گاردین: دانشمند ایرانی زندانی در آمریکا به کرونا مبتلا شده است

یک دانشمند ایرانی علی رغم اینکه در دادگاه آمریکایی از اتهام نقض تحریم‌های ایران تبرئه شد اما همچنان در زندان قرار دارد و بنابر گفته خانواده و وکیل او به ویروس کرونا مبتلا شده و در شرایط «غیرانسانی» نگهداری می‌شود.

  • ، دکتر سیروس اصغری استاد علوم مواد و مهندسی است که به اتهام سرقت اسرار تجاری مرتبط با کارش در دانشگاه اوهایو بازداشت شد. دادگاه فدرال آمریکا در ماه نوامبر دکتر اصغری را از تمامی اتهامات تبرئه کرد، ولی اداره مهاجرت آمریکا از آزادی وی خودداری می‌کند و او را همچنان در زندان نگه داشته است. وی در ماه مارس نسبت به وضعیت غیرانسانی محل نگهداری خود هشدار داده بود.

پایگاه اینترنتی گاردین امروز (چهارشنبه) به نقل از وکیل و خانواده دکتر سیروس اصغری گزارش داده که وی به ویروس کرونا مبتلا شده است. همچنین اصغری در تماس تلفنی از بازداشتگاه با گاردین از شرایط بسیار غیربهداشتی زندان آلکساندریا در لوِئیزیانا ابراز نگرانی کرده است. وی گفته همواره تعداد زیادی زندانی به آنجا آورده می‌شود اما هیچگونه تدبیری برای حفظ جان زندانیان در مقابل شیوع ویروس کرونا وجود ندارد.

این دانشمند ایرانی به گاردین گفته به سختی مواد شوینده در زندان پیدا می‌شود و با وجود اینکه مشکل تنفسی دارد به مدت دو هفته به وی اجازه داده نشد تا از ماسکی  استفاده کند که خودش تهیه کرده بود.

دکتر اصغری همچنین از برخورد غیرانسانی زندانبان ابراز نگرانی کرده و گفته که مسئولین بازداشتگاه، طوری به بازداشتیان نگاه می‌کنند که انگار آنها انسان نیستند بلکه اشیاء مزاحمی هستند که باید از شرشان خلاص شد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email