جلسه جمع بندی و تعیین تکلیف پروژه های بازآفرینی تبریز با حضور مهندس پژمان معاون وزیر و مدیرعامل و اعصای هیات مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران، مهندس رحمتی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، مهندس سلطانی مدیرکل راه و شهرسازی، مهندس اسحقی نژاد و سایر اعضای حاضر در جلسه در محل سالن جلسات شهرداری کلان شهر تبریز برگزار شد.

در ابتدای جلسه مهندس سلطانی ضمن تشکر از حضور مهمانان و هیات مدیره  شرکت بازآفرینی شهری ایران در تبریز گزارش کوتاهی از وضعیت بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری ارائه نمودند و به بیان برخی مشکلات پیش رو از لحاظ جابجایی ها، تصرفها و مشکلات مبتلابه پرداختند.

در ادامه مهندس پژمان معاون وزیر و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران ضمن تبریک ایام شعبانیه و تشکر از تلاش های بی وقفه عوامل راه و شهرسازی و شهرداری ها در بهبود وضع شهر تبریز و شهرستان ها امیدوار شدند با بهره گیری از ظرفیت های انبوه سازان بتوان گام های خوب و پربرکتی در ارائه هر چه بهتر خدمات شهری در حوزه بازآفرینی شهر تبریز برداشت.

ایشان هدف اصلی را در توجه به تولید مسکن در بافت های میانی، حاشیه ای و تاریخی مورد هدف بازآفرینی دانست و موضوع سکونت مردم و سرو سامان بخشیدن آنان دانست البته این موضه به تنهایی مولفه کافی برای اجرای هدف نیست و می بایست در کنار سکونت و جابجایی مردم خدمات رسانی فرهنگی، اجتماعی و بهداشتی و آموزشی نیز در نظر گرفته شود و کار به کمال تمام گردد.

مهندس پژمان افزود در نظر داریم تغییرات عمده ای در روند امور شرکت بازآفرینی نسبت به برنامه ریزی های گذشته ایجاد کنیم تا بتوانیم خدمات سریع تر و بهتری ارائه نماییم. موضوع اصلی حفاظت و سیانت از افرادی است که در سکونت گاه های نامناسب و ناکارآمد با بافت های ضعیف و مشکل دار و فرسوده شهری زندگی می کنند و خطرهای اصلی در مواجهه با حوادث طبیعی و غیر طبیعی متوجه آنهاست، فلذا رکن اصلی کار مردم که حفاظت و سیانت از آن هاست را انجام داده ایم.

مهندس پژمان، حمایت از انبوه سازان برابر مقررات شرکت بازآفرینی، شنیدن نظرات مردم محلات مورد هدف بازآفرینی، و هماهنگی و همبستگی ادارات و سازمان های حتی توسعه گران با معاونت عمرانی استانداری را مورد تاکید قرار دادند و گفتند بخش خصوصی و افراد توانمند را باید در کنار خودمان داشته باشیم تا قدرت عمل برنامه های ما هم بالا رفته و به طور وسیع و گسترده فعالیت کنیم.

مدیرعامل شرکت بازآفرینی گفت ما در نگاه به پروژه ها هرگز هرگز نگاه سوداگری نداشته و ریالی برای سود تصور نمی کنیم فلذا همه عوامل باید تمام هزینه های خود را تا ریال آخر برای این منظور هزینه کنند و حتی شهرداری ها هم برای تنظیم سند نباید پولی دریافت کنند.

در این جلسه مقرر گردید، ۱- هیات اجرایی با ابلغ وزارت راه و شهرسازی با حدود اختیارات مشخص در استان تعیین و اختیارات لازم به ایشان تفویض گردد. ۲ – اداره کل راه و شهرسازی و شهرداری بافت های مورد مداخله را به صورت پلاک به پلاک و با تعیین اولیه محدوده ها و داخل محدوده ها با تمام اجزا و عناصر آن به مالکین مشخص نماید ۳ –اداره کل راه و شهرسازی موضوع مطالعات را متقبل گردد.

جلسه بندهای مصوبه چندگانه ای هم داشت که مقرر گردید با تکمیل بندها به مرحله تصویب نهایی برسد.

از جمله برنامه های سفر مهندس پژمان و هیات همراه ایشان به استان می توان به بازدید از پروژه ارک تبریز در محل مصلی و خیابان ارک، بازدید از محله چوخورلار با بافت فرسوده شهری، بازدید از محله ناکارآمد اسدگلی، بازدید از محل و پروژه جابجایی سه هزار خانوار در شهرک ارم و بازدید از پروژه ششصد واحدی شهرک اندیشه اشاره کرد.

منبع. اداره کل راه و شهرسازی استان آذربایجان شرقی

Print Friendly, PDF & Email