الاخبار بررسی کرد: تکامل خودکفایی ایران در زمینه هوافضا پس از پرتاب ماهواره نظامی

پرتاب موفق نخستین ماهواره نظامی ایران بیانگر تکامل خودکفایی ایران در زمینه هوافضا بود که شگفتی همه کشورهای جهان را به‌دنبال داشت.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الاخبار، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در پایان هرسال از چهار دهه گذشته تاکنون برخی از دستاوردهای خود در سطح زمینی، دریایی ، هوایی و سایبری را  رونمایی می‌کند. سپاه پاسداران صبح ۲۲ آوریل ۲۰۲۰ در روز “سالگرد تأسیس سپاه” اعلام کرد که توانسته یک ماهواره نظامی را به فضا پرتاب کند، که با وجود نگرانی جهانی در مقابله با ویروس کرونا شگفتی کشورهای مختلف را به‌دنبال داشت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اکتبر سال ۲۰۰۹، نام نیروی هوایی خود را به «نیروی هوافضا» تغییر داد که آغازگر یک تاریخ جدید در بخش هوافضای جمهوری اسلامی ایران بود.

عدم فعالیت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در زمینه هوافضا طی ۱۰ سال گذشته به‌معنای غفلت آن از این امر نبوده است که هفته گذشته با یک دستاورد غیرمنتظره و شگفت‌انگیز در پرتاب اولین ماهواره نظامی ایران که با موفقیت در مدار ۴۳۰کیلومتری زمین قرار گرفت نشان داد که همواره در این حوزه فعال بوده است.

نیروهای هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران همچنین در دهه دوم از عمر خود٬ نخستین حضور نظامی‌شان را در فضا به ثبت رساندند و در همین زمینه «سرتیپ علی جعفرآبادی» فرمانده فضایی نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت:

در آینده شاهد ارسال ماهواره‌های بزرگتر در مدارهای دورتر از سطح زمین خواهیم بود.

«علی شمخانی»، دبیرکل شورای‌عالی امنیت ملی ایران نیز تأکید کرد: منتظر دستاوردهای جدید هستیم.

بیشتر بخوانید

اولین حضور نظامی ایران در فضا، طراحی ماهواره و ساخت ماهواره‌بر و قرار دادن آن در مدار با دستان ناب در همه مراحل به‌دستان خود ایرانی‌ها انجام شد.

تهران هیچ‌گاه در زمینه هوافضا چندان متکی به کمک‌های خارجی نبود. جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۰۸ با استفاده از موشک «سفیر امید» توانست ماهواره ایرانی امید را به‌صورت آزمایشی به فضا بفرستد. در سال ۲۰۱۱، موشک «سفیر۱‌ــ‌بی» موفق به پرتاب ماهواره “رصد” برای مأموریت آزمایشی خود شد که در مدار ۲۶۰کیلومتری زمین قرار گرفت و این ماهواره اولین ماهواره ایرانی به‌شمار می‌آید که قادر به تأمین انرژی الکتریکی از پرتوهای خورشید بود. در همان سال و از طریق همان موشک، ایران توانست ماهواره «نوید» را در مدار ۲۵۰ تا ۳۷۰ کیلومتری زمین قرار دهد، اما این بار، این ماهواره ۵۰کیلوگرمی وظیفه گرفتن عکس‌های دقیق از سطح زمین را داشت، وضوح آن همانند عکس‌هایی بود که از فاصله ۷۵۰متری گرفته شده بود، همچنین حاوی سلول‌های خورشیدی بود که مقداری از انرژی الکتریکی آن را تأمین می‌کرد. در مورد موفقیت بعدی فضایی ایران در سال ۲۰۱۴، «سفیر۱‌ــ‌بی» ماهواره «فجر» را در مدار ۲۵۰ تا ۴۵۰ کیلومتر زمین قرار داد که با وزن ۶۰ کیلوگرم با دقت بیشتری از زمین عکس می‌گرفت.

ایران در ماه مه ۲۰۱۸، پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، سعی کرد سه ماهواره غیرنظامی به‌نام‌های «پیام» در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۹، «دوستی» در ۶ فوریه ۲۰۱۹ و «ظفر» در ۹ فوریه ۲۰۲۰ به فضا پرتاب کند.

پس از پرتاب موفق نخستین ماهواره نظامی ایران تلاش‌ها و آزمایش‌های هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مورد محکومیت کشورهای غربی قرار گرفت که مدعی شدند ایران قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت را نقض کرده است.

در همین راستا عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت که استناد آمریکا به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت کاملاً بی‌جا است.

در ادامه گزارش الاخبار آمده است: محکومیت ورود نظامی ایران به فضا از سوی کشورهای غربی محکومیت ورود نظامی ایران به جهان فضا به‌دلیل ترس از قدرت اطلاعاتی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به‌ویژه پس از پیشرفت اخیر آن در منطقه‌‌ای که صهیونیست‌ها و پایگاه‌های آمریکایی در آن حاضر نیستند و علت این امر بیشتر به پیشرفت‌های ایران در زمینه موشک‌های بالستیک برمی‌گردد.

سیستم‌های بین‌المللی نظارت بر ایران هیچ‌گونه مقدمات قبلی برای این مرحله را رصد نکرده بودند که در این زمینه سردار «امیرعلی حاجی‌زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اظهار داشت «می‌دانستیم که دشمنان به‌دنبال رصد این کار هستند و تلاش کردیم که به‌صورت چراغ‌خاموش کار را پیش ببریم».

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email