وی با بیان اینکه متاسفانه درسالهای اخیر شاهد رشد اجاره بها بودیم و این روند ادامه دارد، گفت:در سال های اخیر همواره قیمت مسکن رشد صعودی داشته است تا جایی که در سال ۹۶ رشد قیمت مسکن باعث شد که بخش عمده ای از مستاجران ما از نقاط شمالی شهرهای بزرگ به نقاط میانی و ازنقاط میانی به نقاط جنوب شهر مهاجرت کنند؛ حتی مستاجران جنوب شهر هم مجبور به مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ شدند.

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک ادامه داد: رشد اجاره بها در سال ۹۷ بیشتر از دوماهه سال ۹۸ بود و دلیل آن این بود که قیمت مسکن در سال ۹۷ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافت و این توقع به صوررت منطقی برای مالکان به وجود آمد که اجاره بها افزایش یابد.

**سالانه حدود ۸۰۰ هزار واحد در تولید مسکن عقب هستیم

وی ادامه داد: کشوری هستیم که سالیانه به یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیازمندیم در حالی که تولید مسکن در کشور ما کمتر از ۳۰۰ هزار واحد است؛یعنی سالانه حدود ۸۰۰ هزار واحد در تولید مسکن عقب هستیم.

عقبایی با بیان اینکه فقط سالی یک میلیون ازدواج در کشور ثبت می شود، ادامه داد: پیام آن این است که تولید مسکن زیر ۳۰۰ هزار واحد تامین کننده نیاز سالانه هم نمی تواند باشد و توقع اینکه تامین کننده نیاز سالهای قبل و حجم انباشته ای از نیازهای سالانه در کشور باشد غلط است؛ سوداگری در بخش مسکن نیز به این وضعیت دامن می زند.

نائب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک تصریح کرد:نقش سیاست گذاریهای غلط پولی و بانکی هم عاملی در جهت احتکار بازار مسکن شده است.مثل بانک ها که برخلاف قانون بانکداری  وارد حوزه ساخت و ساز و تولید مسکن و مال ها شده اند. بخش عمده ای از ساختمان های ساخته شده متعلق به بانک ها است که خالی مانده است و احتکار کرده اند و همه این موارد به کمک افزایش قیمت اجاره بها می آید.

وی در خصوص  اینکه آیا قیمت اجاره بها کاذب است یا خیر؟ رشد قیمت اجاره بها تا حد متعارفی منطقی است چرا که رشد قیمت اجاره بها تابع رشد قیمت مسکن است.

**مستاجران ظرفیت رشد اجاره بها را ندارند

عقبایی نتیجه گیری کرد: در این شرایط اینکه مستاجر بتواند از پس رشد قیمت مسکن بر بیاید شدنی نیست؛ صاحبخانه ها نیز توقع نداشته باشند رشد اجاره بها با رشد قیمت مسکن تناسب داشته باشد مستاجران ما ظرفیت رشد اجاره بها را ندارند.

وی ادامه داد: از آنجایی که رشد قیمت مسکن صددرصد بوده است مالکان می گویند رشد اجاره بهامنطقی است اما نباید توقع داشت رشد اجاره بها هم صد درصد  رشد داشته باشد در این صورت همه باید تهران را ترک کنند.لذا ظرفیت افزایش اجاره بها بیشتر از ۲۰ درصد در شهرهای بزرگ وجود ندارد؛ در شهرهای متوسط نیز بین ۱۰ تا ۱۵ درصد و در شهرهای کوچک به دلیل توازن بین عرضه وتقاضا احتمال افزایش قیمت خیلی ضعیف است.

منبع. سازه خبر

Print Friendly, PDF & Email