گفت‌وگوی تلفنی نماینده ویژه ایران با مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر

نماینده ویژه وزرات امور خارجه ایران ساعتی پیش در گفت‌وگوی تلفنی با مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر، آخرین تحولات جاری در افغانستان را بررسی کرد.

  • «محمد ابراهیم طاهریان» نماینده ویژه وزارت خارجه کشورمان با مقامات دفتر سیاسی طالبان در قطر درباره تحولات جاری در افغانستان تبادل نظر کرد.

دو‌طرف در این گفت‌وگوی تلفنی در مورد آینده صلح، مذاکرات بین‌الافغانی و تلاش‌های همه‌جانبه جهت جلوگیری از شیوع گسترده ویروس کرونا در افغانستان نیز تبادل‌نظر و رایزنی کردند.

این در حالی است که هم‌اکنون یکی از نگرانی‌های جامعه بین‌المللی به ویژه همسایگان افغانستان بحث شیوع بیماری کرونا در این کشور به ویژه در مناطق تحت کنترل طالبان است که هم‌زمانی آن با مشکلات گسترده اقتصادی و کمبود منابع و مواد اصلی غذایی می‌تواند موجی از آسیب‌های جدید و جدی در افغانستان را در پی داشته باشد.

طاهریان پیش از این نیز در هفته‌های گذشته در سفر به کابل و دیدار با رهبران این کشور از جمله محمد اشرف‌غنی و عبدالله عبدالله، مواضع و پیشنهادات جمهوری اسلامی ایران جهت حل مشکلات سیاسی کنونی در این کشور را ارائه کرد.

وی در این دیدارها از آمادگی کشورمان برای کمک همه‌جانبه جهت برون‌رفت افغانستان از بن‌بست سیاسی موجود خبر داده بود.

بیشتر بخوانید

وجود یکهزار کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان از یک سو و از سوی حضور چند میلیونی جامعه مهاجرین افغانستانی در ایران بدین معناست که مسائل افغانستان به شدت می‌تواند ایران را تحت تأثیر قرار دهد.

بنابراین جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش داشته با استفاده از ظرفیت دیپلماتیک خود شرایط را برای برقراری ثبات در افغانستان فراهم سازد.

اکنون نیز افغانستان در شرایطی حساس و سرنوشت‌سازی به سر می‌برد و این حق برای جمهوری اسلامی ایران محفوظ است تا با استفاده از ظرفیت‌های اساسی خود راه را برای رسیدن افغانستان به صلح پایدار هموار سازد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email