عضو شورای اسلامی شهر تبریز گفت: رای کمیسیون ماده ۵ وحی منزل نیست و در صورت لزوم باید لغو شود.

به گزارش نصر، “فریدون بابایی اقدم” در واکنش به قلع و قمع وسیع درختان در مناطق مختلف کلان شهر تبریز به خبرنگار نصر گفت: برای هر گونه قطع و جابجایی درختان مجوز کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز لازم است و در چند مورد اخیر قطع درختان این مجوز وجود داشته، اما در قسمت دیگر درختان بدون مجوز این کمیسیون قطع شده اند.

وی افزود: از رسانه ها تشکر می کنم که با حساسیت این موضوع را پیگیری کردند و افکار عمومی را به این موضوع مهم متوجه کردند تا حفظ درختان و فضای سبز به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز ادامه داد: شهرداری تبریز باید مواظب باشد تا دیگر شاهد چنین مواردی نباشیم.

بابایی اقدام از سازمان فضای سبز شهرداری تبریز به عنوان متولی حفظ و گسترش فضای سبز یاد کرد و گفت: سازمان فضای سبز مجهز به دستگاه جابجایی درختان است و نباید با قطع درختان موجب حساسیت افکار عمومی شود، هر چند در برخی مواقع چاره ای جز قطع درخت وجود ندارد.

وی افزود: در برخی مسیر گشایی ها و برخی مواقع که درختان موجب کاهش دید معابر می شوند هرس لازم است و این موارد باید با اخد مجوز از کمیسیون حفظ و گسترش فضای سبز صورت پذیرد.

این عضو پارلمان محلی تبریز با اشاره به شائبه تغییر کاربری در باغات ۲۹ بهمن و شمس تبریزی، اظهار داشت: رای کمیسیون ماده ۵ وحی منزل نیست و در صورت لزوم باید لغو شود، همان طور که در قضیه پارک نظامی علی رغم قطع درختان و گودبرداری، شاهد ابطال رای کمیسیون ماده ۵ و درختکاری دوباره مجموعه نامبرده با آگاهی شهروندان به حقوق خود بودیم.

بابایی اقدم گفت: توجه رسانه ها و شهرداری تبریز را به خطر حذف تدریجی فضاهای سبز خصوصی و نیمه خصوصی در سطح شهر جلب می کنم به طوری که در برخی مجتمع های آموزشی و مسکونی مانند مجتمع چمران در نصف راه شاهد حذف تدریجی درختان به دلیل برخی مشکلات هستیم.

وی به مشکلات فضای سبز پایگاه دوم شکاری نیروی هوایی ارتش اشاره کرد و افزود: برخی مشکلات از جمله مشکلات حقابه و … شاهد خشک شدن درختان این پایگاه و دیگر مراکز عمومی هستیم که باید برای حفظ این فضاهای سبز که بسیار خوب هم هستند اقدام اوری صورت گیرد.

این عضو شورای اسلامی شهر تبریز خاطرنشان کرد: درختان ذخایر اکولوژیکی شهر هستند و افکار عمومی و مدیران شهری باید برای حفظ آن ها نهایت حساسیت را به خرج دهند.

بابایی در پایان بر لزوم بررسی قلع و قمع درختان در صحن علنی شورای شهر تاکید کرد و گفت: ار هیات رئیسه شورا می خواهیم در اسرع وقت این موضوع را در دستور کار شورا قرار دهد و ما اگر در جریان بررسی امر متوجه سهل انگاری و کم کاری مدیران شهری در حفظ فضای سبز هر سطحی شویم، برخوردهای لازم را انجام خواهیم داد.

منبع:نصر نیوز

Print Friendly, PDF & Email