شهریارتبریز/ بهنام عبداللهی: نیازی به آمار و ارقام نیست؛ حتی نیازی نیست که حتما پشت پنجره هواپیما یا بر فراز کوه عینالی قرار بگیرید، با یک گشت کوچک در شهر می‌توان دریافت که چه فاصله دردناکی میان باغ‌شهر ایران و تبریز افتاده است.

ریش‌سفیدها بیش‌تر از سابقه سبز تبریز خبر دارند. آن‌ها می‌دانند زمانی محله‌های تبریز یا با «باغ» شروع می‌شدند یا با «باغ» تمام: «باغمیشه»، «قره‌آغاج»، کوچه‌باغ»، «حکم‌آباد باغلاری» و …

حالا اگرچه اسم‌شان پابرجاست اما باد مدرنیته، صنعتی‌شدن و مدیریت‌های ناصحیح شهر در دوره‌های مختلف تمام سبزی‌شان را با خود برده و یک اسم خشک و خالی برای ما باقی‌ مانده است.

وقتی در تبریز از زمین به آسمان می‌بارد

تنها تبریز نیست که به این وضعیت مبتلا شده؛ بسیاری از کلانشهرهای کشور دچار آفاتی این‌چنینی شده و روزبه‌روز درختان و فضاهای سبزشان را از دست داده‌اند. حالا بسیاری از شهرداری‌ها حتی لکه‌های سبزی را که در سطح شهر باقی مانده به واحدهای تجاری یا مسکونی تبدیل می‌کنند بلکه در این وضعیت سخت اقتصادی روی پای خود بمانند؛ هرچند هیچ‌چیزی از بین بردن فضای سبز را توجیه نمی‌کند.

اما در تبریز از زمین به آسمان می‌بارد؛ اینجا شهرداری پول می‌دهد، واحدهای مسکونی را تملک می‌کند و به پارک و فضای سبز تبدیل می‌کند. چیزی که در تاریخ شهرداری‌ها کم‌نظیر یا حتی بی‌نظیر است.

چندروز پیش لابه‌لای آن‌همه خبر ناگوار و تلخ که از مشکلات و گرانی‌ها در رسانه‌ها منتشر می‌شود، خبری سبز از شهردار تبریز به گوش رسید: «مجتمع مسکونی صفاری که یکی از مجتمع‌های قدیمی تبریز به شمار می‌آید، به پارک و فضای سبز تبدیل می‌شود.»

شهرداری تبریز یک جای خالی را با رنگ سبز پر می‌کند

مجتمع مسکونی صفاری، خانه‌های سازمانی یکی از ارگان‌های دولتی بود که در سال‌های اخیر برای خشک‌کردن درختان آن و تبدیل باغ به مجتمع مسکونی تلاش‌های فراوانی شد و همین موضوع اذهان عمومی را مکدر ساخت اما اکنون شهرداری تبریز در اقدامی بدیع تصمیم به خرید زمین و احیا آن گرفته است.

مجتمع صفاری در منطقه راه‌آهن تبریز قرار گرفته است، جایی که این‌روزها از فضای سبز مطلوبی برخوردار نیست و شاید به همین‌خاطر خشک‌کردن درختان مجتمع صفاری در سال‌های ۹۳ و ۹۴ واکنش‌های تندی از سوی مردم و مسئولان به همراه داشت.

شهردار تبریز تیرماه سال جاری طی بازدیدی که از مجتمع صفاری داشت، گفته بود که مالکیت کوی صفاری مالکیت یکی از ادارات دولتی است و شهرداری تبریز با پیگیری‌های فراوان بارها آمادگی خود را نسبت به جمع آوری نخاله، هرس و آبیاری درختان این مجموعه اعلام کرده است.

تملک مجتمع صفاری به ارزش ۳۲۰میلیارد ریال

اما حالا در اسفندماه ۹۷، شهردار تبریز با حضور دوباره در مجتمع صفاری از وعده‌ای که داده بود بازدید کرد. شهین‌باهر در بازدیدی که به همراه رئیس کمیسیون محیط زیست و توسعه پایدار شورای شهر تبری از مراحل پاکسازی باغ صفاری داشت، گفت: «در نظر داریم باغ صفاری را در قالب معماری باغ های ایرانی احیا و بازسازی کنیم.»

او اعلام کرد: «چند طرح قابل توجه در این زمینه مطرح شده و با بررسی‌های لازم برنامه احیای باغ صفاری به شکل باغ های تاریخی و کهن ایرانی احیا و بازسازی می شود.»

«بعد از یک‌سال پیگیری مستمر، این محل طی مذاکرات انجام شده توسط شهرداری تبریز به ارزش ۳۲۰میلیارد ریال خریداری شده و عملیات نخاله برداری، خاک برداری و هرس درختان باغ درآستانه نوروز آغاز شده است.» این خبر خوش را هم ایرج شهین‌باهر اعلام کرد.

«مساحت کل باغ صفاری ۱.۵هکتار است که توسط شهرداری تبریز خریداری شده و درحال حاضر مشغول پاکسازی و خاکبرداری چندقطعه واحدمسکونی آن هستیم.»او همچنین یادآور شد: «شهرداری تبریز با تمام توان توسعه فضای سبز را در اولویت برنامه‌های اجرایی قرار داده و با کاشت نهال در مناطق مختلف سعی در بهبود وضعیت زیست محیطی، افزایش نشاط اجتماعی و کاهش آلودگی هوا دارد، اما تا حصول نتیجه مطلوب از این نهال‌ها زمان زیادی نیاز داریم.»

اما سامان احمدزاده، شهردار منطقه ۶ تبریز هم در گفتگو با خبرنگار شهریار می‌گوید: «مساحت کل باغ صفاری ۱.۵هکتار است که توسط شهرداری تبریز خریداری شده و درحال حاضر مشغول پاکسازی و خاکبرداری چندقطعه واحدمسکونی آن هستیم.»

او اعلام می‌کند که هم‌اکنون مشاورانی برای طراحی باغ صفاری به شکل باغ‌های سنتی ایرانی تلاش می‌کنند و پیاده‌راه، حوض و… از جمله بخش‌های این باغ در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

شهردار منطقه ۶ تبریز با اشاره به وضعیت فضای سبز تبریز به شهروندان این نوید را می‌دهد که با اجرای پروژه باغ صفاری فضای سبزی عالی برای استراحت و تفریح در اختیارشان قرار بگیرد.

احمدزاده یادآور می‌شود: «با توجه به قدمت درختان کوی صفاری و عمیق بودن ریشه‌های آن، ما وظیفه داریم چنین مجموعه‌هایی را برای آیندگان حفظ کنیم و تلاش می‌کنیم درختان کوی صفاری را به عنوان تنها محدوده فضای سبز شهری در مسیر خیابان راه آهن حفظ و احیا کنیم.»

سال ۹۷ برای تبریز، سال سبزی بود

تملک قطعات مسکونی و تغییر کاربری آن‌ها به فضای سبز، از رویکردهای شهرداری تبریز در سال جاری بود اما ایرج شهین‌باهر ایجاد پارک‌های محله‌ای با خرید واحدهای مسکونی کوچک را یکی از اولویت‌های شهرداری تبریز برای سال ۹۸ عنوان می‌کند.

در کنار این شهرداری تلاش می‌کند با تبدیل‌کردن واحدهای مسکونی سست در سکوتگاه‌های غیررسمی و بافت فرسوده شهر با یک تیر دو نشان بزند: هم پیشگیری از ایجاد واحدهای مسکونی غیراستاندارد و غیررسمی و هم ایجاد فضای سبز.

در سالی که پشت سر می‌گذاریم شهرداری تبریز ۱۴پارک محله‌ای در نقاط مختلف شهر ایجاد کرده است. پارک‌هایی که هرکدام در ابعاد خود گام‌هایی تاثیرگذار برای بازگشت به گذشته سبز تبریز به شمار می‌آیند.

سال ۹۷که با احداث ۴پارک محله‌ای در منطقه ۲ آغاز شده بود، حالا با یک اقدام کم‌نظیر در احیای باغ صفاری به پایان می‌رسد. تبریز سال سبزی را پشت سر گذاشت و حالا تبریزی‌ها امیدوارند تملک واحدهای مسکونی و تبدیل آن‌ها به فضای سبز خبری باشد که در سال ۹۸ بارها و بارها از رسانه‌ها می‌شنوند.

Print Friendly, PDF & Email