شهردار تبریز با اشاره به اینکه باید در مسیر تجلی تبریز به عنوان پایتخت تشیع قدم برداریم، گفت: یکی از دلایل انتخاب تبریز به عنوان پایتخت تشیع و تفاوت تبریز با شهرهای دیگر، وجود مداحان و شعرای علاقمند به اهل بیت در این شهر است.

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر ظهر امروز در آیین اختتامیه کارگاه ساخت سردیس مفاخر ادبی آئینی تبریز و شعرای مکتب اهل بیت(ع)، اظهار داشت: تاریخ و گذشته تبریز باعث شده عنوان پایتخت تشیع برای تبریز انتخاب شود و اساس و پایه این موضوع مربوط به امروز نیست.

او با بیان اینکه در طول تاریخ انسان‌های بزرگی در همین راستا با عشق و علاقه به اهل بیت فعالیت کرده‌اند، افزود: اگر عشق، علاقه و محبت نباشد، هنر خلق نمی‌شود. هر هنری که در تمامی حوزه‌ها خلق می‌شود در درون هنرمند موضوعی است که می‌خواهد جوشش کند و این جوشش در قالب مسائل مختلفی همچون شعر، نقاشی، مجسمه سازی و… بروز پیدا می‌کند.

ایرج شهین باهر تاکید کرد: برای ارج نهادن به هنر مداحان بزرگ و شهیر تبریزی برنامه ریزی برای گردآوری و انتشار مجموعه نفیس اشعار این مداحان به نام شهرداری تبریز انجام یافته است.

شهردار تبریز با بیان اینکه از ابتدا تبریز همواره آغاز گر هر موضوعی بوده است، تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های تبریز به عنوان پایتخت تشیع این بوده که این شهر هیچ گاه در برابر ظلم سر خم نکرده است. شاید برای همین باشد که مقام معظم رهبری فرموده اند: «تبریز زمان شناس است و مردم آنا می دانند چه زمانی باید چه قدمی را بردارند.»

او ادامه داد: درسی که مردم تبریز و آذربایجان از ابا عبدالله الحسین (ع) گرفته اند همین بوده که واقعه ۲۹ بهمن را مردم تبریز خلق کرده اند. کلید انقلاب اسلامی را تبریزی ها زده اند. در تمام اتفاقاتی که جامعه ایرانی را متحول ساخته و در جامعه ایران تاثیر گذار بوده، تبریزی ها آغازگر تمام این وقایع بوده اند.

ایرج شهین باهر خدمت برای اهل بیت را هویت و شناسنامه تبریز دانسته و گفت: علی رغم اینکه توسعه‌های مختلف در کشور رخ می‌دهد، موضوعات و فضاهای اجتماعی نه تنها رونق این عزاداری‌ها را کم نمی‌کند بلکه شاهد رونق این فضاها نیز هستیم چرا که هیچ کس نمی‌تواند این مراسم‌ها را کم رنگ کند.

شهردار تبریز با بیان اینکه باید با زبان هنر بتوانیم افتخارات خود را به جامعه معرفی کنیم، اظهار داشت: شهرداری تبریز را متولی اصلی موضوعات شهری می دانیم و در تمامی مسائل وظایفی داریم.

او خاطرنشان کرد: مثلا در پروژه مقبره الشعرا که وظیفه قانونی و ذاتی شهرداری نیست و دستگاه دیگری متولی آن موضوع است ولی امروز شهرداری تبریز در این خصوص ورود پیدا کرده است. قرار نیست اگر امروز این دستگاه اعتبار ندارد بگوییم به ما نیز ارتباطی ندارد.

ایرج شهین باهر افزود: در شرایط اقتصادی فعلی موجود در کشور، راه حل ما همراهی و همدلی است تا در مشکلات و نقص ها از توانایی یکدیگر بهره بگیریم و مشکلات را پوشش دهیم.

تبریز به عنوان پایتخت جهان تشیع همواره در آیین عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) جایگاه خاص و متفاوتی داشته است و آیین این ایام در تبریز پرشکوه و با عشق و عزاداری ویژه ای برگزار می شود. در این بین جایگاه شاعران و مداحان اهل بیت پیامبر و اشعار آنان، نقش بسزایی در برگزاری پرشور این مراسمات به خود اختصاص می دهد و همین امر، لزوم پرداخت ویژه به معرفی این بزرگواران و ارج نهادن به اثار آنان را ضروری ساخته است.

شهرداری تبریز به پاس ارج نهادن به مقام این مفاخر ادبی و آئینی در محرم امسال با تکیه بر توان هنر، با فراهم آوردن فضایی برای ساخت سردیس های این اشخاص، گام مهمی در شناساندن این مفاخر بزرگ جهت آشنایی نسل آینده و ماندگاری این مفاخر در حافظه تاریخی کشور، برداشته است.

در آیین اختتامیه این کارگاه،ضمن قدردانی و اهدا لوحی یادبود به هنرمندان شرکت کننده در این برنامه، از ۱۴ سردیس ساخته شده در این رویداد هنری – فرهنگی رونمایی شد.

Print Friendly, PDF & Email