز بود که دموکرات‌ها آن را به عنوان بخشی از راهبرد خود برای ایجاد تفرقه در بین حزب جمهوریخواه و پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری نوامبر تهیه کرده بودند. تعداد کمی از جمهوریخواهان که به این قطعنامه رای مثبت دادند، در واقع بازیچه دست آنها شده‌اند.

بیشتر بخوانید

وی در ادامه این بیانیه مدعی شد که ایالات متحده از زور علیه ایران استفاده نکرده است. ترامپ نوشت: علاوه بر این، قطعنامه اس جی ۶۸ بر مبنای سوء برداشت از واقعیت‌ها و قوانین پایه گذاری شده است. بر خلاف ادعای مطرح شده در قطعنامه، ایالات متحده وارد مساله استفاده از زور علیه ایران نشده است.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه ضمن اشاره به ترور شهید سردار قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه و حمله موشکی ایران به یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا در عراق، ادعا کرد: هیچ نظامی آمریکایی در این حمله موشکی کشته نشده است. حمله به {سردار} سلیمانی بر اساس قوانین آمریکا مجاز بوده و این حمله ذیل قطعنامه “مجوز استفاده از زور نظامی علیه عراق در سال ۲۰۰۲” و ماده ۲ قانون اساسی آمریکا بوده است.

ترامپ در پایان یادآور شده است: قطعنامه اس جی ۶۸ به توانایی و قدرت رئیس جمهور برای حفاظت از ایالات متحده و متحدانش لطمه می‌زد. این قطعنامه به طور تلویحی به معنای آن بود که اختیارات قانونی رئیس جمهور برای استفاده از نیروی نظامی صرفا برای دفاع از آمریکا و نیروهایش در برابر حملات احتمالی و قریب الوقوع محدود شود. این درست نیست. ما در جهانی زندگی می‌کنیم که تهدیدها رو به افزایش است و قانون اساسی ما تاکید می‌کند که رئیس جمهور باید قادر به پیش بینی تحرکات بعدی دشمنان و اتخاذ تصمیم‌های سریع و قاطع در برابر آنها باشد. این دقیقا کاری است که من کردم.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email