بابک نجفیان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در تبریز اظهار کرد: محوطه فضای سبز کوی صفاری قبلاً خانه سازمانی بود و بعد از تخریب خانه‌ها، قرار بود با پهنه مسکونی و تحت مالکیت دولت با نمایندگی سازمان ملی زمین و مسکن در اختیار اداره‌کل راه‌ و شهرسازی استان آذربایجان‌شرقی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: این قطعه زمین ۱٫۳ هکتاری قرار بود در قالب یک پروژه مشارکتی با کاربری مسکونی احداث شود تا درآمد حاصل از آن در سایر پروژه‌های عمرانی استان صرف شود.

معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، با بیان اینکه شهرداری تبریز اواخر سال ۹۶ درخواست تبدیل کوی صفاری به پارک را ارائه داد، افزود: این پیشنهاد با توجه به پیگیری مدیران ارشد استانی و همچنین نبود پارک یا بوستان در محدوده میدان جهاد (نصف‌ راه)  مورد موافقت و حمایت اداره‌‌کل راه ‌و شهرسازی استان قرار گرفت وبا توجه به اینکه هرگونه تغییر کاربری اراضی دولتی نیازمند طی مراحل قانونی از جمله تصویب کمیسیون ماده ۵ است لذا پرونده‌‌ تغییر کاربری صفاری از کاربری مسکونی به کاربری فضای سبز، توسط اداره‌کل راه‌و شهرسازی استان، تکمیل و به کمیسیون ماده ۵ ارسال موافقت دستگاه‌های نظارتی و سایر مجموعه‌های مرتبط نیز توسط این اداره‌کل اخذ شده ‌است.

وی ادامه داد:  در برخی از مصاحبه‌ها این طور عنوان شده است که اداره‌کل راه و شهرسازی در برابر این طرح مقاومت می‌کرد و حتی در بعضی اخبار نیز این طور مطرح شده که ما درختان صفاری را عمداً خشک می‌کردیم! که این ادعاها به هیچ‌‌‌وجه صحت ندارد.

معاون املاک و حقوقی اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، اضافه کرد: اداره‌کل راه‌ و شهرسازی در طول دوره کارشناسی و تعیین‌ تکلیف این زمین، یگان حفاظت در کوی صفاری مستقر کرده بود و درختان کوی نیز در دوره‌های منظم آبیاری می‌شد.

نجفیان با بیان اینکه کارشناسان رسمی، ارزش پهنه مسکونی کوی صفاری را حدود ۳۶ میلیارد تومان قیمت‌گذاری کرده‌اند، متذکر شد: در بعضی اخبار این طور مطرح می‌شود که شهرداری تبریز کوی صفاری را به این رقم خریداری کرده‌ است! این ادعا به هیچ عنوان صحت ندارد و قطعه زمین مذکور بدون اخذ هیچگونه وجه نقدی برای احداث پارک در اختیار شهرداری تبریز قرار داده شده است و آن شهرداری محترم نیز در حال احداث و تجهیز پارک مذکور می باشد که امیدواریم این اقدام مدیران ارشد استانی و شهرداری تبریز مورد قبول و رضایت مردم شریف تبریز قرار بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه برای این طرح، هیچ‌وجه نقدی از طرف اداره‌کل و راه و شهرسازی اخذ نشده است، تصریح کرد: با در نظر گرفتن صرفه و صلاح دولت در قبال تغییر کاربری صفاری، از مسکونی به فضای سبز با تصویب اعضای محترم کمسیون ماده ۵ استان، چند قطعه از زمین‌های پراکنده اداره‌کل، به کاربری مسکونی تبدیل گردد، تا از این طریق مبلغ ۳۶معادل  میلیارد تومان قیمت کارشناسی کوی صفاری به دولت جهت هزینه کرد در سایر پروژه های عمرانی استان عودت گردد.

معاون املاک و حقوقی اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان‌شرقی، اضافه کرد: فضای سبز کوی صفاری، محصول تصمیم‌ صحیح مدیریت شهری و استانی است و در آینده، با تلاش شهرداری به پارک محله‌ای خوبی تبدیل می‌شود تا در اختیار مردم عزیز قرار ‌گیرد.

منبع. اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email