ظریف: آمریکا به‌دنبال تقویت نقش خود در نظام بین‌المللی است

وزیر امور خارجه کشورمان اعلام کرد آمریکا با استفاده از ویروس کرونا و معرفی آن به‌عنوان ویروس «ووهان» به‌دنبال بهره‌برداری برای تقویت نقش خود و هم‌پیمانانش در معادلات نظام بین‌المللی است.

، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد که آمریکا قصد دارد با بهره‌گیری ابزاری از بحران کرونا و معرفی این ویروس به‌نام «ویروس ووهان»، نقش خود و هم‌پیمانانش را در معادلات نظام بین‌المللی تقویت کند.

ظریف که پس از پایان جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با خبرنگاران درباره نتایج این نشست گفتگو می‌کرد، در ابتدای صحبت‌های خود اظهار داشت: امروز فرصت مناسبی بود که در سال ۹۹ برای اولین بار در شرایط ویژه با اعضای این کمیسیون نشستی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه گفت: در این نشست درباره روابط بین‌الملل پساکرونا صحبت کردیم و با توجه به شرایط امروز موضوع بسیار مهمی است و متفکرین کشور‌های مختلف مشغول بررسی هستند که این وضعیت چه‌تأثیری در وضعیت جهانی خواهد داشت.

ظریف ادامه داد: یکی از دلایل حملات بسیار تند آمریکا علیه چین که به‌طور مثال اصرار می‌کند ویروس کرونا را به‌عنوان ویروس ووهان معرفی کند، این است که در معادلات آینده نظام بین‌المللی می‌خواهد نقش خود را و هم‌پیمانانش را تقویت کند و مانع از شکل‌گیری یک معادلات جدید بین‌المللی شود.

وزیر امور خارجه ادامه داد: این موضوع را با اعضای کمیسیون مطرح کردم و به‌معنای آن نیست که کسی به نتیجه رسیده باشد، همه در این زمینه در حال فکر و تحقیق هستند ما نیز در وزارت امور خارجه و حتماً دوستانمان در مجلس نیز درباره این موضوع تفکر خواهند کرد.

وی همچنین با اشاره به تحولات منطقه افزود: درباره آخرین تحولات یمن، عراق، سوریه و افغانستان نیز بحث‌هایی داشتیم و این‌که مجموعه دستگاه‌هایی در جمهوری اسلامی ایران همچون وزارت امور خارجه، وزارت اطلاعات و مجموعه برادرانمان در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه برنامه‌هایی برای ایجاد ثبات و همگرایی در این مناطق (عراق و سوریه) و برای مبارزه با تروریسم دارند.

ظریف یادآور شد: امیدوار هستم نتیجه این بحث‌ها به‌نفع کشورمان باشد.

خانواده‌های دانشجویان ایرانی خارج از کشور نگران نباشند به فکر آن‌ها هستیم

وزیر امور خارجه گفت: خانواده‌های دانشجویان ایرانی در خارج از کشور نگران نباشند به فکر آن‌ها هستیم و برای هر موردی با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم.

محمدجواد ظریف پس از پایان جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، در خصوص نحوه خدمات‌رسانی به ایرانیان مقیم خارج، ​ رانندگان ترانزیتی و دانشجویان در دوره کرونا، افزود: وزارت امور خارجه برحسب وظیفه‌ای که دارد به ایرانیان خارج از کشور کمک می‌کند و این وظیفه ماست، البته وزارت بهداشت نیز عهده‌دار حفظ سلامت مردم است و این دو وزارت‌خانه باید با هم هماهنگ باشند.

وی راجع به بازگشت دانشجویان ایرانی مقیم «ووهان» چین گفت:​ از زمانی که ما قصد داشتیم ایرانیان مقیم ووهان را به کشور بازگردانیم، وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم را در این راستا داشتند و به‌مدت ۱۴ روز این افراد را در قرنطینه نگهداری کردند و خوشبختانه هیچ‌کدام از آن‌ها بیمار نبودند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: ​دانشجویانی که در کشور‌های مختلف ساکن هستند و ایرانیانی که به‌دلیل قطع پرواز‌ها در کشور‌های مختلف الآن گرفتار هستند، وظیفه وزارت امور خارجه است که به آن‌ها کمک کند.

ظریف همچنین گفت: در تلاش هستیم در بسیاری از مکان‌ها و کشور‌ها که پروازی وجود ندارد، کمک‌های لازم را داشته باشیم و در برخی از کشور‌ها نگرانی‌هایی وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات دیگر رانندگان و کامیون‌های ایرانی در خارج از کشور و پشت مرزهاست، اضافه کرد:​ وزارت امور خارجه یکی از مواردی که در دو ماه اخیر به‌شدت پیگیر بوده که هیچ راننده و کامیون ایرانی پشت مرز‌ها گیر نکند و امروز می‌توانیم بگوییم این موضوع تا حد قابل‌توجهی حل‌وفصل شده است و تقریباً​ کامیونی ایرانی نداریم که پشت مرز‌ها گرفتار شده باشد البته هرروز یک مشکل جدیدی رخ می‌دهد و ما آن را حل‌وفصل می‌کنیم.

وزیر امور خارجه تأکید کرد: تمامی ملاحظات با هماهنگی ستاد مقابله با کرونا و وزارت بهداشت انجام می‌شود که وزارت امور خارجه در این زمینه همکاری لازم را دارد، وزارت بهداشت ملاحظاتی دارد و تلاش می‌کنیم وقتی وزارت بهداشت ملاحظاتی دارد این ملاحظات عملیاتی شود، ایرانیان خارج از کشور و دانشجویانی که در کشور‌های خارجی در حال تحصیل هستند تقاضا می‌کنیم این حساسیت‌ها را متوجه باشند ما در فکر آن‌ها هستیم.

ظریف ادامه داد: پدران و مادران دانشجویان ایرانی بدانند ما در فکر دانشجویان هستیم و با همه ملاحظات باید این کار‌ها انجام شود.

وزیر امور خارجه در ادامه در پاسخ به این مطلب که گفته می‌شود وزارت راه و امور خارجه آمادگی کامل برای بازگشت دانشجویان را دارند و منتظر پروتکل‌های بهداشتی هستند، گفت:​ وزارت بهداشت پروتکل‌هایی را تدوین و ارائه کرده است و در این موارد ما مورد به مورد با وزارت بهداشت هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم و شاید دیدگاه‌ها در مورد یک موضوع نسبت به هم و کشور‌های مختلف متفاوت باشد، هماهنگ می‌کنیم و این طور نیست که دو وزارتخانه همه کارهایشان را انجام داده باشند و یک وزارتخانه کار خود را انجام نداده باشد، ​ هر وزارتخانه‌ای وظایف خودش را انجام می‌دهد و در نهایت تصمیم با ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت است.

با حفظ پروتکل‌های بهداشتی بیشترین بازگشایی مرز‌ها را تاکنون داشته‌ایم

وزیر امور خارجه با اشاره به شیوع ویروس کرونا و بسته شدن بسیاری از مرزها، گفت:​ خوشبختانه بیشترین میزان بازگشایی مرز‌ها را با حفظ پروتکل‌های بهداشتی داشته‌ایم.

محمدجواد ظریف پس از پایان جلسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفتگو با خبرنگار ما، درباره اولویت‌های وزارتخانه‌اش با توجه به شعار سال اظهار داشت: همچنان اولویت سیاست خارجی ما کشور‌های همسایه هستند و کماکان کشور‌های همسایه بهترین محل برای صادرات ما به‌شمار می‌روند.

ظریف در ادامه با اشاره به شیوع بیماری کرونا و مقرراتی که موجب شد بسیاری از مرز‌ها بسته شود، افزود: یکی از اقداماتی که وزارت امور خارجه تاکنون داشته است این بوده که بیشترین میزان بازگشایی مرز‌ها با حفظ مقررات و پروتکل‌های بهداشتی صورت گیرد و الآن در بسیاری از مرز‌های ما کالاهایمان منتقل می‌شود و کشور‌های همسایه از آن استفاده می‌کنند.

وزیر امور خارجه در پایان گفت: ​بازرگانان و کشاورزان ایرانی از باز بودن مرز‌ها برای فروش کالا‌های خود به کشور‌های منطقه استفاده می‌کنند و این روش را ادامه خواهیم داد و به‌محض اینکه شرایط تا حدودی آرام‌تر شود برای توسعه صادرات که ضرورت جهش تولید است حتماً تلاش‌های بیشتری را انجام خواهیم داد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email