آمریکا به دنبال تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است

یک رسانه آمریکایی با ارائه جزئیات جدید از پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی آمریکا در شورای امنیت علیه ایران مدعی شده این کشور به دنبال تمدید نامحدود تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است.

  •  یک رسانه آمریکایی به نقل از چندین منبع گزارش داده آمریکا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را میان برخی از اعضای شورای امنیت توزیع کرده که خواستار تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران برای مدت نامعلوم است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چند مقام دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و دیپلمات‌های سازمان ملل مدعی شد پیش‌نویس این قطعنامه روز سه‌شنبه میان شمار محدودی از اعضای شورای امنیت توزیع شده است.

طبق گفته مقام‌های آمریکایی واشنگتن قصد دارد این قطعنامه را در ماه مه (اردیبهشت-خرداد) در شورای امنیت به رأی بگذارد. ریاست دوره‌ای شورای امنیت در این زمان در اختیار استونی خواهد بود که از اعضای ناتو و متحد آمریکا است.

لغو تحریم تسلیحاتی بخشی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیست اما اعضای این توافق هسته‌ای در قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که برای تایید برجام صادر شد متعهد به رفع آن در اکتبر سال جاری میلادی شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند باور آنها این است اکنون که ایران به برخی از بندهای این توافق پایبند نیست واشنگتن می‌تواند این استدلال را مطرح کند که لغو تحریم‌های تسلیحاتی نباید در دستور کار قرار بگیرد.

آسوشیتدپرس، همانند سایر رسانه‌ها در روزهای گذشته البته پیش‌بینی کرده که هر گونه تلاش برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران با وتوی روسیه و چین به عنوان دو عضو دائم شورای امنیت روبه رو خواهد شد که بر  رفع قطعی این تحریم‌ها تأکید داشته‌اند.

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که تلاش دولت ترامپ در حال حاضر بر استفاده از «ساز و کار حل و فصل اختلافات» در برجام برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران متمرکز نیست.

در روزهای گذشته برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند دولت ترامپ در صدد است در صورت شکست در تمدید تحریم‌های تسلیحاتی به یک تفسیر حقوقی جدید از متن قطعنامه ۲۲۳۱ متوسل شده و برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران تلاش کند. آمریکا با وجود آنکه دو سال پیش رسما و بدون توجه به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از برجام خارج شده، در تفسیر حقوقی جدید مدعی است که براساس مفاد این قطعنامه هنوز جزو طرف‌های این توافق به شمار می‌رود.

مقام‌های آمریکایی ادعا می‌کنند این قطعنامه آمریکا را به عنوان یکی از طرف‌های دائمی برجام ذکر کرده و خروج از این توافق حق این کشور برای استفاده از بندهای برجام را نفی نمی‌کند. این تفسیر با مخالفت‌های فراوان روبرو شده و رویترز روز سه‌شنبه گزارش داد تلاش آمریکا ناکام خواهد ماند.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email