کمالوندی: رویکرد آژانس برای اجرای توافق دو جانبه بر اساس انتظار ایران پیش رفته است

 

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان، تولید اروانیوم غنی‌شده بالای ۳۰۰ کیلوگرم را مسئله «خاصی» ندانست و گفت که در راستای کاهش تعهدات برجامی هست که ایران قبلا اعلام کرده است.

 بهروز کمالوندی سخنگوی در تشریح گزارش‌های جداگانه «برجامی» و «پادامانی» آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که این رویه فقط مربوط به سه گزارش قبلی بوده و آژانس با این تلقی که همه مسائل برجام به خوبی پیش می‌رود و صرفاً یک سوال پادمانی مطرح است، گزارش‌ها را جداگانه ارائه می‌کرد و وقتی این مسائل حل شود دلیلی ندارد که این گزارش ها ادامه یابد.

وی درباره رویکرد آژانس در اجرایی کردن توافق دو جانبه گفت که تا الان بر اساس انتظار ما روند پیش رفته است و آنچه در گزارش های آژانس اشاره شد مورد انتظار ما بود.

کمالوندی خاطر نشان کرد که تولید اورانیوم غنی شده بالای ۳۰۰ کیلوگرم «امر خاصی نیست، چرا که ایران بر اساس تصمیم برای کاهش تعهدات برجامی اش اعلام کرده است که دیگر به سقف تعیین شده برای تولید مواد هسته ای در چارچوب برجام متعهد نیست و لزومی ندارد که جزئیات این تولید در اختیار دیگران قرار گیرد».

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در گفت‌وگو با ایسنا درز اطلاعات محرمانه آژانس برای دبیرخانه و کشورهای عضو را «مضر» دانست و تأکید کرد که آژانس تعهد اخلاقی و قانونی دارد از اطلاعات و گزارش‌های محرمانه محافظت کند.

وی با اشاره به اینکه ایران اکنون بیش از ۳ تن اورانیوم غنی شده در اختیار دارد، اظهار داشت: «می توانم بگویم با روند فعلی ماهانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده تولید می کنیم که این میزان با ظرفیت تولید کشور قبل از برجام برابری می کند، این در حالی است که این میزان تولید با تعداد کمتری از سانتریفیوژهای نسل اول و با تعداد کمی از سانتریفیوژهای پیشرفته به دست آمده است ».

کمالوندی زمان را در حال حاظر به نفع فعالیت های هسته ای دانست و گفت: «در تولید مواد هسته ای، تحقیق و توسعه، اکتشاف و استخراج و ساخت نیروگاه های هسته ای برای تولید برق و غیره روند رو به جلو خوبی داریم و محدودیتی وجود ندارد. به عنوان مثال در زمان اجرای برجام ما سالانه ۴ تن کیک زرد تولید می کردیم اما الان به سالی ۱۰ تن رسیده است که افزایشی ۴۰ برابری را نشان می دهد ».

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email