به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر در همایش روز جهانی شهرها که با حضور شهرداران شهرهای غرب آسیا و منطقه خاورمیانه و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن همایش‌های برج میلاد تهران برگزار شد، گفت: افزایش جمعیت شهرنشین در ایران در طی چند دهه گذشته، چالش‌های سختی را برای مدیران شهری ایجاد کرده است.

او افزود: در طول ۶۰ سال گذشته جمعیت شهرنشین ایران از ۳۰ درصد به ۷۵ درصد تغییر کرده است.

شهردار تبریز با اشاره به اهمیت کلانشهرها در جهان اظهار داشت: ۶۰ درصد تولید ناخالص ملی، ۸ درصد رشد اقتصادی، ۸۰ درصد مصرف انرژی، ۱۹درصد مصرف برق تولیدی جهان در کلانشهرها است و این نشان از رشد شهرنشینی و اهمیت آن در جهان است.

نائب رییس کمیته شهرهای هوشمند و پویایی شهری UCLG-MEWA با بیان مشکلات جوامع شهری در جهان گفت: آلودگی هوا، بحران های شهری، نبود منابع درآمدی پایدار، معضل بیکاری، ترافیک، محدودیت منابع آب، ناپایداری ساختمان ها و کمبود فضای سبز مورد نیاز از جمله مشکلات جوامع شهری است.

او گفت: عدم اشتراک گذاری اطلاعات، عدم تناسب نظام اداری شهرداری ها با رایط امروز، عدم وجود آموزش های شهروندی، کمبود اطلاعات در خصوص الزامات شهر هوشمند، پیچیدگی های فنی و یکپارچه سازی اطلاعات و کمبود زیرساخت های فن آوری اطلاعات از جمله محدودیت های اجرای شهر هوشمند در کلانشهرهای کشور است.

شهردار تبریز گفت: شهرها در حوزه‌های اقتصادی، محیطی و اجتماعی تأثیرگذار بوده و ایده شهر هوشمند ادغام فناوری اطلاعات و ارتباطات و دستگاه های مختلف متصل به شبکه برای بهینه‌سازی، بهره‌وری از خدمات و کاربری‌های شهری و ارتباط آن با شهروندان است.

ایرج شهین باهر تاکید کرد: شهر هوشمند اجازه می‌دهد تا مقامات یک شهر با جامعه و زیرساخت‌های شهری و آنچه در آن اتفاق می‌افتد، ارتباط برقرار کنند.

نائب رییس کمیته شهرهای هوشمند و پویایی شهری UCLG-MEWA گفت: آنچه یک شهر را به سمت هوشمندی می‌برد تنها ابزار فناوری و الکترونیکی نیست بلکه نحوه برنامه‌ریزی و استفاده از این فناوری‌ در جهت ارتقاء سطح کیفی خدمات شهری است.

شهردار تبریز در بخش دیگری از سخنانش هدف اجرای طرح شهر هوشمند را ارتقا کیفیت زندگی دانست و گفت: شهر هوشمند تلاش دارد تا مدیریت ساختمان، سلامت، محیط زیست، حمل و نقل عمومی، مصرف انرژی، مدیریت زیرساخت ها و آموزش را به صورت هوشمند مدیریت کند.

منبع. شهریار نیوز

Print Friendly, PDF & Email