کاپیتان تیم ملی ایران ایمان دارد که اگر همدلی لازم میان همه در فاصله یک ماه مانده به جام ملتها ایجاد شود، ایران پس از سالها با دست پر از این رقابت ها بازخواهد گشت.

به گزارش “ورزش سه”، مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی ایران و باشگاه تراکتورسازی در روزهایی که سرخپوشان تبریز با دیدار بعدی خود فاصله دارند، مشغول استراحت است تا با انرژی مضاعف به بازی های لیگ برگردد. او که مدتها از فضای گفت و گو و مصاحبه دور بود، در حالی که از سفر برمی گشت، صحبت مفصلی با ورزش سه انجام داد.

شجاعی در این مصاحبه پیرامون مسائل مختلفی صحبت کرده است؛ از شکسته شدن تابوی حضورش در لیگ ایران که کار سختی برای او بوده، تا حال و هوای تیم ملی و اینکه همه اهالی فوتبال باید به عقیده او اختلاف ها و مشکلات شخصی را حداقل به مدت ۲ ماه کنار بگذارند تا تیم ملی به موفقیت برسد. کاپیتان باتجربه تیم ملی بارها اظهار اطمینان کرد که اگر این همدلی ایجاد شود، به نتیجه گیری تیم ملی در جام ملتها ایمان دارد. همچنین این کایپتان تراکتور که روزهای جذاب و لذت بخشی را در تبریز سپری می کند، هیجان ویژه ای دارد که کارهای برنامه ریزی شده خود را در این تجربه ویژه به انجام برساند و اصلا برای همین کارهای جدید بود که ترجیح داد فوتبالش را در تراکتور دنبال کند.

مشروح گفت و گو با شجاعی را اینجا می خوانید:

در تراکتور حتی بیش از بعضی تیم های اروپایی لذت می برم

من هم این نکته را کم و بیش شنیدم و این باعث خوشحالی من است که می گویند در موفقیت تیم اثر داشته ام اما مطمئن باشید صرف حضور من در این تیم نیست. همدلی که در تیم موجود است و تیم بودن ما در کنار چندین فاکتور دیگر باعث صعودی بودن روند تراکتورسازی است. از همه مهم‌تر بچه‌ها می‌خواهند و دوست دارند این تیم موفق باشد. این نکته را شما در این وقت اخیر دیده‌اید و مطمئن باشید که بیشتر هم می‌شود. به دلیل اینکه چندین بازیکن جدید از جمله خود من به تیم اضافه شده‌ایم و تا با هم آشنا شده بودیم و خیلی مهم است که بازیکنان در یک تیم چه مدت با هم آشنا باشند و تیم‌هایی که ثبات دارند من فکر می‌کنم فاکتور اصلی را برای موفقیت دارند. خدا را شکر ما طی این مدت توانستیم این ویژگی را به نحو احسن نشان دهیم و بیشتر هم خواهد شد. در تیم ما دیگر فرقی ندارد که چه کسی بر روی نیمکت است و چه کسی بازی می‌کند. تیم ما یکدست و همدل است که این باعث خوشحالی برای من خواهد بود. من چند روز گذشته با بازیکنان صحبت می‌کردم و به آن‌ها گفتم من تیم‌های خوبی در سطوح مختلف اروپا بازی کردم. در بعضی تیم‌ها مثل تراکتور از فوتبال بازی کردن لذت نمی‌بردم و این همدلی باعث می‌شود ما در همه مسابقات با دل و جان بازی کنیم.

کادر ما اهل جنجال نیست ولی صادقانه کار می کند

شما وقتی کاپیتان یک تیم هستید فقط بازوبند بستن نیست. این لطف بچه‌ها است که من را به عنوان کاپیتان قبول کرده‌اند. کسوت و سابقه بازی مهم نیست و باید بچه‌ها شما را قبول کنند تا بتوانید وظایف کاپیتانی را انجام دهید. من فکر می‌کنم باید از همین جا از بچه‌های تراکتورسازی تشکر کنم. آن‌ها متواضع هستند و عاشقانه کار خود را دنبال می‌کنند. هم من به آن‌ها کمک می‌کنم و هم آن‌ها به من کمک می‌کنند. به نظرم مقبولیت بین بازیکنان از همه چیز مهم تر است. من هم سعی می‌کنم با تمام توانم هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ روانی به تمامی بازیکنان کمک کنم تا نتایج خوب به دست آید. حضور آقای تقوی هم بسیار به ما کمک کرد. آن‌ها به جز مسائل فنی و روحی روانی که به تیم بازگرداندند، صداقت را به تیم اضافه کردند و باعث به وجود آمدن این فضا شدند. آقای تقوی و کادرشان فوق العاده سالم و با صداقت هستند. این ویژگی خیلی به تیم کمک کرده و آقای تقوی و پیروانی بی سر و صدا کار خود را دنبال می‌کنند و موفقیت تراکتورسازی برای آن‌ها مهم است. آن‌ها به هیچ عنوان جنجال ندارند و کم دیده می‌شوند و همین باعث شده چراغ خاموش کار خود را ادامه دهند.

حمایت هواداران تیم را به ثبات رساند

یکی از فاکتورهای دیگر که برای موفقیت مهم خواهد بود تماشاچیان هستند و آن‌ها اگر نباشند فوتبال هیچ هیجانی ندارد. به دلیل اینکه هواداران شور به بازیکنان می‌دهد. حالا شما فرض کنید در هر بازی کلی طرفدار برای ما به استادیوم می‌آید. به شخص در یک یا دو بازی اصلا سرحال و روی فرم نبودم و اما حضور طرفداران و حمایت آن‌ها باعث شد انگیزه بگیرم و بازی کنم. این یک چیز جدید در فوتبال ایران است و امیدورام ادامه پیدا کند. من همیشه این را می‌گویم بهترین تماشاگران دنیا در انگلیس حضور دارند. همیشه از تیم خود حمایت می‌کنند و برد و باخت برایشان اهمیت ندارد. حمایت طرفداران ثبات را به تیم باز گرداند. من همیشه به آقای زنوزی و تقوی گفتم که برای موفقیت در لیگ برتر ثبات از همه چیز مهم تر است. حالا این به ثبات رسیدن شامل بسیاری از فاکتورها است. ما اگر نوسان داشته باشیم اصلا به موفقیت نمی‎‌رسیم و حالا ما ثبات لازم را به دست آوردیم.

اگر مدیر بودم، همه تمرکزم را برای سخت افزار می گذاشتم

من قبلا هم گفتم ما از لحاظ سخت افزاری کمبود فراوانی داریم. ما وقتی به باشگاه‌های خود می‌گوییم حرفه‌ای باید همه چیزمان حرفه‌ای باشد. حالا وقتی به برخی زمین‌های تمرین مراجعه می‌کنیم حتی استانداردهای اولیه را ندارند. خدا را شکر با زحمت‌های آقای زنوزی این قضیه در تیم ما در حال حل شدن است. آن‌ها خیلی زحمت می‌کشند تا یک باشگاه حرفه‌ای با استاندارد کافی داشته باشیم. اما وقت می‌خواهد تا تمام امکانات فراهم شود. اگر من مدیری در فوتبال ایران بودم تمام تمرکزم را بر فراهم کردن سخت افزار می‌گذاشتم تا تمامی امکانات در اختیار بازیکنان قرار می‌گیرد. من اگر باشم تمامی امکانات را فراهم می‌کنم تا جای توجیه باقی نماند. امکانات باشد می‌توانید به بازیکن ایراد بگیرید که چرا کم می‌گذارد اما اگر این امکانات لازم نباشد حقی ندارید که به بازیکن چیزی بگویید. یک مثال عامیانه است که می‌گوید هر چقدر پول بدهید همانقدر آش می‌خورید. گاهی اوقات این راهی در رو برای بازیکنان ایران می‌شود بازیکنان به آن رجوع می‌کنند تا کار خود را توجیه کنند. بازیکنانی مثل بنده، آقای کریمی، آقای نکونام و آقای دایی که سابقه بازی در اروپا را در کارنامه داریم می‌توانیم با حضور در فوتبال ایران تجربه خود را منتقل کنیم و همین باعث پیشرفت خواهد شد.

منبع : ورزش ۳

Print Friendly, PDF & Email