واکنش سفیر روسیه در تهران به شایعات: ما همچنان از بشار اسد حمایت می‌کنیم

جاگاریان، سفیر روسیه در ایران، انتشار اخباری مبنی بر عدم رضایت مقامات مسکو از رئیس جمهوری سوریه را تکذیب کرده و یادآور شد: آینده سوریه به مردم این کشور تعلق دارد و فقط آنها درباره کشورشان تصمیم گیری خواهند کرد.

  •  به نقل از خبرگزاری «تاس»، “لوان جاگاریان” سفیر فدراسیون روسیه در تهران، انتشار برخی اخبار مبنی بر عدم رضایت مقامات مسکو از “بشار اسد” رئیس جمهوری سوریه را تکذیب کرد.

این دیپلمات روس در پاسخ به سئوال خبرنگاران در این باره، گفت: «همانطور که می دانید، برخی گمانه زنی‌ها در این باره دیده شده که گویا روسیه از بشار اسد ناراضی است. ولی این اظهارات شخصی است که منعکس کننده مواضع رسمی مقامات مسکو نیست. فدراسیون روسیه همچنان به حمایت خود از روند اوضاع سیاسی در سوریه و دولت مشروع این کشور ادامه خواهد داد.»

به گفته جاگاریان ، آینده سوریه به مردم این کشور تعلق دارد و فقط آنها هستند که می‌توانند درباره کشورشان تصمیم گیری کنند.

وی افزود: «من همچنین می خواهم حمایت خود را از تلاش کشورهای ضامن صلح در سوریه در چارچوب مذاکرات آستانه: روسیه، ترکیه و ایران ابراز کنم، چرا که در سایه این تلاش‌های سه جانبه، ما توانستیم درگیری‌های مسلحانه در سوریه را متوقف کنیم و مذاکرات بین طرف‌های متخاصم را آغاز کنیم.»

پیش از این، در برخی رسانه‌ها گزارشاتی منتشر شده بود، مبنی بر اینکه بشار اسد ممکن است از قدرت کنار گذاشته شود و طرف روسی هم از او رضایت ندارد. در این اخبار به استناد به برخی منابع خبری در بین مخالفین سوریه، ادعا شده که این موضوع در حال حاضر توسط مقامات روسیه، ترکیه و ایران در حال بحث و بررسی است.

البته هیچ یک از سه کشور ضامن صلح، چنین اطلاعاتی را تأیید نکرده‌اند.

آخرین دور نشست سه‌جانبه روسیه، ترکیه و ایران در قالب مذاکرات آستانه در تاریخ ۱۰-۱۱ دسامبر سال ۲۰۱۹ در نور سلطان برگزار شد. قرار بود رایزنی‌های بعدی در ماه مارس برگزار شود که با شیوع بیماری همه گیر کرونا ، به بعد موکول شده است.

البته گفت‌وگو‌های مقامات مسکو، تهران و آنکارا در این باره، بصورت کنفرانس‌های ویدئویی و مذاکرات تلفنی، همچنان ادامه دارد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email