شمخانی در دیدار با عبدالله: ایران از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان در ادامه دیدارهای خود با مقامات عالی‌رتبه افغانستان با رئیس اجرایی دولت این کشور مذاکره و رایزنی کرد.

 امیر دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران که در صدر هیئتی از مقامات عالی سیاسی، نظامی و امنیتی به افغانستان سفر کرده است، در ادامه برنامه‌های خود با عبدالله عبدالله رییس اجرایی افغانستان دیدار و پیرامون مسائل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کرد.

در این دیدار دریابان شمخانی با توجه به اهمیت روابط ایران و افغانستان در راستای تامین منافع دو کشور و امنیت و ثبات منطقه، افزایش سطح همکاری در همه زمینه‌ها را خواستار شد.

دبیر شورای عالی امنیت کشورمان با اعلام حمایت جمهوری اسلامی ایران از روند صلح در افغانستان با رویکرد درون افغانی هرگونه اقدام بر خلاف این روند را آسیب زدن به امنیت و ثبات افغانستان دانست.

دریابان شمخانی با اشاره به اقدامات خصمانه آمریکا علیه کشورهای مستقل، راهبرد آمریکا در منطقه را سلطه دائمی با غارت حداکثری و هزینه حداقلی ذکر کرد و افزود: راه‌اندازی جنگ‌های نیابتی و ایجاد گروه‌های تروریستی – تکفیری و حمایت مستمر از آنان در همین راستا برنامه ریزی شده است.

دبیر شورای امنیت ملی، برنامه ریزی جامع، همکاری مستمر و هماهنگی نزدیک کشورهای منطقه برای ریشه کردن زمینه های ایجاد وگسترش تروریسم را اقدامی اصولی برای مقابله با تروریسم توصیف کرد و افزود، برگزاری اولین کنفرانس امنیتی منطقه‌ای با حضور مشاوران و دبیران امنیت ملی کشورهای ایران، روسیه، چین، هند و افغانستان در تهران گام مهمی بود که دراین زمینه برداشته شد.

دریابان شمخانی با اشاره به اراده رهبران دو کشور بر توسعه و تعمیق روابط تهران، کابل اظهار امیدواری کرد؛ با پیگیری و اجرای توافقات این سفر شاهد فصل نوینی از روابط و همکاری‌های دو کشور باشیم.

عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان نیز در این ملاقات با استقبال از تعاملات سازنده نهادهای امنیتی دو کشور اظهار داشت: مهمترین چالش امروز افغانستان وجود چالشهای امنیتی نگران کننده است و غلبه بر این وضعیت نیازمند همکاری مشترک و مساعی سازنده مجموعه همسایگان برای ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان است.

وی با اشاره به تلاش گروه‌های تروریستی شناخته شده در افغانستان برای استفاده از ابزار خشونت و خونریزی به منظور تحمیل اراده خود به دولت قانونی این کشور خاطر نشان ساخت: انتخابات پارلمانی افغانستان نشان داد که اراده سیاسی مردم ما تنها باید از طریق صندوقهای رای و بدون فشار و تهدیدات تروریستی بروز و ظهور پیدا کند.

رییس اجرایی افغانستان امنیت پایدار را اصلی ترین نیاز منطقه و بستر رشد و شکوفایی اقتصادی و رفع محرومیت ملتهای رنج دیده عنوان کرد و اظهار داشت: ما از ابتکارات جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تهدید تروریسم و بازگرداندن ثبات و آرامش به منطقه استقبال می کنیم.

تسنیم

Print Friendly, PDF & Email