بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران با تسلیت سانحه هواپیمایی شرکت آسمان به مردم و خانوده آن‌ها، از تمام کسانی که در منطقه در حال تلاش برای یافتن ابدان جان‌باختگان هستند تشکر کرد.

مردم بی‌گناه دمشق هم قربانی حملات تروریست‌ها هستند

وی در خصوص وضعیت در غوطه شرقی دمشق گفت: موضوع سوریه موضوعی پیچیده است که بازیگران زیادی در آن حضور دارند. امیدواریم که قطعنامه جدید (شورای امنیت) بتواند آتش‌بس را در همه نقاط سوریه برقرار کند و اجازه دهد که کمک‌های بشردوستانه به تمام نقاط سوریه ارسال شود، کاری که جمهوری اسلامی ایران همواره بر آن همیشه تأکید داشته است. ما در دمشق هم شاهد کشتار مردم بی‌گناه هستیم و امیدواریم این آتش‌پراکنی‌ها متوقف شود و کمک‌های بشردوستانه آغاز شود.

ایران می‌تواند مبدأ تلاش‌های صلح‌جویانه در منطقه تلقی شود

سخنگو در خصوص اظهارات ظریف درباره نظم جدید در منطقه گفت: بحث هژمونی ایران در منطقه مطرح نیست، ایران روابط متقابل توأم با احترام با همه همسایگان خود دارد و ایران قدرتمند می‌تواند نقش بسزایی در ایجاد ثبات در منطقه داشته باشد و مبدأ تلاشهای صلح‌جویانه در منطقه تلقی شود.

امیدواری به تحقق پروژه‌های برنامه‌ریزی‌شده در سواحل مکران

قاسمی در خصوص توسعه سواحل مکران از سوی هند گفت: مباحث زیادی در خصوص خطوط انتقال انرژی در منطقه وجود دارد اما شرایط کشورهای منطقه متأسفانه اجازه تحقق بسیاری از این پروژه‌ها را نداده است. در سفر رئیس جمهوری به هند مذاکرات و توافقات خوبی در خصوص بحث انرژی داشتیم و ادامه خواهیم داد و امیدوارم با توجه به رایزنی‌هایی که با سایر کشورهای منطقه است آنچه به‌صورت واقع‌بینانه است، رخ دهد.

آمریکا در مسیر بهره‌مندی ایران از منافع برجام کارشکنی می‌کند

وی در خصوص اظهارات عراقچی درباره تأمین نشدن انتظارات ایران درباره برجام گفت: ما در برجام منافع زیادی داشتیم اما با تخطی‌ها و کارشکنی‌های دولت آمریکا روبه‌رو بودیم تا نتوانیم از تمام منافع آن بهره‌مند شویم. برجام توانسته در حوزه‌های مختلفی برای ایران مفید واقع شود و من صفر و صدی نگاه نمی‌کنم و باید آمریکا برگردد به تعهداتی که ملزم به رعایت آنهاست.

به هرگونه اقدام آمریکا در خصوص برجام پاسخ مقتضی خواهیم داد

سخنگو در خصوص برآورد دستگاه دیپلماسی از رفتار آمریکا گفت: تصور می‌کنم ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا هنوز نتوانسته‌اند به جمع‌بندی برسند و صداهای گوناگونی شنیده می‌شود، هدف غایی آن‌ها ایجاد فضایی است که ایران از مزایای برجام به‌صورت قطعی سود نبرد. تصور می‌کنم جمع‌بندی قطعی در آمریکا برای خروج از برجام وجود ندارد. در صورت هرگونه تصمیمی که توسط آمریکا برای خروج از برجام اتخاذ شود با توجه به پیش‌بینی‌های قبلی و رصدی که از رفتار آمریکا داریم پاسخ مقتضی را به این اقدام خواهیم داد و این موضوع از طریق هیئت نظارت بر برجام اعلام خواهد شد.

برای بهینه‌سازی مدیریت حج باید راهکارهای بهتری ارائه و اجرایی شود

سخنگو در خصوص انتقادات مطرح‌شده درباره مدیریت عربستان بر حج گفت: این موضوع جدیدی نیست و از دیرباز در خصوص نوع مدیریت عربستان بر مسئله حج انتقادات زیادی مطرح بوده و بعد از حوادث «منا» این موضوع در جهان اسلام با شدت بیشتری مطرح است. در جهان اسلام باید در این خصوص بیشتر فکر شود تا در جهت بهینه‌سازی مدیریت حج که یک اقدام اسلامی است راهکارهای بهتری ارائه و اجرایی شود.

سخنان ترامپ علیه ایران بیهوده و بی‌ارزش است

قاسمی در خصوص شروط ترامپ برای تمدید برجام گفت: آمریکا تجربه بسیاری در فرافکنی و اتهام به جمهوری اسلامی ایران دارد و (این روند) ادامه خواهد داشت، این سخنان بیهوده و بی‌ارزش را نباید جدی تلقی کرد زیرا فایده‌ای هم برای آمریکا نخواهد داشت.

رفتار دولت انگلیس در موضوع یمن ناصادقانه است

وی درباره سؤالی در خصوص اشتراک نظر انگلیس و ایران درباره یمن گفت: در سفر عراقچی به لندن فرصتی را داشتیم که پیرامون مسایل مختلف گفتگوهایی را داشته باشیم که به‌صورت دوره‌ای هر شش ماه صورت می‌گیرد و فکر می‌کنم در این سفر پیرامون یمن صحبت شده است. سعی می‌کنیم از فرصت‌ها برای کمک به برون‌رفت یمن از این بحران‌ها استفاده کنیم، اما ما یک رفتار نا‌صادقانه‌ای را از دولت انگلیس می‌بینیم که علی‌رغم شعارها برای پایان جنگ تلاش می‌کند از سازوکار بین‌المللی برای حمایت از متجاوز حمایت کند.

ایران و ترکیه در موضوع سوریه اشتراک مساعی دارند

سخنگو در خصوص اختلاف نظر ایران و ترکیه در خصوص عفرین گفت: ما درباره سوریه همیشه با ترکیه در تماس بوده‌ایم، در برخی موارد اشتراک نظر و گاهی اختلاف نظر داشته‌ایم، مهم این است که ما اشتراک مساعی داریم و طی روزهای گذشته گفتگوهایی بین اردوغان، پوتین و روحانی شد و قرار شد سه کشور در ماه مِی در ترکیه دیدار داشته باشند و وزرای خارجه سه کشور در مسیر روند آستانه مذاکراتی داشته باشند که این مذاکرات در حل اختلاف‌نظرها مؤثر است و در تلاش برای بازگشت آرامش و مبارزه با تروریسم در سوریه کمک‌کننده خواهد بود.

یمن جزو دستورکارهای ویژه دیدارهای عراقچی در مونیخ بود

وی در خصوص ملاقاتهای عراقچی در مونیخ گفت ملاقات‌های زیادی انجام گرفت که طیف وسیعی را شامل می‌شد و یکی از آن‌ها یمن بود و در جایگاه ویژه‌ای قرار داشت.

روابط ایران و هند رو به پیشرفت است

سخنگو در خصوص روابط ایران و هند و سفر هیئت پارلمانی به هند گفت: روند روابط دو کشور رو به جلو و پیشرفت بوده که در پی سفر نارندرا مودی به تهران و سفر حسن روحانی به دهلی انجام گرفت و اسناد زیادی به امضا رسید و برای اولین بار گروه دوستی پارلمانی دو کشور تشکیل شد و این گروه‌های دوستی می‌تواند نقش مکمل و به‌سزایی را در روابط دو کشور ایفا کند و این برای نخستین بار است که با هند این گروه‌ها تشکیل می‌شود که امیدواریم در هند نیز تشکیل شود.

تلاش داریم با ایجاد ثبات در منطقه، کشورهای همسایه روابط مسالمت‌آمیزی داشته باشند

قاسمی در خصوص سفر ظریف به روسیه و احتمال دعوت ایران از روسیه برای میانجیگری در مسایل منطقه گفت: با توجه به نوع روابط ایران و روسیه و جایگاه روسیه در غرب آسیا و همکاری ثمربخش دو کشور در مسئله سوریه و مبارزه با تروریسم که در نوع خود بی‌نظیر بود، حضور روسیه برای کمک به صلح می‌تواند مثمر ثمر باشد و ما در روند ایجاد یک منطقه باثبات که کشورهای همسایه در روابط مسالمت‌آمیز قرار بگیرند نیاز به یک حرکت دسته‌جمعی داریم و همکاری ایران و روسیه و همه کشورهای منطقه امر خیر و ثمربخشی برای مردم منطقه باشد.

در خصوص سیاست منطقه‌ای ایران با هیچ طرفی حتی اروپایی‌ها مذاکره نخواهیم کرد

وی در خصوص اخبار منتشرشده درباره توافق برای مذاکرات ایران و اروپا در حوره مسایل منطقه‌ای گفت: ما پیرامون همه مسایل و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی با همه کشورها تبادل نظر داریم و این رفت‌وآمدهای سیاسی اگر این گفت‌وگوها را نداشته باشد چیزی از آن باقی نخواهد ماند. ما با اروپا می‌توانیم همچون دهه‌های گذشته این گفتگوها را داشته باشیم. اما اعلام کرده‌ایم که در خصوص برخی موضوعات مذاکراتی با دیگر کشورها نخواهیم داشت که سیاست‌های منطقه‌ای یکی از آنهاست و ما درباره چگونگی روابط با همسایگان خودمان تصمیم گرفته و به اجرا می‌گذاریم، اما این موضوع با تبادل نظر متفاوت است و آن‌ها باید به این تفاوت دقت کنند.

همکاری‌های اقتصادی از جمله دستورکارهای سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران

سخنگو در خصوص سفر وزیر خارجه فرانسه به ایران گفت: این سفر در دستور کار است و امیدواریم هرچه زودتر در تهران باشد، زیرا موضوعات بسیاری در دستور کار است به‌خصوص همکاری‌های اقتصادی که روندی رو به رشد را دنبال می‌کند و مسایل دوجانبه و مسایل منطقه و نیز مسایل اروپا.

مردم سوریه با آلام زیادی روبه‌رو هستند

قاسمی در خصوص تصویب آتش‌بس در سوریه و ادامه عملیات ترکیه در عفرین گفت: در حوزه سیاست خارجی هیچ‌گونه تضمینی وجود نداشته و نخواهد داشت و هر نوع قطعنامه‌ای به‌خصوص در سوریه می‌تواند با شکنندگی روبه‌رو شود و امید ما این است که این قطعنامه اجرایی شود تا امدادرسانی به تمامی نقاط سوریه انجام شود. مردم سوریه با آلام زیادی روبه‌رو هستند و نیاز زیادی برای جلوگیری از کشتار و کمک‌های بشردوستانه وجود دارد.

حمایت آمریکا از منافقین نشان‌دهنده پیروی واشنگتن از استانداردهای دوگانه است

سخنگو در خصوص دیدار مقامات آمریکایی در آلبانی با منافقین گفت: این یک نوع دخالت آشکار و حمایت از تروریسم است، زیرا اسناد روشنی مبنی بر تروریست‌بودن این گروه وجود دارد و ما آن را حمایت از تروریسم و پیروی از استانداردهای دوگانه می‌دانیم و آن را محکوم می‌کنیم.

جهان اسلام باید در مقابل تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش به بیت‌المقدس حرکتی جدی انجام دهد

قاسمی در خصوص اعلام زمان انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس گفت: مواضع ما درباره مسئله فلسطین و انتقال پایتخت روشن است و هرآنچه بتوانیم با کشورهای اسلامی رایزنی خواهیم کرد. این یکی از سیاست‌های بسیار غلط آمریکاست که در آینده تاوان آن را خواهد داد. با نابخردی‌هایی که در تصمیمات آمریکا می‌بینیم نیاز به یک حرکت جدی در جهان اسلام وجود دارد.

تلاش عربستان برای دستیابی به فناوری هسته‌ای به طنز شبیه است

وی در خصوص همکاری هسته‌ای بین آمریکا و عربستان گفت: اطلاع دقیقی درباره مسایل فنی آن ندارم اما باید آن را طنز دانست چرا که عربستان از توانمندی لازم و زیرساخت و نیروی انسانی لازم برخوردار نیست و هرچیزی را با دلار نمی‌توان خرید و این موضوع را باید در چارچوب روابط فعلی آمریکا و عربستان دانست اما ما آن را رصد می‌کنیم.

امیدواریم آرامش به غوطه و دمشق بازگردد

سخنگو در خصوص اظهارات سرلشکر باقری درباره قطعنامه اخیر درباره سوریه گفت: تماسهای سه کشور وجود دارد. خشونت و کشتار قطعاً مورد نظر ما نیست و برای بازگشت آرامش از دیرباز تلاش کرده‌ایم و امیدواریم این قطعنامه در کوتاه‌مدت بتواند فضایی را برای بازگشت آرامش در غوطه و دمشق به‌وجود آورد و این کشت و کشتار متوقف شود.

وضعیت یمن حاصل صدور تسلیحات انگلیس و آمریکا به عربستان است/ قطعنامه مطرح در شورای امنیت کمک به متجاوزان است

قاسمی در خصوص نشست شورای امنیت درباره یمن گفت: ما ارسال سلاح به یمن نداریم و این فرافکنی ک