«سعد الحریری»، نخست‌وزیر لبنان در همایشی در حاشیه «مجمع جهانی اقتصاد» در داووس، سوئیس گفت کشورش بایستی با ایران «کنار بیاید.»

به نوشته «سی‌بی‌ان‌سی»، وی گفت: «ایران کشوری است که باید با آن کنار بیاییم. هر ملتی بایستی بداند چطور می‌خواهد با ایران کنار بیاید.»

«حریری» شهروند دو تابعیتی لبنانی-عربستانی است که در سال ۲۰۱۶، بعد از دو سال که دولتی در لبنان تشکیل نشده بود، به دنبال توافق با «میشل عون»، رئیس‌جمهور فعلی لبنان به عنوان نخست‌وزیر این کشور برگزیده شد.

استعفای او از سمتش چند ماه پیش که به طور ناگهانی از عربستان اعلام شد در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار گرفت. رسانه‌های بین‌المللی گزارش‌های متعددی درباره ربوده شدن او توسط حکومت عربستان منتشر کردند.

حریری سرانجام در پی افشاگری‌های متعدد رسانه‌ها درباره طرح عربستان برای وادار کردن او به استعفا به لبنان برگشت و استعفایش را پس گرفت.

وی، روز چهارشنبه گفت: «من در جایگاه نخست‌وزیر می‌خواهم بهترین رابطه را با ایران داشته باشم، ولی می‌خواهم که این رابطه در سطح حکومت به حکومت باشد. نمی‌خواهم اینطور باشد که کسی در  لبنان-مثل حزب‌الله یا دیگران- در لبنان سرمایه‌گذاری کنند بدون اینکه به من چیزی گفته شود.»

وی در ادامه گفت: «ایران، شاید چالشی در منطقه باشد، اما گفت‌وگو هم بخشی از راهکارها برای حل این موضوع است.»

منبع:تسنیم

Print Friendly, PDF & Email