روسیه: کاهش تعهدات برجامی ایران بر اساس اصل اقدام متقابل بود

رئیس اداره عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه کاهش تعهدات برجامی ایران بر اساس اصل «اقدام متقابل» بوده ابراز امیداوری کرد همکاری تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادامه یابد.

  •  «ولادیمیر یرماکوف»، مدیر اداره امور عدم اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد: در حال حاضر هیچگونه بحث و گفتگویی درباره گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل متحد در جریان نیست.

به گزارش اسپوتنیک، آقای یرماکوف در پاسخ به این سؤال که آیا احتمال تمدید تحریم تسلیحاتی علیه تهران که مطابق با برجام قرار است در ماه اکتبر لغو شود،  مورد بحث است، گفت: «می توانم کاملاً اطمینان دهم که هیچگونه  بحث رسمی درباره تجدید نظر در قطعنامه شماره  ۲۲۳۱ در شورای امنیت سازمان ملل یا در سایر مکان ها جریان ندارد».

این دیپلمات  توضیح داد که کلیه مفاد قطعنامه  شماره ۲۲۳۱ در اصل برای محدود کردن یا  زیر پاگذاشتن حقوق قانونی ایران نبوده است بلکه «هدف آن ایجاد شرایط مطلوب برای شفاف سازی در رابطه با  سؤالاتی بوده  که آژانس بین المللی انرژی اتمی در آن زمان  از تهران داشت. همه این سؤالات در اواخر دسامبر ۲۰۱۵ بطور نهایی رفع و از دستور کار حذف شدند که این در اسناد و تصمیمات مربوطه آژانس بین المللی انرژی اتمی منعکس شده است».

در عین حال، یرماکوف یادآوری کرد که طرف روسی «همیشه مطالبات قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل از جمله نکات مربوط به ارسال اسلحه را  کاملاًً رعایت کرده است».

وی افزود: ایران به اجرای مفاد معامله هسته‌ای مطابق با موازنه منافع با پیروی از اصول اقدام متقابل در طول یک سال با وجود خروج واشنگتن از برجام ادامه داد.

مقام روس افزود: همه تصمیمات طرف ایرانی در مورد توقف اجرای تعهدات داوطلبانه خارج از چارچوب پیمان ان.پی.تی و توافقنامه پادمان های آژانس بین المللی انرژی اتمی بود و ماهیت اجباری نداشته و در پاسخ به اقدامات طرف مقابل انجام گرفته است.

بیشتر بخوانید

یرماکوف ادامه داد: علاوه بر این، در چارچوب توقف اقدامات، ایران کاملاً مطابق با برجام اقدام کرد و تمام اقدامات این کشور تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی صورت گرفت و ریسک انتشار (تسلیحات هسته ای) در برنداشت.

رئیس اداره عدم انتشار و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما امیدواریم که در همکاری این کشور با آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت هر شرایطی برای برجام، هیچ تغییری رخ ندهد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email