«جوانان»، پل ارتباطی ایران و چین در مبارزه با کرونا

جوانان چین و ایران به دنبال شیوع کرونا به شیوه‌ای متحد و هماهنگ با این بیماری مبارزه و به یکدیگر کمک کردند.

  •  به نقل از رادیو بین المللی چین، روز چهارم ماه مه برابر با ۱۵ اردیبهشت (امروز)، در چین به عنوان «روز جوان» نامگذاری شده است؛ روز جوان در سال جاری میلادی، روزی خاص و فوق العاده است و زیباترین جلوه‌های بهار جوانی در جریان مبارزه با کرونا شکوفه داده اند.

«شی جین پینگ» رئیس جمهور خلق چین در پیامی خطاب به جوانان اینطور بیان کرد که جوانی، دوره‌ آزمون و تجربه است و زندگی با همین سختکوشی‌ها رنگارنگ و متعالی می‌شود.

جوانان اقوام مختلف خلق چین در واکنش به شیوع ناگهانی ویروس کرونا، فعالانه به فراخوان حزب کمونیست پاسخ دادند و در مبارزه مردمی و تمام عیار علیه کرونا مشارکت کردند. این جوانان بدون ترس از خطرات و سختی‌ها به خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا هجوم بردند و فداکاری کردند که این امر حاکی از روحیه مسئولیت پذیر جوانان چین در عصر جدید است به گونه‌ای که تحسین و تمجید گسترده حزب و مردم چین را نیز به دنبال داشت.

جوانان چین و ایران به دنبال شیوع کرونا به شیوه‌ای متحد و هماهنگ با این بیماری مبارزه و به یکدیگر کمک کردند.

در جریان شیوع کرونا شاهد رویدادهای تاثیرگذاری از سوی جوانان بودیم. اکنون باید گفت که صرف نظر از گذشته، جوانان چین و ایران همواره نیرویی پیش قدم در افزایش دوستی میان چین و ایران محسوب می شوند.

ازاواسطماهفوریه،گروهیازداوطلبانچینیوایرانیبرایابراز همدلیوکمکبهمردمایران،درفضایمجازیگردهمآمدندوتیمی با عنوان  «همیاریچینوایران»رابه منظورپیشگیریومهار ویروس کروناتشکیلدادند. این گروه بیش از ۲۰۰ عضو دارد که بیشتر آنها متولدین پس از دهه ۱۹۹۰ و حتی  ۲۰۰۰ میلادی (دهه‌های ۷۰ و ۸۰ شمسی) هستند. این جوانان از مناطق مختلف جهان مانند «تهران»، «برلین»، «جنگ جوئو»، «شین جیانگ» و شهرهای دیگر گرد هم جمع شدند ویکپلاطلاعاتیشاملدانستنی‎هایمربوطبهمقابلهمشترکباکرونا ویروسوکمکبهیکدیگررا تشکیل دادند.

اعضای این گروه، تجربیات و طرح‎های چین برای مقابله با کرونا ویرس را به سرعت از زبان چینی به فارسی ترجمه کردند و ویدئوهایی کوتاه با زیرنویس فارسی را در رسانه های اجتماعی در اختیار مردم ایران قرار دادند؛ ویدئوهایی که توجه گسترده کاربران ایرانی را به همراه داشته است.

«چانگ هوا» سفیر جمهوری خلق چین در ایران نیز در حساب کاربری خود در رسانه های اجتماعی، از انتشار این ویدیوها تقدیر کرده  و آنها را در توئیتر بازنشر داده است.

«چن شی ری» رئیس بخش این تولیدات ویدئویی، که سابقه تحصیل در دانشگاه تهران را دارد و در زمان تحصیلش، همکلاسی‌های ایرانی اش به او کمک می کردند و او دلگرم به این کمک‌ها بود، اکنون امیدوار است که با حضور در تیم همیاری چین و ایران بتواند کمک همکلاسی‌های ایرانی اش در دوره تحصیلی را جبران کند.

«مرضیه بهرادفر» دانشجوی ایرانی و رئیس بخش ترجمه این ویدئوها می گوید: محبت دوستان چینی به ایران ما را بسیار متاثر کرده است، اعزام متخصصان، ارسال لوازم پزشکی و تاسیس گروه مجازی همیاری چین و ایران برای مقابله با کرونا ، کمک بزرگی برای ایران محسوب می‌شود.

«وانگ جیا یی» دانشجوی سال سوم دانشگاه زبان خارجی شانگهای که نسل بعد از سال ۲۰۰۰ و یکی از اعضای تیم داوطلبان همیاری چین و ایران به حساب می‌آید، با اشاره به اینکه از دیدگاه او، ایران تحت حمایت همه جانبه چین قرار دارد، می گوید که تمایل دارد تا از تخصص حرفه‌ای خود برای انتقال دانش و تجربه و اطمینان به مردم ایران استفاده کند. این دانشجو ابراز امیدواری کرده است که به زودی روزی برسد که فرا رسیدن بهار و شکوفه های بهاری  همراه با نابودی ویروس کرونا باشد.

«سینا کرمی» جوان ایرانی ساکن چین، در حالیکه می‌توانست با پرواز چارتری که جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده بود، به کشورش باز گردد، در زمان شیوع کرونا تصمیم گرفت همچنان در «ووهان» بماند و به مردم کمک کند؛ داستان سینا که همراه ۶  نفر دیگر از دوستان چینی خود، روزانه ۵۰۰ فنجان قهوه را به صورت رایگان در اختیار پزشکان و پرستاران حاضر در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار می داد، نمونه ای از دوستی چین و ایران است که از شبکه خبری «سی سی تی وی» نیز پخش شد.

محبت سینا جبران شد و کافی شاپ «واکاندا» که سینا کرمی در آنجا مشغول به کار است، ۳۴ هزار ماسک به ایران اهدا کرد؛ ماسک هایی که روی آنها اینطور نوشته شده بود: سینا! وقتی ما در شرایط سخت بودیم، ما را رها نکردی و کمک رساندی، اکنون ایران در شرایط سخت است و ما سرزمین مادری تو «ایران» را به حال خود رها نخواهیم کرد.

در حال حاضر دو کشور چین و ایران در مسیر مبارزه با کرونا به نتایج مهمی دست پیدا کرده‌اند. از نخستین ساعات روز دوم ماه مه، سطح هشدار وضعیت اضطراری بهداشت عمومی از درجه یک به درجه دو کاهش پیدا کرده و متعاقب آن، وضعیت هشدار درجه یک در تمام ۳۱ استان و مناطق شهری تابع دولت مرکزی چین لغو شده است. امروزه مساجد شهرهای ایران در مناطق کم خطر نیز بازگشایی شده‌اند و مدارس تمام کشور ایران نیز قرار است در تاریخ ۱۶ ماه مه برابر با ۲۷ اردیبهشت باز شوند.

روزهای باقی مانده به پیروزی نهایی در مسیر مقابله با اپیدمی کرونا آنقدرها دور نیست.

در حالیکه گل سرخ در ماه مه در کاشان شکوفه می دهد و عطر محشری دارد، بسیاری از شهروندان چینی در حساب کاربری سفارت ایران، به جشنواره گلاب گیری کاشان ابراز علاقه کرده‌اند؛ یکی از این شهروندان با نقل شعری از «مائو تسه دونگ» اینطور نوشته است: وقتی کوه‌ها پر از شکوفه می‌شوند، او در میان بوته‌ها می‌خندد. می‌خواهم پس از پایان اپیدمی کرونا، به ایران سفر کنم و فرهنگ بی نظیر ایران را تجربه کنم. قوی باش ایران.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email