«ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه روز دوشنبه ضمن متهم کردن ایران به عدم رعایت قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد،  درباره مواضع «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا علیه توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ (برجام) اظهارنظر کرد.

«لودریان» گفت: «با علاقه‌مندی شاهد آن بوده‌ایم که رئیس‌جمهور ترامپ توافق را از بین نبرده، اگرچه او از طرف دیگر مطالباتی مطرح کرده که تا حدی شبیه ضرب‌الاجل هستند.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: «این فرصت را خواهیم داشت که قاطعیت خودمان درباره رعایت قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل توسط ایران را ابراز کنیم. این قطعنامه دسترسی تهران به توانمندی‌های بالستیک را محدود می‌کند و ایران آن را رعایت نمی‌کند.»

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه در ادامه بار دیگر ادعاهای اثبات‌نشده همیشگی درباره فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را تکرار کرد. او گفت پاریس نگران «وسوسه‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران در منطقه، خواه در یمن، لبنان یا در سوریه است.

خبرنگار وال‌استریت‌ژورنال که اظهارات «لودریان» را پوشش داده در حساب کاربری‌اش در توئیتر نوشته لحن او درباره ایران به وضوح تند شده، اما مشخص نیست دیگر کشورهای اروپایی تا چه اندازه روال مشابهی پیش خواهند گرفت.

ترامپ جمعه شب (۲۲ دی‌ماه) طبق تعهدات آمریکا در برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید کرد، اما بار دیگر از قانونگذاران کنگره خواست طرحی را برای «اصلاح نقائص فاجعه‌بار برجام» تهیه کنند. وی سپس تصریح کرد که چنین طرحی بایستی حاوی چهار شرط باشد.

رئیس‌جمهور آمریکا گفت: «هر طرح قانونی درباره برجام، برای اینکه به امضای من برسد، بایستی شامل چهار مولفه باشد: اولاً باید از ایران بخواهد به بازرسان بین‌المللی اجازه بازرسی‌های نظامی از تمامی سایت‌های مورد درخواست را بدهد. دوم، باید ضمانت کند ایران هرگز به ساخت سلاح‌های هسته‌ای نزدیک نمی‌شود. سوم، چنین طرحی، بر خلاف توافق هسته‌ای برجام نباید تاریخ انقضا داشته باشد. و چهارم این طرح باید برای اولین بار در قوانین آمریکا تصریح کند که موشک‌های دوربرد و برنامه تسلیحات اتمی، مقوله‌هایی جدانشدنی هستند و ساخت و آزمایش موشک‌ توسط ایران بایستی مشمول تحریم‌های جدید شود.»

ترامپ در بخش‌های دیگر این بیانیه با لحنی آمرانه از اروپا خواست با آمریکا برای انجام چندین اقدام ضد ایرانی همراه شود. قطع منابع مالی سپاه، اعلام تمامیت حزب‌الله لبنان به عنوان سازمان تروریستی، مهار برنامه موشکی ایران، مقابله با اقدامات ایران در زمینه کشتی‌رانی بین‌المللی، فشار بر ایران در زمینه حقوق شهروندان و توقف تجارت با گروه‌هایی که سپاه را تأمین مالی می‌کنند برخی از اقداماتی است که ترامپ از کشورهای اروپایی خواسته در زمینه ایران انجام دهند.

رسانه‌های بین‌المللی از برنامه‌ریزی‌های سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) برای تشدید فشارها علیه ایران، جهت مجاب کردن ترامپ به ماندن در برجام خبر داده‌اند.

منبع:تسنیم

Print Friendly, PDF & Email