به گزارش شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار، این اثر در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است. ساختمان این موزه، قبلاً محل زندگی محمد حسین شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار، شاعر مشهور ایران بوده‌ است. این خانه در سال ۱۳۶۷ و بعد از درگذشت استاد، از سوی شهرداری تبریز خریداری شده و هم‌اکنون زیر نظر این نهاد اداره می‌شود.

در این خانه بیش از ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار شامل کتاب، دستخط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر تبریزی به نمایش گذاشته شده‌است.

در بخش فوقانی نیز که در واقع بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه ادبی استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار به‌ شمار می‌رود، بخش‌هایی چون بخش اسناد قدیمی، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها، وسایل شخصی شامل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های این شاعر بزرگ قرار گرفته‌است.

در موزه ادبی استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار همچنین سه تار معروف این شاعر بزرگ و آثار خط نستعلیق وی در معرض دید عموم قرار گرفته‌است.

علیرضا داستان مدیرکل املاک و مستغلات شهرداری تبریز با اشاره به اخذ سند مالکیت این خانه موزه اظهار داشت: امیدواریم با اخذ اسناد مالکیت موزه های تبریز و ساختمانهای تاریخی، فرهنگی همچون موزه استاد شهریار-توسط-شهرداری-تبریز”>شهریار بر حفظ و نگهداری این خانه بیشتر توجه شود.

او همچنین با بیان اینکه اخذ این اسناد نشان دهنده هویت گذشته شهری و سندی بر ماهیت آینده شهر تبریز خواهد بود، اظهار داشت: با اخذ اسناد موزه ها و خانه های تاریخی از تخریب و آسیب های احتمالی جلوگیری می شود .

Print Friendly, PDF & Email