کرونا نشان داد تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه ایران تهدیدی برای بهداشت بین‌المللی نیز هست

سفارت کشورمان در فرانسه در بیانیه‌ای تأکید کرد ویروس کرونا نشان داد تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران که در قالب سیاست فشار حداکثری وضع شده‌اند، تهدیدی برای بهداشت بین‌المللی نیز محسوب می‌شوند.

  •   سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در بیانیه‌ای ضمن تشریح اقدامات ایران برای مقابله با کرونا اعلام کرد: اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است و کلیه کشورها باید با مساعی و هم‌افزایی و همکاری دسته‌جمعی در جهت کنترل آن اقدام کنند.

 در این بیانیه‌ آمده است: متعاقب شیوع ویروس کرونا در چین، جمهوری اسلامی ایران وفق وظایف بین‌المللی خود اقدامات لازم اولیه برای بررسی راهکارهای مقابله با همه‌گیری این بیماری را در دستور کار خود قرار داد. از تاریخ  ۹۸٫۱۱٫۱ ستاد کنترل کرونا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایجاد شده و در همین راستا، جلسات منظم روزانه در آن وزارت‌خانه تشکیل و آخرین وضعیت این اپیدمی بررسی و در ساعت مشخصی برای عموم اطلاع‌رسانی می‌شود.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: اولین مورد ابتلا به ویروس کووید‌ــ۱۹ در ایران در تاریخ ۹۸٫۱۱٫۳۰ در شهر قم مورد شناسایی قرار گرفت. علی‌رغم آنکه کشور در آستانه برگزاری انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی قرار داشت، موضوع بدون هیچ‌گونه ملاحظه‌کاری به‌صورت شفاف و به‌منظور هشدار عمومی و در راستای حفظ سلامت عمومی و پیروی از مقررات بین‌المللی بهداشت اطلاع‌رسانی گردید. باید توجه داشت که طبق استانداردهای جهانی مرجع اعلام آمار در مورد ویروس کرونا، فقط وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است.

سفارت جمهوری  اسلامی ایران در فرانسه با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران با وقوف به مسئولیت خود، تمامی اطلاعات لازم را به‌صورت شفاف در اختیار نهادهای بین‌المللی مربوطه قرار داده است، اعلام کرد: ایران همچنین از مدیران و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت دعوت به‌عمل آورده است تا از امکانات بهداشتی و ظرفیت درمانی کشور بازدید نموده و مشاوره‌های لازم و تجربیات سایر کشورها را در جهت مبارزه با این ویروس در اختیار ایران قرار دهند.

بر اساس این بیانیه،‌ اعلام ابتلا به ویروس کرونا از سوی مقامات ایران می‌تواند نماد بارزی از حقیقت‌گویی و شفافیت از سوی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با شیوع این بیماری باشد، ضمناً ایران بر اساس مسئولیتی که در چارچوب مقررات بین‌المللی بهداشت بر عهده کشورها نهاده، نسبت به همرسانی بهنگام اطلاعات خود به کشورهای دیگر اقدام نموده و انتظار دارد سایر کشورها نیز با عمل به تعهدات خود به اجرای جمعی مقررات بهداشتی و یاری رساندن به بیماران کمک کنند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ویروس کرونا نشان داد تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی ایالات متحده آمریکا علیه ملت ایران که در قالب سیاست فشار حداکثری وضع شده‌اند، تهدیدی برای بهداشت بین‌المللی نیز محسوب می‌شوند. با توجه به اینکه اپیدمی ویروس کرونا موضوعی در ابعاد جهانی است ضرورت ایجاب می‌نماید تا کلیه کشورها با مساعی و هم‌افزایی و همکاری دسته‌جمعی در جهت کنترل این اپیدمی برآیند.

سفارت کشورمان در این بیانیه یادآور شد: در این راستا سفیر جمهوری اسلامی ایران از طریق تماس با ارگان‌های ذی‌ربط در فرانسه و ارسال نامه‌های جداگانه به برخی از وزرای این کشور، ضمن تشریح آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران و چگونگی مقابله جدی و همگانی با آن، بر تعامل و همکاری جمعی برای مقابله با این معضلِ امروز جهان به‌خصوص مساعدت و همکاری میان ایران و فرانسه، تأکید نمود.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email