تبریز پایلوت طرح جابه‌جایی حاشیه‌نشینان در کشور/ بزرگترین پروژه ساماندهی حاشیه‌نشینی کشور را در تبریز کلید زدیم

شهردار

شهردار تبریز با اشاره به احداث دوهزار واحد مسکونی در شهرک جوانان، از تبریز به عنوان پایلوت طرح جا به جایی حاشیه نشینان یاد کرد.

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر عصر امروز در حاشیه امضاء تفاهم نامه احداث دو هزار واحد مسکونی برای جا به جایی حاشیه نشینان تبریز، اظهار کرد: تبریز یکی از شهرهای روی گسل کشور است که از این منظر خطرپذیری بالایی دارد؛ به طوری که اکنون در تبریز دو هزار هکتار بافت حاشیه نشین داریم.
او تشریح کرد: مقرر شده است که ۱۰ هکتار از سهم شهرداری تبریز در شهرک جوانان برای احداث دو هزار واحد مسکونی جهت جا به جایی حاشیه نشینان در اختیار قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) قرار گیرد.
شهردار تبریز اعلام کرد: تامین مالی احداث این دو هزار واحد از سوی شهرداری تبریز به شکل نقدی و غیرنقدی خواهد بود.
ایرج شهین باهر با بیان اینکه این اقدام موثرترین و عظیم ترین پروژه ساماندهی حاشیه نشینی در کشور است، افزود: احداث دوهزار واحد، فاز اول طرح کلید به کلید (جا به جایی حاشیه نشینان تبریز) است و بی شک در فازهای بعدی، واحدهای بیش تری احداث خواهیم کرد.
شهردار تبریز با بیان اینکه این تبریز، پایلوت طرح جا به جایی حاشیه نشینان در کشور است، یادآور شد: با توجه به اینکه این واحدها به شکل صنعتی و سبک سازی احداث می شود، امیدواریم در مدت زمانی کوتاه شاهد بهره برداری این واحدهای مسکونی باشیم.
او در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به بازدید فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا از سه پروژه کلان شهری تبریز که تفاهم نامه آن سال گذشته امضا شده بود، تصریح کرد: احداث مرکز دفن بهداشتی پسماند و اتوبان ولایت در حال حاضر با جدیت پیش می رود.
به گفته شهردار تبریز، مطالعات پارک بزرگ نیز که یکی از آن سه پروژه کلان بود، رو به اتمام است و از امروز عملیات اجرایی آن با حضور فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا (ص) آغاز شد.
ایرج شهین باهر همچنین با اشاره به امضاء تفاهم نامه احداث تراموای شهری در تبریز گفت: امروز تفاهم نامه احداث خط پنج قطار شهری از میدان قونقا تا میدان راه آهن تبریز دقیقا در مسیر قونقاء تاریخی تبریز که ۱۱۰ سال پیش در این شهر وجود داشت، امضا شد و امیدواریم به زودی تبدیل به قرارداد شده و وارد فاز اجرایی و عملیاتی شود.

شهردار تبریز گفت: بر این باور هستیم که کار کردن برای محرومان و نجات جان آنها همانند حضور در جبهه های جنگ تحمیلی است.

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر در جلسه بررسی آخرین وضعیت پارک بزرگ با اشاره به تفاهم نامه شهرداری و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا گفت: طرح جابجایی ساکنان مناطق حاشیه نشین به صورت کلید به کلید طرحی قابل اجرا و سودمند از ابعاد مختلف است.

او گسل شمالغرب تبریز را یکی از خطرناک ترین گسل های کشور دانست و گفت: این گسل در ۱۱ زلزله ای که برای آن در تاریخ ثبت شده، زلزله هایی با قدرت ۷ و بالتر از آن را تولید کرده است و این نشان می دهد که این گسل چقدر خطرناک است.

شهردار تبریز افزود: این گسل در بازه ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال فعالیت می کند و اکنون حدود ۲۳۸ سال است زلزله ای در تبریز رخ نداده است.

ایرج شهین باهر با بیان اینکه قصد ندارم بگویم ۱۲ سال یا کمتر با زلزله تبریز فاصله داریم، حرف من این است که باید موضوع بد مسکنی در تبریز را جدی بگیریم.

شهردار تبریز با اشاره به وجود ۲۰۰۰ هکتار بافت حاشیه نشین در تبریز گفت: حدود ۵۰۰ هزار نفر در این مناطق زندگی می کنند و اگر زلزله ای در تبریز رخ بدهد ما شاهد یک فاجعه بزرگ خواهیم بود.

او در خصوص وضعیت این مناطق خاطرنشان کرد: در این مناطق با مشکل دسترسی، شیب های تند، عرض معابر کم مواجه هستیم. این مناطق به واقع تعریف کامل بدمسکنی است که همه ما موظفیم به ساکنان این مناطق محروم خدمت کنیم.

ایرج شهین باهر با قدردانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که پیگیر انعقاد این تفاهم نامه بوده اند گفت: این طرح یک برنامه موفق در جهان است و در کشورهای مختلف از جمله ترکیه اجرا شده و در حال اتمام است.

او گفت: در این طرح به اندازه ای که از افراد زمین می گیریم به همان میزان به آنها آپارتمان ایمن و استاندارد با سند قطعی در همان محل تحویل می دهیم. انتقال زمین و آپارتمان به صورت کلید به کلید خواهد بود.

شهردار تبریز فضای موجود در شهر را برای کارهای عمرانی مناسب دانست و گفت: همکاری و هماهنگی موجود در بین دستگاه ها در طول تمام سال های پس از انقلاب کم نظیر است و باید از این فرصت بوجود آمده برای اجرای پروژه های مختلف استفاده کنیم.

ایرج شهین باهر با اشاره به اهمیت این پروژه گفت: اجرای موفق این طرح می تواند به یک الگو برای مناطق بدمسکن و حاشیه نشین کشور تبدیل شود.

Print Friendly, PDF & Email