به گزارش شهریار، ایرج شهین باهر در برنامه تلویزیونی مطالبه با اشاره به اینکه تمام کارهای عمرانی که در شهرداری اجرا می شود از پشتوانه مطالعاتی بهره مند است گفت: از ضرورت پروژه گرفته تا طراحی و اجرا، توسط تیم ها و مجموعه های ذی صلاح مطالعه می شود و هر پروژه ای که مطالعات لازم را نداشته باشد، قطعا به مرحله اجرا نمی رسد.

شهردار تبریز با تاکید بر اینکه هیچ پروژه ای در شهرداری با نظر شخصی یک نفر تغییر نمی کند، اظهار داشت: نظر شورای چهارم در زمان بررسی پروژه میدان آذربایجان حفظ شکل میدان بود، یعنی اینکه باید تمام میدان سرپوشیده می شد و بر همین اساس پروژه طراحی شده بود.

او با اشاره به مجموعه اتفاقات رخ داده در مسیر اجرای این پروژه گفت: شمع کوبی های انجام یافته در این پروژه برای حفظ بار جانبی و البته اجرای طرح اولیه بوده است.

شهرداری تبریز در خصوص ابهامات موجود در پروژه میدان آذربایجان گفت: برای مشخص شدن ابهامات موجود در طراحی و اجرای این پروژه که در دوره گذشته انجام شده است، اداره کل بازرسی شهرداری مسئول بررسی مجدد و مشخص شدن تمام سوالات موجود شده است.

شهین باهر با بیان اینکه در دوره چهارم شورای شهر به عنوان یک کارشناس با ضرورت پروژه مخالف بودم، گفت: این پروژه برای توزیع ترافیک ورودی شهر طراحی و پیشنهاد شده بود که بنظرم می رسید راهکارهای دیگری برای توزیع ترافیک در آن زمان وجود داشت، که با اجرای آن نیازی به این پروژه و تغییر در میدان آذربایجان نبود.

شهردار تبریز هزینه انجام یافته برای این پروژه را ۶۰ میلیارد اعلام کرد و گفت: بخش زیادی از طرح اجرا شده و جزئیات اندکی از آن باقی مانده است.

او با اشاره به اینکه عمده هزینه های اجرایی پروژه مربوط به شمع کوبی و خاک برداری است، گفت: اینکه اعلام می کنند ۵۰ میلیارد برای پروژه هزینه شده و ۵۰ میلیارد هم قرار است هزینه بشود؛ درست نیست.

ایرج شهین باهر در برنامه تلویزیونی مطالبه با بیان اینکه از نظر شهرداری محلاتی که در جامعه به عنوان حاشیه شهر محسوب می شوند، محلات تبریز هستند و ساکنین این محلات شهروند تبریز، گفت: از دیدگاه ما این افراد بدلیل اینکه در خانه هایی سکونت دارند که عمدتا سند قطعی ندارند و به صورت غیر رسمی و بدون مجوزهای لازم ساخته شده اند، به عنوان سکونت گاه های غیررسمی نامیده می شوند.

او با اشاره به اینکه راهکار حل موضوع سکونت گاه های غیرمجاز یک روش علمی و جهانی دارد، اظهار داشت: تنها متولی حل مسئله سکونت گاه های غیرمجاز شهرداری نیست و بر اساس سند بازآفرینی شهری، شهرداری موظف به ساماندهی و مسیرگشایی در این محلات است و در مسئله ساخت مسکن و جابجایی ساکنین شهرداری مسئولیت ندارد.

شهردار تبریز کارهای زیربنایی را بر اساس سند بازآفرینی وظیفه دولت دانست و تصریح کرد: بسیاری از زمین های سکونت گاه های غیررسمی متعلق به دولت است، اگر دولت دنبال حل مشکل است این زمین ها را به شهروندان واگذار کند تا با درجاسازی مشکل این مناطق حل شود.

شهین باهر حل مشکلات مناطق کم برخوردار را اولویت شهرداری دانست و اظهارداشت: وضعیت مالی شهرداری همانند گذشته نیست و در صورتی که شهروندان با شهرداری همکاری کنند و آماده باشند به صورت غیرنقدی با شهرداری مصالحه کنند مسیرگشایی ها سریعتر انجام می شود.

او با بیان اینکه در برخی از مسیرها شهروندان حاضر به تهاتر با شهرداری نیستند، گفت: اگر این ساکنین آماده همکاری با ما باشند این مسیرهای نیمه کاره در سریعترین زمان ممکن تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

شهردار تبریز با اشاره به اینکه باید قبول کنیم وضعیت اقتصادی شهروندان نامناسب است، افزود: امروز در وضعیت جنگ اقتصادی هستیم و در این شرایط وضعیت اقتصادی شهروندان مناسب نیست و با توجه به اینکه بیش از ۹۰ درصد درآمد شهرداری از مردم است؛ وضعیت مالی شهرداری هم مناسب نخواهد بود تا پروژه های بزرگ را به تنهایی انجام دهد.

او در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه شفافیت، راهکار اصلی برای اعتماد سازی بین شهروندان و شهرداری است؛ گفت: ما باید اعتمادی که شهروندان به شهرداری داشتند و در سالهای گذشته کمرنگ شده است را بازیابی کنیم.

شهین باهر با بیان اینکه در مناطق کم برخوردار شهر اقدامات ساماندهی انجام یافته است گفت: به منظور ساماندهی این مناطق، در کوچه های شیب دار بیش از سه کیلومتر پله گذاری شده است.

در ادامه این برنامه شهردار تبریز در خصوص واحدهای ساخته شده توسط شهرداری تبریز در مناطق کم برخوردار گفت: این واحدها نواقصی دارند که به پیمانکار ابلاغ شده است تا آنها را مرتفع کند.

او ادامه داد: به عنوان شهردار تبریز موظف هستم مشکلات تمام شهروندان این شهر را در هر جایی که باشد، حل کنم.

شهین باهر از کلنگ زنی برای ساخت ۴۰۰ واحد مسکونی در منطقه ارم برای جابجایی این افراد خبر داد و گفت: برای حل مشکلات شهروندان یک هبه ۲۰ میلیونی در شورای شهر تصویب شده است.

Print Friendly, PDF & Email