مشاور امنیت ملی کاخ سفید قصد دارد با همکاری سناتورهای ارشد آمریکایی، توافق هسته‌ای با ایران را از گزند تهدیدات ترامپ حفظ کند.

مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در حال همکاری نزدیک با ۲ سناتور ارشد است تا مانع از نابودی توافق هسته‌ای ایران توسط رئیس جمهور آمریکا شود. چند منبع آگاه در دولت و بیرون از دولت آمریکا این مطلب را تایید کرده اند.

ترامپ طی روزهای آینده با دو ضرب الاجل درباره ایران روبرو خواهد شد؛ در ابتدا او باید تایید کند که آیا به مفاد توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میلادی پایبند بوده و دیگری آنکه ترامپ باید درباره ادامه معافیت ایران از تحریم های هسته‌ای در چارچوب برجام تصمیم گیری کند.

دیلی بیست در ادامه نوشت: هربرت ریموند مک مستر مشاور امنیت ملی کاخ سفید در حال تلاش و همکاری نزدیک با ۲ سناتور ارشد است تا راهکاری آبرومندانه برای حفظ واشنگتن در توافق هسته‌ای پیدا کنند.

مک مستر به همراه باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنا و بن کاردین سناتور ارشد دموکرات این کمیته در تلاش هستند تا به توافقی دست یابند تا بتوانند ترامپ را متقاعد کنند که تصمیم وی در عدم تایید توافق هسته‌ای در ماه اکتبر، کنگره را تحت فشار قرار داده است تا مفاد توافق هسته‌ای با ایران را اصلاح کند.

مک مستر در واقع در حال ایفای همان نقشی است که پاییز گذشته نیز آن را بازی کرده است یعنی دور نگهداشتن ترامپ از یک موضوع تحریک آمیز مربوط به قانونگاران آمریکایی به طوری که بتواند ترامپ را بی سر و صدا در توافق هسته‌ای با ایران نگه دارد.

این گزارش افزود: مک مستر تصور می کند که یک راهکار آبرومندانه برای پیشبرد کاخ سفید به سوی پذیرش توافق هسته‌ای، دستیابی به یک توافق نهایی با کورکر و کاردین برای حذف ضرب الاجل هایی است که بر اساس آن ترامپ باید در زمان های مقرر از سوی کنگره، درباره برجام و پایبندی ایران به مفاد آن گزارش بدهد.

فرانسه، بریتانیا و آلمان از پاییز گذشته تاکنون بارها تاکید کرده اند که امیدوارند ترامپ هیچ اقدامی را علیه توافق هسته‌ای ایران انجام ندهد.

مک مستر با کاردین و کورکر در روز پنجشنبه هفته گذشته دیدار و گفتگو کرده است. این مطلب را سخنگوی مک مستر اعلام کرد و گفت: کورکر و مک مستر از آن زمان تاکنون درباره این مساله از طریق تلفنی مذاکراتی داشته اند.

کورکر روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته است که کاخ سفید پیش نویس طرح قانونی خود درباره توافق هسته‌ای ایران را آماده کرده است. چند منبع آگاه تاکید کردند که انتظار این است که این طرح مطابق با تمایل و انتظار کنگره برای تمدید توافق هسته ای بعد از انقضای آن در سال های اتی خواهد بود.

۲ منبع آگاه در این باره گفتند: کورکر، کاردین و مک مستر در زمینه این قانون دیدگاه های مشترکی دارند ولی بعید است که یک لایحه واقعی تا قبل از جمعه نهایی و آماده شود و برخی منابع آگاه نیز بر این باورند که برخی مفاد این قانون هنوز نیاز به مذاکره دارد.

۲ منبع آگاه دیگر تاکید کردند: لحن قانون جدید احتمالا درباره محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال های آخر اجرای توافق هسته‌ای خواهد بود. چنین اقدامی می تواند به ترامپ این امکان را بدهد تا ادعا کند توافق هسته‌ای را مستحکم کرده است، اما افزودن چنین بندی در واقع با توجه به اینکه کنگره قادر به انجام مذاکره مجدد درباره برجام را ندارد، عملا بی تاثیر خواهد بود. اروپایی ها نیز پیش از این مخالفت خود را با مذاکره مجدد اعلام کرده اند.

۲ منبع آگاه دیگر نیز تصریح کردند: انتظار می رود طرح کاردین و کورکر شامل مفادی باشد که ۶ سال بعد و همزمان با آغاز انقضای برخی مفاد توافق هسته‌ای، کار خود را آغاز خواهد کرد. در صورتی که ایران در آن محدوده زمانی برخی مفاد توافق هسته‌ای را نقض کند، شمارش معکوس ۹۰ روزه‌ای آغاز می شود و کنگره درباره یکی از گزینه ها تصمیم گیری خواهد کرد؛ با بازگشت تحریم های آمریکا علیه ایران موافقت خواهد کرد یا این تحریم ها به صورت خودکار مجددا باز خواهند گشت.

منابع آگاه اعلام کردند: سئوالی که باقی می ماند این است که آیا کنگره نیاز به ۵۰ یا ۶۰ رای برای جلوگیری از اعمال مجدد تحریم ها خواهد داشت یا نه؟

منبع:تسنیم

Print Friendly, PDF & Email