غریب آبادی: تلاش آمریکا برای جا زدن خود به عنوان مشارکت‌کننده در برجام هیچ مبنای حقوقی ندارد

سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین تأکید کرد که آمریکا به‌طور رسمی از برجام خارج شده و تلاش‌های این کشور برای جا زدن خود به‌عنوان مشارکت‌کننده در این توافق چندجانبه فاقد مبنای قانونی است.

  • ، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین روز شنبه اعلام کرد که تلاش‌های آمریکا برای جا زدن خود به عنوان مشارکت کننده در برجام هیچ مبنای حقوقی ندارد، چرا که این کشور در سال ۲۰۱۸ رسماً از برجام خارج شده است.

غریب‌آبادی در این خصوص توضیح داد: بند ۱۰ قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، بازتابی از بند ۱٫۲ ضمیمه چهار برجام است که اعضای برجام را فهرست می کند. ترامپ در تاریخ ۸ می ۲۰۱۸ با صدور یک دستور ریاستی با مضمون «… و من امروز به وعده خودم برای پایان بخشیدن به مشارکت آمریکا در برجام، به خوبی عمل کردم»، رسماً به مشارکت آمریکا در برجام خاتمه داد.

این دیپلمات ارشد کشورمان افزود: آمریکا همچنین به مشارکت خود در برجام به صورت عملی نیز خاتمه داد و در هیچ یک از نشست ها در چارچوب برجام، بعد از خروج یکجانبه خود از این توافق، شرکت نکرد. آمریکا همچنین تمامی تعهدات خود به عنوان مشارکت کننده در برجام را نقض کرده و از هیچ تلاشی برای تخریب آن از طریق تحمیل مجدد تحریم ها و تهدید دیگر کشورها به تنبیه در صورت تجارت با ایران فروگذار نکرده است.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email