دیپلمات آمریکایی مسئول فشار بر آژانس برای پرونده‌سازی علیه ایران می‌شود

مقام‌های آمریکایی گفته‌اند نماینده این کشور در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است مسئول پروژه فشار بر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جهت بررسی ادعاهای رژیم صهیونیستی علیه ایران شود.

مقام‌های وزارت خارجه آمریکا می‌گویند دولت این کشور به ریاست «دونالد ترامپ» به رژیم صهیونیستی قول داده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای بررسی ادعاهای این رژیم درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران تحت فشار قرار خواهد داد. 

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بعد از حصول توافق هسته‌ای برجام پرونده ادعاهای مطرح‌شده درباره «ابعاد نظامی احتمالی» در برنامه هسته‌ای ایران (PMD) را بست. «ابعاد نظامی احتمالی» به ادعاهای مربوط به اقدام ایران در تحقیقات در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای گفته می‌شود. این ادعاها بر پایه اسنادی غیرمستند مطرح شده‌‌اند و بسیاری از کارشناسان، از جمله «محمد البرادعی»، مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در صحت آن ابراز تردید کرده‌اند.

ایران نیز همواره، ضمن تأکید بر حق برخورداری از انرژی صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده «ان‌پی‌تی» وجود هر گونه جنبه نظامی در برنامه هسته‌ای خود را رد کرده است.

رژیم صهیونیستی بعد از خروج دولت آمریکا از توافق هسته‌ای برجام تلاش کرده با مطرح کردن ادعاهای بی‌اساس که گاهاً به سخره گرفته شده تلاش کرده پرونده مربوط به این موضوع را بار دیگر بگشاید.

«بنیامین نتانیاهو»، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اردیبهشت‌ماه سال جاری، یک هفته قبل از خروج آمریکا از برجام مدعی شد به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهند ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته‌ای بوده است. او در سخنرانی اخیرش در مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم مدعی کشف انباری برای نگهداری تجهیزات اعلام‌نشده برنامه هسته‌ای ایران شد.

هر دو ادعای نتانیاهو به دلیل بی‌اعتبار بودن با بی‌توجهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهای دنیا مواجه شده‌اند، اما دولت ترامپ به رژیم صهیونیستی وعده داده قصد دارد این رویه را تغییر دهد.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email