استاندار آذربایجان شرقی گفت: اکثر مطالب در خصوص ستاد احیای دریاچه ارومیه ملی بوده و در اختیار استان نیست و مسائلی همچون بستن چاه در اختیار استان است.

به گزارش نصر به نقل ازفارس، مجید خدابخش ظهر امروز در نشست شورای فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه آذربایجان شرقی بابیان اینکه ستاد دریاچه ارومیه یک ستاد ملی بوده و ۲۷ راهکار بر اساس مطالعات انجام‌شده در حوزه‌های مختلف توسط مشاوران و دانشگاهیان ارائه‌شده است، اظهار داشت: اجرای این راهکارهای توسط ستاد احیا شروع‌شده و بخشی از آن ۲۷ راهکار در قالب شورای فرهنگی و اجتماعی در استان‌ها در راستای اطلاع رسای و آگاهی بخشی و فرهنگ‌سازی اجرا می‌شود.

وی افزود: با توجه به این موضوع باید کل ۲۷ راهکار به‌عنوان پیشخوان مدیریتی در کنار نشست‌ها باشد تا میزان توفیقات در کارهای مختلف بررسی و مرور شود.

خدابخش با اشاره به آمار اعلامی در خصوص تراز دریاچه ارومیه مبنی بر کاهش یک سانتی‌متری تراز دریاچه نسبت به سال گذشته، گفت: در سال‌های گذشته قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه هرسال نزدیک ۴۰ سانتی‌متر کاهش رخ می‌داد که به‌سوی خشک شدن می‌رفت، اما پس از تشکیل ستاد این کاهی نه‌تنها متوقف‌شده بلکه افزایش کمی هم رخ‌داده است.

وی گفت: کل اعتباراتی که برای اقدامات استانی در نظر گرفته‌شده بود طی چند سال گذشته ۷۲۴ میلیارد تومان بوده که از این میزان ۳۰۳ میلیارد تومان تخصیص‌یافته و به عبارتی ۴۱ درصد اعتبارات تخصیص پیداکرده است.

خدابخش ادامه داد: از جمله اقدامات انجام‌شده در خصوص احیای دریاچه طرح تصفیه‌خانه فاضلاب تبریز و انتقال پساب با لوله به طول ۵۵ کیلومتر بوده که بخشی از کار انجام‌شده و بخشی دیگر در خصوص تأمین تجهیزات از خارج کشور باید نظارت و پیگیری شود.

استاندار آذربایجان‌شرقی اظهار داشت: یکی از کارهای مهم در این مدت بر عهده سازمان آب منطقه‌ای بوده که با تشکیل ۲۳ اکیپ گشت طی چند سال گذشته ۳۶۷ موتور غیرمجاز جمع‌آوری و ۳۴۳ استخر غیرمجاز مسدود شده و ۳ هزار و ۳۱۹ چاه غیرمجاز مسدود شده است.

وی ادامه داد: این اقدامات بسیار ارزشمندی اشتباه توجه به اینکه همه این اقدامات در مقابل تنش با افرادی که ولو به‌صورت مجاز یا غیرمجاز حفاری و باغ دست کرده‌اند بوده و مراحل بسیاری را مستلزم است.

خدابخش تصریح کرد: در کنار طرح احیای دریاچه ارومیه طرح ملی دیگری با عنوان تعادل سازی منابع آب در خصوص کاهش آب‌های زیرزمینی وجود دارد که در این استان هر دو انجام می‌شود، مجموع کارهایی که در این چند سال اداره سازمان آب منطقه‌ای انجام داده نگهداشت ۵۱ میلیون مترمکعب در حوزه دریاچه ارومیه و ۲۵۶ میلیون مترمکعب در کل استان است.

وی گفت: اکثر مطالب در خصوص ستاد احیای دریاچه ارومیه ملی بوده و در اختیار استان نیست و مسائلی همچون بستن چاه در اختیار استان است.

منبع:نصر نیوز

Print Friendly, PDF & Email