گفتگوی تلفنی پامپئو و همتای فرانسوی درباره کرونا و ایران

وزرای امور خارجه آمریکا و فرانسه به‌صورت تلفنی در خصوص موضوعاتی از قبیل همکاری‌های دوجانبه برای مقابله با کرونا و همچنین مسائل مرتبط با ایران گفتگو کردند.

  • «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در پیامی توئیتری اعلام کرد که با همتای فرانسوی خود «ژان ایو لودریان» درباره همکاری‌های دوجانبه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و آنچه «پاسخگو کردن ایران در قبال اقداماتش» خواند، گفتگو کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر نوشت: «خوشحالم که امروز با ژان ایو لودریان [وزیر خارجه فرانسه] تماسی داشتم تا واکنش‌های ترنس‌آتلانتیک [آمریکا و کشورهای اروپایی] به کووید‌ــ‌۱۹ را هماهنگ کنیم. ما همکاری نزدیکی با فرانسه به‌منظور تقویت همکاری‌ها در ناتو، حمایت از ثبات در خاورمیانه و پاسخگو کردن ایران در قبال اقداماتش داریم.»

مایک پامپئو هفته گذشته پس از موفقیت ایران در پرتاب ماهواره نظامی «نور» به مدار ۴۲۵کیلومتری زمین مدعی شد که این اقدام ایران مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد است و ایران باید در قبال این اقدام خود پاسخگو باشد.

اواخر روز گذشته نیویورک تایمز گزارش داد، «مایک پامپئو»، وزیر امور خارجه آمریکا قصد دارد با استفاده از یکی از بندهای توافق هسته‌ای «برجام»، تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران را تمدید و یا شورای امنیت سازمان ملل متحد را به اعمال تحریم‌هایی دیگر علیه ایران وادار کند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته طرح وزیر امور خارجه آمریکا بر تلاش برای پیشبرد یک استدلال حقوقی مبنی بر اینکه آمریکا علی‌رغم خروج از برجام همچنان یکی از طرف‌های مشارکت‌کننده در این توافق چندجانبه است، استوار است.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email