سخنگوی وزارت خارجه: ارائه جزئیات طرح صلح هرمز به ۸ کشور مشارکت کننده/ کاهش تعهدات برجامی ادامه می‌یابد

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: جزئیات طرح صلح هرمز به زودی به صورت مکتوب به ویژه برای هشت کشوری که دعوت کرده‌ایم در این ائتلاف حضور داشته باشند، ارائه می‌شود.

  • ، «سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس و فرماندهان جنگ تحمیلی و روز مولانا گفت: مهمترین تحول دیپلماتیک طی روزهای اخیر، برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد است که ایران در آن، حضور پررنگ و فعالی داشت. روحانی در این سفر که به مدت سه روز طول کشید، دیدارهای پرباری داشته و سخنرانی مهمی را مطرح کردند.

وی با بیان اینکه طرح ابتکار هرمز برای امنیت منطقه توسط رئیس‌جمهور مطرح شد و با ۱۵ تن از سران کشورهای مهم دنیا دیدار کردند و با اندیشمندان و رسانه‌های مهم آمریکایی نیز گفت‌وگو کردند، اظهار داشت: ظریف در نیویورک، روزهای فشرده کاری داشتند  به طوری که با ۲۲ تن از همتایان خود و هفت نفر از مقامات سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش ایرنا، رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه ادامه داد: ایشان علاوه بر همراهی با رئیس‌جمهور در نشست‌ها، در برخی از نشست‌ها به صورت جداگانه شرکت و سخنرانی کرده و مواضع ایران را تشریح کردند. حدود هشت مصاحبه و ۱۰ دیدار با نخبگان و کانون‌های اندیشه‌ور انجام دادند و عصر امروز هم همراه با رئیس‌جمهور عازم ارمنستان هستند.

وی با اشاره به سفر امروز رئیس جمهوری به ایروان اظهار داشت: رئیس‌جمهور علاوه بر اجلاس اتحادیه اوراسیا، با مقامات ارمنستان و کشورهای دیگر نیز دیدارهایی انجام می‌دهند.

جزئیات طرح ابتکار صلح هرمز به زودی به صورت مکتوب ارائه می‌شود

موسوی درباره جزئیات طرح صلح هرمز تصریح کرد: جزئیات طرح به زودی به صورت مکتوب ارائه می‌شود به ویژه برای هشت کشوری که دعوت کرده‌ایم که در این ائتلاف حضور داشته باشند. این ابتکار زیر چتر سازمان ملل ارائه شده است. هدف این طرح، ایجاد صلح و امنیت منطقه است.

واکنش به ادعاها درباره تهدید اروپا برای خروج از برجام

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی، درباره ادعای گاردین مبنی بر تهدید اروپا برای خروج از برجام در صورت تداوم کاهش تعهدات برجامی خاطرنشان کرد: من از تهدید اتحادیه اروپا خبری ندارم اما اگر منظورش این است که می‌خواهند از مکانیزم کاهشی استفاده کنند، غیرقانونی است. اگر بخواهند «اسنپ بک» (بازگشت خودکار تحریم‌ها علیه ایران) انجام دهند، این اقدام از اکنون مرده است چراکه ما اقدامات جبرانی برای خود و آنها در برجام پیش‌بینی کرده بودیم.

بیشتر بخوانید

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: اگر ایران نقض برجام انجام می‌داد، آنها می‌توانستند اسنپ بک را انجام دهند اما اگر آنها نقض برجام انجام دهند، قرار بود که ایران در قالب دو ماده ۲۶ و ۳۶ برجام، اقدامات جبرانی انجام دهد.

موسوی خاطرنشان کرد: اگر آنها بخواهند در پاسخ به اقدامات جبرانی ما، اقدامات جبرانی انجام دهند، اقدام خنده‌دار و اشتباهی است و ما به آنها توصیه می‌کنیم که این اقدامات را انجام ندهند.

 امکان استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران وجود ندارد

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین درباره احتمال ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت درخصوص برجام گفت: همانطور که گفتم، چنین طرحی مرده است و از نظر حقوقی و قانونی امکان استفاده اروپا از مکانیزم ماشه و اسنپ بک وجود ندارد.

درباره سفر عبدالمهدی به ایران هنوز چیزی قطعی نشده است

دیپلمات عالیرتبه کشورمان در پاسخ به سوالی درباره احتمال تنش‌زدایی و میانجیگری میان ایران و عربستان ابراز داشت: همیشه امکان حل اختلافات از طریق گفت‌وگو وجود داشته است. ایران تلاش کسانی که بخواهند منطقه دچار ناامنی نباشد را نفی نمی‌کند. ما همیشه اعلام می‌کنیم که چه به صورت مستقیم و چه به صورت غیرمستقیم و میانجیگرانه، این اقدامات را نفی نمی‌کنیم ولی قبلا کشورهایی از آسیا و اروپا بودند که این تلاش را کردند، به ایران اطلاع دادند و ایران پذیرفت و گفت که از این تلاش‌ها استقبال می‌کند ولی طرف مقابل براساس برخی محاسبات و توهمات این آمادگی را ندارد ولی هر وقت این آمادگی ایجاد شد، ما آماده تنش‌زدایی هستیم.

وی درباره احتمال سفر عادل عبدالمهدی به تهران بیان کرد: اگر بخواهند بیایند، قدم‌شان روی چشم ماست. هنوز چیزی قطعی نشده است و اگر نهایی شد، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

 رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره فشار رژیم صهیونیستی به ایران درخصوص عدم بازی کردن ورزشکاران ایرانی در مقابل صهیونیست‌ها یادآور شد: رژیم‌های نامشروع از هر راهی برای خودنمایی استفاده می‌کند و رژیم صهیونیستی نیز در صدر این رژیم‌ها است. آنها اخیرا با استخدام برخی ورزشکاران به دنبال افتخارآفرینی برای خود هستند.

موسوی با بیان اینکه ایران این رژیم را به رسمیت نمی‌شناسد و موضوع، بازی کردن تیم‌ها با آنها نیست، بیان کرد: نه ضعف داریم و نه نگرانیم بلکه موضوع آن است که رژیم صهیونیستی را به رسمیت نمی‌شناسیم و اعتباری برای ما ندارند.

گفت‌وگوهای ظریف با نمایندگان کنگره درباره تحولات منطقه بوده است

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره گفت‌وگوهای ظریف با نمایندگان کنگره در سفر اخیرش به نیویورک اظهار داشت: ارتباط با نمایندگان کنگره که دولتی نیستند، همیشه وجود داشته است. تا قبل از تحریم، آنها به محل اقامت ظریف یا مکان‌های دیگر می‌آمدند و دیدار انجام می‌شد. پس از تحریم ملاحظه کردند و سعی کردند رایزنی‌ها، تلفنی و غیرحضوری باشد.

وی یادآور شد: گفت‌وگوها درباره تحولات منطقه‌ای و دوجانبه بوده و آنها تلاش کرده‌اند از نقطه نظرات ایران مطلع شوند.

ابتکارات بن‌بست شکن منوط به دیدار با ترامپ شد

موسوی درباره طرح مجدد پیشنهاد عضویت دائمی ایران به پروتکل الحاقی در صورت لغو تحریم‌ها در سفر اخیر روحانی و ظریف به نیویورک تصریح کرد: در سفر کوتاه ظریف، تلاش شد ابتکارات بن‌بست‌شکنی ارائه شود ولی همه این طرح‌ها منوط به دیدار با ترامپ شد که در این شرایط قطعا، قابل وصول نیست. من فکر نمی‌کنم این موضوع مطرح نشده باشد. این موضوع به عنوان ابتکار قبلا نیز برای از بین بردن بن‌بست‌های موجود مطرح شده بود.

 اروپایی‌ها تعهدات خود را به خواست‌ آمریکا گره زدند

وی با بیان اینکه حرف اول ما با اروپایی‌ها این است که به تعهداتشان عمل کنند، خاطرنشان کرد: موضوع آمریکا موضوع ثانوی است ولی آنها نتوانستند این دو موضوع را جدا کرده و تعهدات خود را به درخواست آمریکا گره زده‌اند.

موسوی در ادامه افزود: اروپایی‌ها اقدام عملی صورت ندهند، ایران به کاهش تعهدات برجامی ادامه خواهد داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره طرح جایگزین (پلن بی) ایران در مقابل رد پیشنهاداتش از سوی کشورهای عضو برجام ابراز داشت: مقاومت دیپلماتیک ما در چارچوب سیاست مقاومت فعال نظام است. ما راه را به آمریکایی‌ها نشان داده‌ایم. ما ابتکارعمل داشته و راه را ارائه کرده بودیم. آمریکایی‌ها هم می‌دانند راه خروج از بن بست چیست.

موسوی درباره تحریم اخیر شرکت‌های چینی از سوی آمریکا به بهانه همکاری با ایران گفت: آمریکا خیلی بر قدرت اقتصادی خود حساب می‌کند ولی این حربه به زودی کُند خواهد شد. اگر آنها بخواهند مدام از این حربه استفاده کنند حربه به خودشان برمی‌گردد. این اقدام مخالف قوانین تجارت آزاد میان کشورهاست و این یکجانبه‌گرایی قلدرمابانه دیر یا زود گربیان خیلی‌ها را خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: دولت و ملت چین واکنش خوبی نشان دادند و برخلاف برخی از کشورهای دیگر،قلدرمابی و یکجانبه‌گرایی آمریکا را نپذیرفته‌اند.

اقدام یمن دفاع مشروع است/ اتهامات عربستان پایه و اساسی ندارد

این دیپلمات کشورمان درخصوص موضع ایران درباره حملات انصارالله به عربستان و مواضع تند ریاض و بن‌سلمان در این باره یادآور شد: آنچه یمن انجام می‌دهد، دفاع مشروع و مورد حمایت ماست. آنها چهار سال و نیم زیر شدیدترین فشارها هستند و این واکنش‌ها، طبیعی است. اتهاماتی هم که زده می‌شود، خودشان می‌دانند اساس و پایه‌ای ندارد و جز شرمساری چیزی نیست. تنها راه خروج آبرومندانه از این بحران پذیرش آتش‌بس و آغاز گفت‌وگو است.

موسوی درخصوص طرح عمران خان برای میانجیگری میان ایران و عربستان عنوان کرد: ما از همه اقدامات برای کاهش تنش استقبال می‌کنیم و از آقای عمران خان هم تشکر می‌کنیم.

وی درباره دیدار جابری انصاری با عمار حکیم هم گفت: جابری انصاری براساس وظایف خود به عراق سفر کردند. ایشان معاون امور ایرانیان، کنسولی و مجلس هستند و لازم بود قبل از اربعین، یک هماهنگی در سطح بالا انجام شود. ایشان در چارچوب این موضوع دیدارهایی را در عراق انجام دادند. در حین سفر برخی ملاقات‌هایی را از جمله با عمار حکیم انجام دادند که دیدار دیپلماتیک ساده و معمولی بود.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email