مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی گفت: حجم تعهدات دولت در استان در حوزه اجرای زیرساخت های حمل و نقل، راه آهن، آزادراه و راه روستایی به نرخ امروز ۱۵ هزار میلیارد تومان است

به گزارش اداره ارتباطات واطلاع رسانی اداره کل راه وشهرسازی آذربایجانشرقی ، ابوالقاسم سلطانی، در گفت و گو با خبرنگاران با بیان اینکه فعالیت های این اداره کل بیشتر در ساخت زیربناهای حمل و نقل است، افزود: بیش از ۸۰ درصد از پروژه های عمرانی ملی و استانی در این استان توسط مجموعه‌ های حوزه راه و شهرسازی و حمل و نقل اجرا می شود .

وی با بیان اینکه حوزه راه و شهرسازی حجم بالایی از اعتبارهای عمرانی ملی و استانی را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: بخش عمده ای از این اعتبار در حوزه جاده ای، ریل، آزادراه، راه های اصلی و فرعی و روستایی در استان هزینه می شود .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان شرقی با اشاره به اجرای ۲ تونل بین تبریز و ارومیه به طول ۵/۴ کیلومتر و صرف ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان فقط در یک بخش این آزادراه، گفت: اجرای آزادراه تبریز – ارومیه موجب کاهش ۱۲ کیلومتری مسیر این ۲ شهر می شود .

سلطانی، با اشاره به طرح « اقدام ملی تولید مسکن» دولت برای خانه دار کردن اقشار کم درآمد جامعه، ادامه داد: در اجرای این طرح سهمیه استان ۴۰ هزار و ۲۳۱ واحد مسکونی است که از این تعداد ۱۷ هزار واحد از سوی متولی شهر جدید سهند در این شهر ، ۱۰ هزار و ۶۹۹ واحد توسط سازمان ملی زمین و مسکن، ۴ هزار و ۸۹۹ واحد از سوی بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت و ۷ هزار و ۶۹۲ واحد نیز توسط حوزه بازآفرینی شهری این اداره کل اجرا می شود .

وی با اشاره به اینکه هم اکنون ۷ هزار و ۴۰۰ واحد به صورت خودمالک یا زمین از سوی راه و شهرسازی تامین شده، در مرحله آماده سازی و عقد قرارداد است، یادآوری کرد: بخشی از این واحدها در شهرک طلائیه، انتهای طالقانی، اندیشه، کرکج، انتهای یوسف‌آباد و اسدگلی تبریز وهمچنین در شهرهای مراغه، اهر و مرند احداث می شود .

مدیرکل راه و شهرسازی  گفت: در مرحله اولیه اجرای این طرح ثبت نام ۴ هزار و ۵۰۹ واحد از ۲۶ آذر در این استان آغاز می شود و افراد واجد شرایط می توانند در این طرح ثبت نام کنند .

سلطانی، افزود: داشتن حداقل ۵ سال سکونت در شهر مورد تقاضا، متاهل بودن، نداشتن سابقه سکونت ملکی به نام خود و افراد تحت تکفل از فروردین سال ۸۴ تاکنون و عدم استفاده ا از امکانات دولتی مانند زمین و یارانه مسکن از ابتدای انقلاب تاکنون از شرایط ثبت نام افراد در این طرح است .

وی با بیان اینکه دهک های یک،۲ و ۳ مورد هدف در این طرح نبوده و فقط دهک های ۴ تا ۷ هدف طرح ملی اقدام ملی تولید مسکن است، اظهار داشت: میزان آورده متقاضی در این طرح ۳۰ درصد قیمت تمام شده ساخت واحد بوده و برای هر زوج خانه اولی ۱۲۰ میلیون تومان و برای سایر افراد ۱۰۰ میلیون تومان وام با کارمزد ۶ و ۸ درصدی پرداخت می شود که کارمزد ۶ درصدی برای محدوده طرح بازآفرینی شهری تعلق می گیرد .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با اشاره به تغییر جاده تبریزبه شهرجدید سهند از بزرگراه به آزادراه و ۶ خطه شدن آن، گفت: این طرح از سال ۹۷ تاکنون پیشرفت خوبی کرده و اگر فصل کاری اجازه می داد تا پایان اسفند این طرح تکمیل می شد ولی با توجه به سردی هوا، آخر شهریور سال آینده به بهره برداری کامل می رسد .

سلطانی، با بیان اینککه فقط ۴ کیلومتر از ۲۰ کیلومتر طول این آزادراه مانده است، ادامه داد: این پروژه مشکل مالی نداشته و اعتبار اجرای آن از محل واگذاری زمین های آزادسازی شده به متقاضیان تامین می شود .

وی یادآوری کرد: کریدور تبریز – سهند به عنوان کریدور فعال برای کاربری های فراشهری با گرایش گردشگری و دانش‌بنیان پیش‌بینی شده است و با رعایت قانون دسترسی به آزادراه به شعاع یک هزار متر از آزادراه کاربری های فراشهری در محدوده آن ایجاد

مدیرکل راه و شهرسازی با اشاره به  پروژه راه آهن تبریز – بستان آباد، گفت: اجرای این طرح بیش از ۸۰ درصد پیشرفت کرده و ریل گذاری آن آغاز شده و محل ایستگاه آن در تبریز نیز مشخص شده است .

سلطانی، با اشاره به اینکه ایستگاه این طرح در تبریز به صورت توقفگاه اجرا می شود، افزود: این مسیر جدید مدت سفر به تهران را ۴.۵ ساعت کاهش می دهد و پیش بینی می شود ۱۴ تا ۱۵ ماه آینده قطار به منطقه خاوران تبریز برسد .

وی با اشاره به سیاست های طرح بازآفرینی شهری، گفت: امسال ۳ هزار و ۳۰۰ واحد در استان برای دریافت تسهیلات کم بهره بافت های فرسوده به بانک های عامل معرفی شده اند که از این تعداد ۲ هزار و ۲۰۰ منجر به عقد قرارداد شده است .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: تبریز در اجرای طرح نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی پس از تهران و مشهد در رده سوم قرار دارد و در این طرح برای ساخت هر طبقه ۵۰ میلیون تومان در تبریز و ۴۰ میلیون تومان در سایر شهرستان ها تسهیلات کم بهره ۹ درصدی به متقاضیان پرداخت می شود .

سلطانی، ادامه داد: علاوه بر این تسهیلات متقاضیان از تخفیف های ویژه حدود ۸۰ درصدی در اخذ پروانه ساختمانی و پایان کار بهره مند می شوند .

وی با بیان اینکه سهمیه این استان در اجرای مسکن ارزان قیمت ۱۲۰ هزار واحد مسکونی تعریف شده بود، یادآوری کرد: از این تعداد ۹۵ هزار واحد در قالب مسکن مهر بود که بخش عمده آن ها به متقاضیان تحویل شده و فقط ۵ هزار و ۵۲ واحد دارای مشکل به متقاضیان واگذار نشده است .

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی با اشاره به اینکه این واحدها نیز باید تا پایان امسال تکمیل و به متقاضیان تحویل شود، گفت: در سطح این استان حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مسکن مهر فاقد متقاضی وجود دارد که بیشتر آن ها در بخش خودمالکی قرار دارند .

سلطانی در پایان اظهارداشت : از تعداد مسکن های مهر تحویل نشده حدود ۴ هزار واحد مسکن مهر دارای پیشرفت بیش از ۶۰ درصدی بوده که تا پایان سال تکمیل و به متقاضیان تحویل می شود و تلاش می شود با رفع مشکلات قضایی سایر مساکن نیز با همکاری نهادهای مرتبط تحویل متقاضیان شود.

منبع. اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email