شهردار تبریز:

«مسکن انقلاب» می‌تواند نقطه عطفی در ساماندهی حاشیه‌نشینی باشد

شهردار

شهردار تبریز از حاشیه‌ نشینی به عنوان مهمترین معضل شهری تبریز نام برد و گفت: امیدوارم طرح «مسکن انقلاب» به عنوان سیاستی کشوری، نقطه عطفی در ساماندهی سکونت‌گاه‌های غیر رسمی تبریز باشد.

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر در جلسه هم اندیشی با موضوع حاشیه نشینی در تبریز و طرح «مسکن انقلاب» اظهار داشت: ۴۲۰۰ هکتار از وسعت تبریز مشمول بافت فرسوده و حاشیه نشین است.
او با بیان این که طرح مسکن انقلاب نخستین بار از سوی نمایندگان تبریز مطرح شده است، افزود: به همین دلیل و با توجه به ویژگی های تبریز در خصوص بافت فرسوده و حاشیه نشینی، طبیعی است که شاهد آغاز اجرای آن از این شهر باشیم.
ایرج شهین باهر پیگیری نمایندگان تبریز را در این خصوص قوت قلبی برای مدیران شهری دانست.

حجت الاسلام والمسلمین محمدرضا میرتاج الدینی، نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این جلسه اظهار داشت: اقدامات شهرداری تبریز در حوزه ساماندهی حاشیه نشینی و بافت فرسوده در مناطقی همچون اسد گولی، چوخورلار و مجتمع عتیق قابل قدردانی است.
حجت الاسلام والمسلمین میرتاج الدینی ظرفیت مسکن انقلاب را دوبرابر مسکن مهر دانست و ادامه داد: این طرح با داشتن چهار فاز فراتر از مسکن مهر است و همه دستگاه‌های مرتبط با بخش مسکن را به نوعی دخیل می‌کند.
او افزود: طرح مسکن «مهر» که در دولت نهم و دهم آغاز شد، دارای دو فاز خانه اولی‌ها و خانه‌های روستاییان بود اما طرح ملی مسکن انقلاب دارای چهار فاز شامل ساخت مسکن برای خانه اولی ها، ساخت و مقاوم سازی خانه‌های روستایی، ساخت مسکن برای حاشیه نشین ها و ساکنان بافت های فرسوده است.
نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شهردار و رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز از نخستین همفکران من در طرح کشوری مسکن انقلاب بوده‌اند.
در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تبریز نیز با بیان این که طرح مسکن انقلاب برای عملیاتی شدن مستلزم تشکیل کارگروه هایی است، گفت: با توجه به این که شهرداری پیش از این طرح نیز خود در موضوع حاشیه نشینی و رفع بدمسکنی ورود کرده است، به همین دلیل بخشی از این طرح با محوریت شهرداری و شورای شهر تبریز خواهد بود.
او تصریح کرد: با وجود اینکه مسکن مهر تحربه خوبی بود ولی می‌توانست در بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشین هم اجرا شود که همین نقیصه ای بزرگ برای مسکن مهر بود. بر همین اساس مقرر شد در مجلس جدید در حوزه مسکن سازی، بافت‌های فرسوده و حاشیه نشین نیز مورد توجه قرار گیرند.
بابایی اقدم از حاشیه نشینی به عنوان نخستین چالش شهری تبریز در دهه های گذشته نام برد و افزود: می‌توان ادعا کرد تبریز از نخستین شهرهای ایران بوده که حاشیه نشینی در آن رخ داده است. شاید موضوعاتی مثل آلودگی، حمل و نقل عمومی و… نیز از مشکلات شهری ما باشند ولی توپوگرافی خاص، خط گسل و… که در تبریز وجود دارد، معضل حاشیه نشینی در تبریز را تشدید می کنند.

Print Friendly, PDF & Email