ترامپ وضعیت اضطرار ملی در قبال ایران را تمدید کرد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با صدور بیانیه‌ای وضعیت اضطرار ملی در قبال جمهوری اسلامی ایران را به‌مدت یک سال دیگر تمدید کرد.

 دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که وضعیت اضطرار ملی علیه ایران به‌مدت یک سال دیگر تمدید شده است.

در این بیانیه آمده است: رئیس‌جمهور وقت آمریکا در روز ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ میلادی با صدور فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰، وضعیت اضطراری در قبال ایران اعلام کرده است.

این بیانیه افزود: روابط ما با ایران هنوز عادی نشده است و روند اجرای توافقنامه ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱ با تهران همچنان ادامه دارد، به همین دلیل، وضعیت اضطراری ملی اعلام‌شده در ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ میلادی و اقدامات اتخاذشده برای رسیدگی به این وضعیت اضطراری همچنان باید تا بعد از ۱۴ نوامبر ۲۰۱۹ میلادی ادامه یابد.

بیشتر بخوانید

کاخ سفید در این بیانیه اشاره کرده است که وضعیت اضطراری فعلی که بر اساس فرمان اجرایی ۱۲۱۷۰ علیه ایران اعمال شده با وضعیت اضطراری دیگری که به‌موجب فرمان ۱۲۹۵۷ از تاریخ ۱۵ مارس ۱۹۹۵ میلادی علیه تهران وضع شده، تفاوت دارد. اقدام جدید کاخ سفید با تمدید وضعیت اضطراری که ۱۲ مارس اجرایی شده، فرق دارد.

جیمی کارتر رئیس‌جمهور سابق آمریکا فرمان اجرایی ۱۴ نوامبر ۱۹۷۹ را ۱۰ روز پس از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در تهران صادر کرده است. به‌موجب این فرمان، تمامی دارایی‌های ایران در خاک آمریکا توقیف می‌شود.

فرمان اجرایی ۱۲۹۵۷ نیز از ۱۵ مارس ۱۹۹۵ میلادی توسط دولت بیل کلینتون درخصوص منع معاملات نفتی ایران صادر شده است.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email