تاکید روسیه بر تلاش جمعی برای حفظ طرح‌های “فردو” و “اراک”

وزارت امور خارجه روسیه تنها مانع برای ایجاد توازن در اجرای برجام را سیاست غیرسازنده و اقدامات مخرب آمریکا علیه ایران دانسته و خواستار تلاش جمعی برای تحقق طرح‌های مورد توافق درباره تاسیسات هسته‌ای فردو و اراک است.

  • به نقل از خبرگزاری «تاس»، وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که هیئت نمایندگی این کشور در نشست کمیسیون برجام در وین درباره توافق هسته‌ای، لزوم تلاش همه شرکت کنندگان در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای اجرای طرح‌های مورد توافق در چارچوب آن درباره تاسیسات هسته‌ای فردو و اراک (ایران) مورد تاکید قرار دادند.

در این بیانیه آمده است: « در نشست وین این مسئله از طرف هیئت روسی مورد توجه قرار گرفت که ضروری است تا اقدامات لازم و تلاش جمعی همه طرفین باقیمانده در برجام برای تداوم توافقات جامع درباره برنامه هسته‌‌ای ایران و به منظور تحقق عناصر اصلی این برنامه، از جمله طرح تغییر کاربری  تاسیسات هسته‌ای فردو برای تولید ایزوتوپ‌های پایدار و همچنین نوسازی راکتور اتمی اراک انجام شود.»

وزارت امور خارجه روسیه تنها مانع برای برقراری تعادل در اجرای برجام را  خط مشی ضدایرانی و غیرسازنده آمریکا دانست که به طور یکجانبه از اجرای تعهدات خویش در چارچوب توافق هسته‌ای خودداری کرده، قطعنامه شماره ۲۲۳۱ شورای امنیت که این توافقنامه را مورد تایید قرار داده را نقض کرده و مانع از اجرای آن از سوی طرفین باقیمانده در برجام شده است.

در این بیانیه همچنین یادآوری شده که در شرایط کنونی بسیار اهمیت دارد که گام‌های ایران در زمینه کاهش تعهدات این کشور در چارچوب برجام، قابل بازگشت بوده و برنامه هسته‌ای ایران همچنان تحت کنترل آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داشته باشد.

لازم به یادآوری است، روز جمعه، ۶ دسامبر (۱۵ آذر ماه) نشست دیگری از  کمیسیون مشترک برجام با حضور نمایندگان ایران، روسیه، انگلیس، آلمان و فرانسه به منظور بررسی روند اجرای توافقنامه هسته‌ای برگزار شد. “سرگئی ریابکوف” معاون وزیر امور خارجه ریاست هیئت نمایندگی روسیه در این نشست را بر عهده داشت.

روسیه اصلی‌ترین هدف کنونی را مقابله با خط‌‌مشی مخرب آمریکا می‌داند

ریابکوف در پایان این نشست در جمع خبرنگاران اعلام کرد، مسکو معتقد است که شرکت کنندگان باقی مانده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نباید در شرایطی که اصلی‌ترین هدف مقابله با خط مشی آمریکا برای به شکست نهایی کشاندن توافق هسته‌ای با ایران است، به مکانیسمی برای حل و فصل اختلافات متوسل شوند.

بیشتر بخوانید

معاون وزیر خارجه روسیه گفت: «ما متوسل شدن به چنین مکانیسمی را نادرست می‌دانیم، برای اینکه اطمینان داریم که در این صورت زمینه لازم برای ادامه انصراف شرکت کنندگان در برجام فراهم می‌شود. در حالیکه در شرایط فعلی، مهمترین مسئله تامین تلاش‌های سازنده از سوی همه طرفین باقی مانده در برجام برای مقابله با اقدامات مخرب واشنگتن برای به شکست کامل کشاندن توافق هسته‌ای با ایران است.»

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email