شهردار تبریز در صحن شورای اسلامی شهر تبریز گفت: در صورتیکه اداره کل حفاظت محیط زیست آلاینده بودن صنایع را تایید کند، شهرداری می تواند از آنها عوارض آلایندگی بگیرد.

به گزارش شهریار، شهردار تبریز در صحن شورای اسلامی شهر تبریز که به بررسی اقدامات انجام یافته توسط اداره کل محیط زیست برای کاهش آلودگی هوای تبریز اختصاص داشت، گفت: هزینه مجموعه های آلاینده را شهروندان تبریز پرداخت می کنند و این درست نیست. او افزود: عوارض آلایندگی برای این است که شهرداری در حوزه هایی مانند توسعه فضای سبز هزینه کند تا اثر این آلودگی ها کاهش یابد. ایرج شهین باهر تصریح کرد: متاسفانه تاکنون دو مجموعه پتروشیمی و پالایشگاه عوارض آلایندگی را پرداخت نکرده اند.

او با بیان اینکه دلیل عدم پرداخت عوارض آلایندگی از طرف این دو مجموعه عدم تایید آلاینده بودن آنها از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست است تصریح کرد: در صورتیکه این اتفاق رخ دهد شهرداری می تواند یک درصد فروش این مجموعه ها را به عنوان عوارض آلایندگی اخذ کند و آن را در توسعه فضای سبز هزینه کند. شهردار تبریز ادامه داد: اگر اداره کل حفاظت از سخنانش در این جلسه عقب نشینی نکند و آلاینده بودن پالایشگاه و پتروشیمی را تایید کند شهرداری می تواند عوارضی معاول ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان از این دو مجموعه اخذ کند.

شهردار تبریز تاکید کرد: اگر بتوانیم این عوارض را بگیریم به شهروندان تبریز وعده می دهیم در طول دو سال می توانیم کمربند سبز شهر تبریز را تکمیل کنیم.

عباس نژاد معاون اداره کل حفاظت محیط زیست نیز در این جلسه گفت: برخی صنایع مانند پتروشیمی و پالایشگاه آلاینده هستند و نیازی به تایید یا عدم تایید سازمان حفاظت محیط زیست وجود ندارد.

در پایان بررسی مجموعه عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست مقرر شد نحوه اخذ عوارض از دو مجموعه پتروشیمی و پالایشگاه در جلسه ای میان معاونت مالی و اقتصادی شهرداری تبریز و مسئولین اداره کل حفاظت محیط زیست بررسی شود.

Print Friendly, PDF & Email