به گزارش سازه خبر به نقل از ایرنا، «مصطفی قلی خسروی» با اشاره به پیشنهاد تشکیل صندوق حمایت از مستاجران گفت: برای اعطای وام باید مستاجران واقعی شناسایی شوند چرا که مواردی وجود دارد که فرد مستاجر صاحبخانه هم است.

وی با بیان اینکه امن ترین راه برای شناخت مستاجر واقعی کد رهگیری است، گفت: اگر کد رهگیری داشته باشند به این معنا است که مالیات مالک و مستاجر پرداخت شده است. البته در صورت نداشتن کد رهیگری هم می‌شود از اداره مالیات استعلام کرد که آیا این مالک و مستاجر مالیات بر اجاره را داده است یا خیر؟

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: از قدیم گفته شده است صاحبخانه خوب مستاجر را صاحبخانه نمی‌کند. درست مثل بعضی‌ها که خانه‌های سازمانی دارند و بعد از ۳۰ سال سکونت و هنگام خروج از خانه سازمانی خود مستاجر می‌شود.

وی ادامه داد: درست است که نیت دولت توانمند سازی مستاجران است اما ما می‌گوییم این بودجه را در اختیار سازندگان قرار دهید و مستاجر را صاحبخانه کنید حتی اگر آن خانه ۵۰ متر باشد.

قلی خسروی پینشهاد داد: برای کمک به مستاجران پیش قسط یکی از خانه‌هایی که در طرح اقدام ملی ساخته می‌شود در غالب وام پرداخت شود و بعد مستاجران به صورت ماهانه اقساط خانه را پرداخت کنند.

فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد هفته گذشته در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران به ارائه توضیحاتی درباره فعالیت صندوق حمایت از مستأجران پرداخت و گفت: با توجه به اینکه در فصل جابجایی مستأجران قرار داریم و این اقشار در این ایام فشار مضاعفی را تحمل می‌کنند، به دنبال تعیین رابطه‌ای میان رهن و اجاره هستیم و در این زمینه هدفمان نوعی طرفداری از مستأجران است در این راستا صندوقی را طراحی و به رئیس جمهوری پیشنهاد دادیم که در آن با سپرده گذرای و تأمین منابع از روش‌های پیشنهادی، وجهی قرار بگیرد تا وام‌هایی به مستأجران اعطا شود.

وی با بیان اینکه وجه این وام‌ها به موجران پرداخت خواهد شد گفت: در حال طراحی شرایطی هستیم تا براساس آن وام‌های صندوق حمایت از مستأجران با نرخی تسویه حساب شود که این اقشار متحمل فشار زیادتری نشوند.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه پرداخت این تسهیلات به دلیل تأمین منابع از درون اقتصاد موجب ایجاد تورم نمی‌شود گفت: پیش بینی ما این است که تا ۷۰ درصد از مبلغ رهن خانه از محل اعتبارات این صندوق پرداخت شود با این حال این رقم هنوز قطعی و تصویب نشده و در دست بررسی است؛ در این باره از دستگاه‌های مختلف در حال نظرخواهی هستیم.

منبع. سازه خبر

Print Friendly, PDF & Email