معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه متقاضیان برنامه ملی مسکن باید آورده‌ای بین۱۰۰ تا ۱۵۰میلیون تومان داشته باشند،قیمت زمین این واحدها در شهرهای بزرگ را بین ۳.۵ تا ۴میلیون تومان عنوان کرد.

محمود محمودزاده، در خصوص طرح اقدام ملی مسکن، با اشاره به اینکه ثبت‌نام برنامه اقدام ملی مسکن از ۲۱ آبان آغاز شد و تا ۳۰ آذر ادامه یافت، گفت: در مرحله اول طرح اقدام ملی مسکن در ۳۱ استان و ۵۳۸ شهر در مجموع ۲۶۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند. از این میزان ۲۰ هزار نفر در بافت‌های فرسوده و ۲۴۰ هزار نفر در سایر بافت‌ها ثبت‌نام شدند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ثبت‌نام‌های مرحله اول طرح اقدام ملی، پالایش و نتایج به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید، افزود: سایت ثبت‌نام با اطلاع‌رسانی قبلی برای همه شهرها مجدداً بازگشایی و ثبت‌نام انجام شد. اما به رغم تاکید برخی از متقاضیان شروط اولیه را که در قانون ساماندهی بر آن تاکید شده بود، رعایت نکردند و ثبت نام انجام دادند که در پالایش حذف خواهند شد.

قیمت زمین در شهرهای بزرگ برای هر مترمربع بین ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان

محمودزاده در بخش دیگری از اظهارات خود با اعلام اینکه در شهرهای استان تهران در طرح اقدام ملی، میانگین یک مترمربع زمین بین ۳.۵ تا ۴ میلیون است، گفت: برای آپارتمان‌های پرتراکم که مساحتی بین ۳۸ تا ۴۳ متر دارند، در شهرهای استان تهران قیمت زمین ۱۲۰ میلیون تومان تخمین زده می‌شود که متقاضیان باید این مبلغ را در اقساط ۱۲ ساله پرداخت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: در موضوع ساخت نیز قیمت تمام شده محاسبه و به اطلاع متقاضیان می‌رسد. در عین حال متقاضیان باید آورده‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان داشته باشند و پرداخت اقساط واحدهای مسکونی توسط متقاضیان بعد از تحویل واحد، آغاز می‌شود.

محمودزاده با تاکید بر اینکه سیاست وزارت راه و شهرسازی تولید مداوم و تدریجی مسکن است، گفت: در صورتیکه در استان‌های ثبت نام شده، مجدداً زمین تأمین شود، ثبت نام برای این طرح از سر گرفته خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: بیشتر اراضی تخصیص یافته به طرح اقدام ملی مسکن داخل محدوده شهری هستند و نیاز کمتری به احداث زیرساخت‌های شهری دارند تا بتوانیم زودتر واحدها را احداث کرده و به بهره‌برداری برسانیم. در این دوره از مدیریت کلان وزارتخانه از تجارب پیشین در ساخت مسکن بهره گرفته شده است تا مسائل کمتری را در حین اجرا داشته باشیم.

محمودزاده اعلام کرد: در طرح اقدام ملی مسکن تلاش شده است تا اگر متقاضیان آورده خود را در زمان مقرر تأمین نکنند، افراد واجد شرایط دیگر جایگزین شوند تا پروژه معطل نماند.

پیشرفت فیزیکی برخی پروژه‌های طرح اقدام ملی ۶۰ درصد است

به گفته این مقام مسئول، پروژه‌های اقدام ملی هم اکنون شروع شده و در برخی از شهرها برخی از پروژه‌های اقدام ملی با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی همراه است. همچنین، در برخی از استان‌ها، پروژه‌های مشارکتی شروع شدند.

محمودزاده تصریح کرد: احداث ۷۵ هزار واحد از پروژه‌های مشارکتی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان، زنجان، سیستان و بلوچستان و برخی از دیگر استان‌ها آغاز شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: عزم وزارت راه و شهرسازی بر انجام به موقع طرح اقدام ملی مسکن است.

وی میانگین مساحت آپارتمان‌های طرح اقدام ملی را ۷۵ متر برشمرد و از انعقاد تفاهمنامه با برخی از وزارتخانه‌های دیگر جهت تسهیل در شرایط خانه‌دار شدن شهروندان به عنوان دیگر اقدامات وزارتخانه برای در تأمین مسکن یاد کرد.

منبع. اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email