روسیه: به‌رغم تحریم‌های آمریکا به روابط تجاری با ایران ادامه می‌دهیم

نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا با اشاره به صبر مقامات تهران در برخورد با بدعهدی‌های اروپایی‌ها، تأکید کرد که روسیه و چین نیازی به مکانیزم مالی ویژه‌ای نداشته و همواره با ایران همکاری تجاری داشته و خواهند داشت.

  • “ولادیمیر چیژوف” نماینده دائم روسیه در اتحادیه اروپا در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که این کشور به همکاری‌های تجاری-بازرگانی خود با ایران ادامه خواهد داد و توجهی به تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا نخواهد داشت.

وی گفت: «همتایان خارجی ما برخی مواقع این سئوال را مطرح می کنند که چرا روسیه و چین مکانیسمی مشابه “اینستکس” ایجاد نمی کنند؟ ما در پاسخ به آنها می‌گوییم، ما به چنین مکانیسمی اصلاً نیاز نداریم. ما همواره با ایران روابط تجاری داشته و خواهیم داشت و هرگز توجهی به تحریم‌های آمریکا نمی کنیم.»

این دیپلمات بلندپایه روس یادآور شد: «لازم است توجه داشت که مکانیسم مالی اینستکس مورد نظر کشورهای اروپایی روی چه کار می کند؟ روی محصولات غذایی و تجهیزات پزشکی. در حالی که این محصولات اصلًا تحت تحریم آمریکا قرار ندارند. جمهوری اسلامی به چنین مسئله‌ای نیاز ندارد. این کشور احتیاج دارد تا بتواند نفت خود را بفروشد».

نماینده روسیه افزود: «اصلی ترین مصرف کنندگان نفت ایران، این کشورهای اروپایی و آمریکا نیستند. آنها چین، هند و برخی دیگر از کشورها هستند که اکنون در تیجه اعمال تحریم‌های آمریکا با مشکل مواجه شده‌اند و لازم مکانیسمی برای تسهیل مبادلات مالی آنها با ایران مورد توجه قرار بگیرد. در حال حاضر گزینه‌های مختلفی در حال بررسی است که از جمله آنها توافقات چندجانبه است.»

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email