به گزارش سازه خبر به نقل از فارس، ابوالقاسم رحیمی انارکی در پاسخ به این سوال که پیشنهاد افزایش ۲۰ میلیون تومانی سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن به کجا رسید، گفت: پیشنهاد افزایش ۲۰ میلیون تومانی سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن هنوز در حال بررسی است و البته یک سری نگرانی‌هایی وجود دارد که بانک مسکن هم آن را قبول دارد که شاید با کسری منابع مواجه شود.

وی افزود: بانک مرکزی کل وضعیت بانک مسکن را می‌نگرد که مجموع تکالیفی که به بانک مسکن سرایز می‌شود، اگر روی هم جمع شود، ممکن است، بانک در تامین مالی دچار مشکل شود و آن وقت بانک مسکن مجبور شود به بانک مرکزی مراجعه و خط اعتباری از آنها دریافت کند و اگر خط اعتباری داده نشد، شاید اضافه برداشت داشته باشد و مجددا پایه پولی افزایش یابد.

رحیمی انارکی گفت: فعلا پیشنهاد افزایش سقف تسهیلات اوراق خرید مسکن در بانک مرکزی در وضعیت مراعات است.

مدیر عامل بانک مسکن در پاسخ به این سوال که اگر بانک مسکن بخواهد سقف تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز یکم را افزایش دهد، چه میزان اعتبار به صندوق توسعه ملی پیشنهاد شده تا به این بانک و صندوق خانه یکم کمک مالی شود، گفت: تنها گزینه برای افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن استفاده از منابع ریالی صندوق توسعه ملی است، بنابراین بانک مسکن یک میلیارد دلار درخواست کرده بود که اگر به بانک مسکن اختصاص داده شود، می‌توانیم تا یک حدی را در صندوق مسکن یکم افزایش دهیم.

به گفته وی،افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیازمند یک سری شرایط اولیه است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، رشد بیش از حد قیمت مسکن در یک سال گذشته و به تبع آن کاهش قدرت خرید باعث شد، تا برخی از متقاضیان و فعالان بازار بحث افزایش سقف تسهیلات و کفاف ندادن وام ۸۰ میلیون تومانی برای خرید مسکن را پیش بکشند.

اما محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در دو ماه گذشته همواره تاکید کرده که با افزایش سقف تسهیلات خرید مجددا قیمت مسکن افزایش می یابد، بنابراین طرح کارت اعتباری خرید مسکن را مطرح کرد که البته هنوز نهایی نشده و از آن رونمایی نشده است.

وضعیت صندوق پس انداز خانه یکم نیز چندان مناسب نیست و میزان انصرافی‌های آن مدام در حال افزایش است، چرا که متقاضیان معتقد هستند، دیگر وام ۸۰ میلیون تومانی کفاف خرید را نمی‌کند.

منبع. سازه خبر

Print Friendly, PDF & Email