با امضای تفاهم نامه ای بین شهردار تبریز و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا، چهارپروژه بزرگ عمرانی در تبریز به ارزش ۳۱هزار میلیارد ریال به زودی وارد فاز عملیاتی می شود.

به گزارش شهریار، این تفاهم نامه که به امضای ایرج شهین باهر، شهردار تبریز و سعید محمد اسلامی، فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا کشور رسید، شامل احداث پارک بزرگ تبریز، توسعه مرکز دفن بهداشتی پسماند، تکمیل بزرگراه ولایت و قطار برقی شهری (تراموا) است.

طبق این تفاهم نامه تملک، اجرا و احداث (غیر از محل مشارکت) پارک بزرگ تبریز با اعتباری بالغ بر یک هزار و ۵۰۰میلیارد تومان انجام می شود.

پارک بزرگ تبریز، تحقق یک آرزوی سبز

مهم ترین این پروژه ها، پارک بزرگ تبریز در  شمال غرب تبریز واقع شده و با ۶۰۰هکتار وسعت به عنوان یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های ایران و خاورمیانه از آن یاد می‌شود.

اعتلای جایگاه فرهنگی و تاریخی غرب تبریز، گسترش فضای سبز شهری، تلطیف وضعیت آب و هوایی محدوده صنعتی غرب تبریز، معرفی چهره‌ای زیبا و بانشاط از شهر با توجه به همجواری با مسیر فرودگاه بین‌المللی شهر و ایستگاه راه‌آهن، روان‌سازی ترافیک شهری، ارتقای سرانه فضای تفریحی و ایجاد فرصت‌های متنوع اشتغال از اهداف کلان این پروژه بزرگ است.

طبق اعلام شهرداری تبریز پروژه پارک بزرگ تبریز در دو فاز اجرا می‌شود که فاز نخست آن کاربری‌های تفریحی و ورزشی و فاز دوم شامل مجموعه گردشگری، تفریحی و تجاری است.

توسعه مرکز دفن بهداشتی زباله گاه مرکزی تبریز

توسعه مرکز دفن بهداشتی پسماند از دیگر مفاد این تفاهم نامه است که بر اساس آن سلول های ۶گانه این مرکز احداث، و نیز تصفیه خانه مرکزی شیرابه با اعتبار ۲۰۰میلیارد تومان تکمیل می شود.

در عملیات اجرایی پروژه زباله گاه مرکزی شهرداری تبریز سلول های ۲ و ۳ مرکز دفن به طور کامل احداث می شود و سلول های شماره ۴ و ۵ خاکبرداری می شوند.  از این پروژه می توان به عنوان بزرگترین پروژه زیست محیطی شهرداری تبریز در سال های اخیر یاد کرد.

قطاری برقی شهری (تراموا) دوباره در تبریز

احداث قطار برقی (تراموا) در مسیر خیابان امام خمینی (ره) به ارزش ۱۰۰۰میلیارد تومان از دیگر مفاد این تفاهم نامه است که می تواند در رفع مشکلات ترافیکی مرکز شهر، آثار مثبت فراوانی در پی داشته باشد.

بزرگراه ولایت، مسیری جدید برای توسعه تبریز

همچنین فاز دوم اتوبان ولایت که از آن به عنوان ورودی جدید تبریز و اتصال دهنده شرق تبریز به غرب یاد می شود، بر اساس این تفاهم نامه به طول ۹کیلومتر و با اعتبار ۴۰۰میلیارد تومان تکمیل می شود.

هدف از اجرای این پروژه، اتصال بزرگراه پاسداران به جاده تبریز-اهر عنوان شده و در کنار آن، مسیر دسترسی آسانی به شهرک های تازه تاسیس رشدیه، باغمیشه، نصر، مصلی، مرزداران، فجر به ویژه در مواقع بحران به شمار می آید.
پیش تر قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا با امضای تفاهم نامه ای با شهرداری تبریز، اجرای فاز اول بزرگراه ولایت  و خط ۲ مترو تبریز را عهده دار شده بود که با توجه به توانایی های این مجموعه و تکیه بر متخصصان توانمند کشورمان اجرای چهار پروژه جدید به این مجموعه واگذار شد.

شهردار تبریز احداث پارک بزرگ تبریز را که یکی از مفاد تفاهم نامه شهرداری و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاست، تحقق آرزوی دیرین شهروندان تبریزی خواند.

به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر در حاشیه امضام تفاهم نامه با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء برای اجرای ۴ پروژه بزرگ عمرانی در تبریز گفت: پارک بزرگ تبریز که مهم ترین این پروژه ها به شمار می آید، برای مردم تبریز یک آرزوی دیرین است و با تحقق آن فضای سبز و فضای تفریحی قابل توجهی در غرب تبریز ایجاد می شود.

او با بیان اینکه احداث پارک بزرگ تبریز ارزش افزوده برای املاک غرب تبریز را به همراه خواهد داشت، اظهار کرد: ارزش این پروژه با تمام پروژه های مناطق برخوردار تبریز برابر و حتی بیش تر است.

شهردار تبریز تشریح کرد: توسعه مرکز دفن بهداشتی زباله، احداث قطار برقی شهری (تراموا) و تکمیل فاز دو بزرگراه ولایت سه پروژه مهم دیگر است که به همت شهرداری تبریز و از طریق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء اجرایی می شود.

ایرج شهین باهر با بیان اینکه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به لحاظ داشتن متخصصان کاربلد و ماشین آلات به روز، مجموعه توانمندی به شمار می آید، بیان کرد: این قرارگاه می تواند در وضعیت اقتصادی فعلی حامی خوبی برای شهرداری ها باشد و امیدواریم با اجرای این ۴ پروژه بزرگ عمرانی توسعه شهرمان سرعت پیدا کند.

با امضای تفاهم نامه ای بین شهردار تبریز و فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء، احداث پارک بزرگ تبریز، توسعه مرکز دفن بهداشتی زباله، احداث قطار برقی شهری (تراموا) و تکمیل بزرگراه ولایت به عنوان چهارپروژه بزرگ عمرانی در تبریز به ارزش ۳۱هزار میلیارد ریال به زودی وارد فاز عملیاتی می شود.

Print Friendly, PDF & Email