سفیر کشورمان در مکزیک: نظام درمانی ایران از بهترین نظام‌های سلامت در جهان است

سفیر جمهوری اسلامی ایران در مکزیک به رسانه‌های این کشور گفت: ایران از یک جامعه قوی برخوردار است. نظام سلامت و درمانی ایران یکی از بهترین نظام‌های سلامت در سراسر جهان است.

  • ، «محمدتقی حسینی» سفیر کشورمان در مکزیک در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور (نوتیمکس) با تشریح شرایط دشوار ایران در مقابله با کرونا اظهار داشت: کرونا یک پدیده کاملاً جدید بود. حداقل تا آنجا که نسل من به خاطر دارد، جهان با چنین بحرانی روبه‌رو نبوده است.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به این سوال که مهم‌ترین درسی که ویروس کرونا می‌تواند برای جامعه به همراه داشته باشد، چیست؟ تصریح کرد: درس‌های فراگرفته شده از این بیماری به‌صورت علمی در حال ثبت ‌شدن است. در بحران بزرگ ویروس کرونا آموختیم که چگونه باید تمام ملت با یکدیگر همکاری کنند. چه کارهایی انجام دهیم تا در یک شرایط خاص و پر از فشار و استرس آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی ایران توانایی بازگشت به شرایط عادی را خواهد داشت؟ خاطرنشان کرد: پیش‌بینی این موضوع دشوار است. دولت تمام تلاش خود برای دستیابی به شرایط عادی را انجام می‌دهد اما هدف و اولویت اصلی حفظ سلامتی و ایمنی مردم است.در بعضی از مناطق اوضاع بهبود یافته است. در عین ‌حال بازگشت به یک شرایط کاملاً عادی نیازمند زمان است.

حسینی در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران هم گفت: در این شرایط دولت آمریکا یک سابقه سیاه از خود به‌جای گذاشت. شیوع کرونا ‌یک مسئله اضطراری بود که به‌طور مستقیم سلامتی و زندگی مردم را تحت تأثیر خود قرار می‌داد. باید رویکردهای سیاسی در این موضوع از امور بشردوستانه جدا می‌شد.

وی افزود: مردم ایران فراموش نخواهند کرد که در یک مقطع زمانی بسیار مهم که زندگی آنها به دلیل یک بیماری همه‌گیر تهدید می‌شد، دولت آمریکا نه تنها محدودیت را حذف نکرد، بلکه فشار و تحریم خود را شدت بخشید. از این‌رو مردم ایران با دو چالش روبه‌رو بودند؛ از یک‌طرف بیماری همه‌گیر و از طرف دیگر تحریم‌های اعمال‌شده از سوی ایالات‌متحده آمریکا!

به گزارش ایرنا، این دیپلمات، اقدام دولت آمریکا در عدم لغو تحریم‌ها در زمان شیوع کرونا را عملی جنایتکارانه دانست و ابراز داشت: مطمئنم مردم آمریکا هم از این عمل غیرانسانی دولت آمریکا راضی نیستند. همه سازمان‌ها و فعالان حقوق بشری و بسیاری از سیاستمداران از دولت آمریکا خواستند به دلیل شرایط ویژه ایجاد شده تحریم‌ها علیه مردم ایران را در خصوص کالاهای بشردوستانه کنار بگذارد اما آنها از انجام آن سر باز زدند.

حسینی با اشاره به وضعیت نظام درمانی ایران بیان کرد: ایران از یک جامعه قوی برخوردار است. نظام سلامت و درمانی ایران یکی از بهترین نظام‌های سلامت در سراسر جهان است. به لطف خدا، مردم ایران بر این مشکل غلبه خواهند کرد؛ اما این رفتارهای غیرانسانی را فراموش نخواهند کرد!

وی درباره همکاری‌های ایران و مکزیک برای مقابله با بیماری کووید۱۹ یادآور شد: همه کشورها باید در مورد این بیماری همه‌گیر از تجربیات یکدیگر بهره بگیرند. ما آماده هستیم تجربیات خود را با مکزیک به اشتراک بگذاریم. به اعتقاد من مهمترین تجربه‌ای که می‌توانم اکنون به آن اشاره کنم تقویت ظرفیت داخلی برای پاسخگویی به موارد مشابه است.

حسینی در مورد روابط ایران و آمریکا عنوان کرد: صریح بگویم که شرایط اصلا خوب نیست. ایالات‌ متحده آمریکا تنش‌ها را به اوج رساند و شانس هرگونه بهبودی و تعامل در روابط را به شکل خطرناکی از بین برد. اکنون تنش در بالاترین سطح خود قرار دارد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: آنها یک توافق مورد تائید بین‌المللی را نابود کردند، متعاقبا شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران وضع کردند و تروریسم اقتصادی را شدت بخشیدند. با ترور سردار سلیمانی که یک قهرمان ملی ایران بود، به یک اقدام جنگی و تروریستی متوسل شدند بنابراین تا زمانی که به اقدامات خصومت‌آمیز خود ادامه دهند، انتظار هر اتفاق پیش‌بینی نشده‌ای وجود دارد.

بیشتر بخوانید

این دیپلمات ایرانی در مورد وضعیت فعلی و آینده روابط ایران و مکزیک هم گفت: ایران و مکزیک از روابط دوستانه‌ای برخوردار هستند و در زمینه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و بین‌المللی با یکدیگر همکاری دارند. هرچند روابط اقتصادی و مبادلات تجاری در اندازه توان اقتصادی دو کشور نیست.

وی با تاکید بر اینکه زمینه‌های بهبود روابط ایران و مکزیک وجود دارد، ابراز داشت: یک نکته قابل توجه همکاری دو کشور در سازمان‌های بین‌المللی است. ایران و مکزیک مواضع مشابهی دارند. هر دو از کشورهای در حال توسعه هستند. هر دو مخالف وجود سلاح‌های اتمی هستند. هر دو نگران تخریب محیط زیست هستند و هر دو خواهان حفاظت از تنوع زیستی و تنوع فرهنگی هستند.

سفیر ایران در مکزیک با بیان اینکه دو کشور می‌توانند در سازمان‌های بین‌المللی مواضع یکدیگر را تقویت کنند، عنوان کرد: در اجلاس اخیر اوپک پلاس، هیات ایرانی به سرپرستی وزیر نفت ایران تلاش زیادی برای کمک به مکزیک و کاهش فشارها بر این کشور برای دستیابی به یک تصمیم‌گیری مناسب از سوی این نشست انجام داد. این نمونه می‌تواند در سایر سازمان‌های و نشست‌های بین‌المللی هم انجام شود.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email