دیدار وزیر خارجه سوریه با شمخانی؛ تأکید بر مقابله قاطعانه با تجاوزات اسرائیل

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار با وزیر خارجه سوریه گفت: در صورت تداوم اقدامات اسرائیل در سوریه، تدابیر پیش‌بینی‌شده برای بازدارندگی و پاسخ قاطع و متناسب به‌گونه‌ای که درس عبرتی برای حکام دروغگو و جنایتکار اسرائیل باشد، فعال خواهد شد.

  • به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه عصر روز سه‌شنبه با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و در موضوع همکاری‌های راهبردی میان دو کشور و آخرین وضعیت سیاسی و امنیتی منطقه با وی گفت‌وگو کرد.

دریابان شمخانی در جریان این دیدار با ابراز امیدواری از روند رو به گسترش مناسبات میان دو کشور در عرصه‌های مختلف به‌ویژه در حوزه‌های تجاری و اقتصادی تصریح کرد؛ بازگشت امنیت به سوریه فرصتی مهم برای توسعه و خدمت‌رسانی به مردم رنج‌دیده این کشور است و جمهوری اسلامی ایران همان‌گونه که در عرصه مبارزه با تروریسم کنار دولت و ملت سوریه بود در دوران بازسازی این کشور نیز از ارائه هیچ کمک و مشورتی مضایقه نخواهد کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت؛ همکاری ایران و سوریه برای مبارزه با تروریسم تکفیری دستاوردهای غیر قابل انکاری برای منطقه و امنیت بین‌المللی به‌دنبال داشته است و این روند تا پایان یافتن بحران امنیتی در این کشور ادامه خواهد داشت.

وی با تشکر از تلاشهای سیاسی دولت سوریه برای ایجاد زمینه مشارکت اعضای جامعه مدنی در کمیته بازبینی قانون اساسی اظهار داشت: کارشکنی‌های متعدد و زیاده‌خواهی غربی‌ها در فرایندهای سیاسی جاری نشان می‌دهد که مواضع و بهانه‌های بی‌منطق آن‌ها صرفاً برای حمایت از استمرار بحران در این کشور است.

علی شمخانی با بیان اینکه مسائل جهان اسلام به‌صورت یکپارچه و درهم‌تنیده بوده و کشورهای اسلامی باید با اتخاذ رویکرد همگرایی و همکاری برای رفع مشکلات موجود اهتمام نمایند تصریح کرد؛ دشمنان مشترک جهان اسلام، به‌ویژه آمریکا و رژیم صهیونیستی تلاش دارند تا منافع کلان کشورهای اسلامی مانند امنیت و پیشرفت اقتصادی را از طریق ایجاد و توسعه نزاع و تفرقه نابود نمایند.

دریابان شمخانی ادامه تجاوزگری رژیم صهیونیستی به خاک سوریه و اقدام علیه ارتش و نیروهای مقاومت و همچنین نقض تمامیت ارضی این کشور را غیر قابل قبول عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در صورت تداوم این اقدامات، تدابیر پیش‌بینی‌شده برای بازدارندگی و پاسخ قاطع و متناسب به‌گونه‌ای که درس عبرتی برای حکام دروغگو و جنایتکار اسرائیل باشد، فعال خواهد شد.

ولید معلم وزیر امور خارجه سوریه نیز در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین تحولات میدانی این کشور، پیگیری مسیر سیاسی برای عبور از بحران را یکی از گزینه‌های مهم دانست و افزود؛ دولت سوریه با جدیت به گفتگو با مخالفان غیرمسلح که به حفظ یکپارچگی کشور علاقه‌مند هستند ادامه خواهد داد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email