مهلت شصت روزه ایران به اروپایی‌ها به منظور ارائه تضمین‌هایی برای حفظ توافق هسته‌ای، مواضع کشورهای اروپایی و بیش از همه فرانسه، آلمان و انگلیس در قبال خروج آمریکا از این توافق و تحولات مربوط به آنچه کشمکش ایران و اسرائیل در سوریه خوانده شده، مهم‌ترین محورهای روزنامه‌های عربی در پوشش اخبار ایران است.

در این میان روزنامه الشرق الاوسط درصدد القای این مطلب برآمد که توافق هسته‌ای و تحولات مربوط به آن، سبب دسته بندی در ایران شده است و برخی در داخل کشور بر لزوم خروج از این توافق پس از خروج آمریکا از آن تاکید دارند.

در همین ارتباط روزنامه الاخبار مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “ایران پیش از پایان مهلت گفت وگو می‌کند: تضمین‌هایی که شامل نفت هم می‌شود”.

به نوشته این روزنامه، تهران به منظور به دست آوردن ضمانت‌های اروپایی به آنان مهلت داد به این معنی که روحانی درخواست کرده است این تضمین‌ها شامل فروش نفت و معاملات بانکی باشد، حال آنکه فشارهای آمریکا بر شرکت‌های اروپایی که به دلیل بازگشت تحریم‌ها در معرض تهدید قرار دارند، افزایش یافته است.

پایگاه خبری عربی ۲۱ نیز در مطلبی با عنوان “مسئول ایرانی: اروپایی‌ها شصت روز برای تضمین دادن به تهران فرصت دارند” نوشت:عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران گفت: کشورهای اروپایی برای تضمین دادن به ایران در ارتباط با حفظ منافع تهران در چارچوب توافق هسته‌ای پس از خروج آمریکا از آن شصت روز فرصت دارند و اگر تضمین ندهند مسئولان کشور باید تصمیمات ضروری و لازم را اتخاذ کنند.

“درخواست تهران از پنج کشور برای اتخاذ مسیر روشن به منظور نجات توافق هسته‌ای” عنوانی است که روزنامه الشرق الاوسط منتشر کرده و نوشت: رئیس جمهور ایران باقی ماندن در توافق هسته‌ای را به پایبندی پنج کشور مرتبط با این توافق به تعهدات خود مشروط کرد.

به نوشته این روزنامه سعودی، نخست وزیر انگلیس در یک تماس تلفنی از مواضع روحانی استقبال کرد، اما در عین حال حملات موشکی به بلندی‌های جولان را محکوم کرد.

الشرق الاوسط همچنین با انتشار کاریکاتوری درصدد القای این مطلب برآمد که ایران با بحران‌های داخلی و خارجی روبرو است.القای این نکته از سوی این روزنامه سعودی در حالی است که عربستان به دلایل مختلف از جمله کاهش بهای نفت و هزینه‌های کمر شکن تسلیحاتی و حمله نظامی به یمن و ناکامی‌های حاصل از آن با بحران‌های داخلی و نیز خارجی روبرو است.

تهدید روزنامه سعودی به تولید بمب‌های خاص

اما روزنامه عکاظ عربستان در مطلبی با عنوان “بازندگان و برندگان توافق هسته‌ای” نوشت: عربستان، مصر و سایر کشورهای منطقه در برابر کشوری که سلاح اتمی دارند سکوت نمی‌کنند؛ تهران تصور کرده است با استفاده از سلاح اتمی خواهد توانست منطقه را در برابر خواست و اراده خود تسلیم کند اما این کشورها با صراحت کامل تاکید کردند که در برابر ایران دست روی دست نخواهند گذاشت و به سرعت به سمت تولید بمب‌های خاص خود حرکت خواهند کرد و این چیزی است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و سایر مسئولان این کشور به آن اشاره داشته‌اند.

روزنامه الحیات از دیگر روزنامه‌های سعودی نیز به تحولات مربوط به برگزاری دادگاه متهمان حمله تروریستی سال گذشته به مرقد امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی پرداخت و این عنوان را منتشر کرد: “حکم اعدام هشت داعشی محکوم به حملات سال گذشته در تهران”.

روزنامه الاتحاد امارات متحده عربی نوشت: مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا اظهار داشت ما به دنبال کار با اروپایی‌ها به منظور مقابله با رفتار آزار دهنده! ایران هستیم.

به گفته پامپئو، واشنگتن همچنان تمایل دارد با شرکای اروپایی همکاری مستحکمی داشته باشد تا بتواند به توافق جدیدی برای مقابله با رفتار آزار دهنده! ایران دست یابد.

الاتحاد نوشت: هرچند وی از احتمال تجدید هماهنگی با متحدان آمریکا سخن گفته است، اما سایر مسئولان بلندپایه آمریکا به اروپا هشدار داده‌اند که در صورت ادامه همکاری با ایران شرکت‌های آنان در معرض تحریم قرار خواهند گرفت.

روزنامه الاهرام مصر نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “تضمین منافع ..شرط ایران برای ماندن در توافق هسته‌ای با اروپا”

روزنامه الوطن عمان نیز این عنوان را منتشر کرد: توافق هسته‌ای: “خروج آمریکا تنها برای خدمت به رژیم صهیونیستی”.

الوطن در ذیل این عنوان نوشت: چهارپایی که اکنون در برابر آمریکا و متحدانش برای رویارویی با ایران در ارتباط با برنامه هسته ای خم شده است و آن را به دخالت آشکار در امور داخلی کشورهای منطقه متهم می کند، یادآور همان چهارپایی است که آمریکا و متحدانش برای تحریک علیه عراق در زمان صدام سوار بر آن شدند.

روزنامه الثوره سوریه نیز نوشت: هشدار کارشناسان به اروپا در مورد تسلیم شدن در برابر ترامپ …در صورت خروج از توافق هسته‌ای از نظر اقتصادی و سیاسی ضرر خواهید کرد”.

به نوشته این روزنامه آمریکا اکنون بیش از هر زمان دیگری عهدشکنی خود را به دنیا ثابت کرده است، زیرا خروج ترامپ از توافق هسته‌ای به عقیده بسیاری، دیوانگی است.

روزنامه البیان امارات نیز مطلبی با این عنوان منتشر کرد: “اسرائیل بار دیگر بشار اسد را به بیرون راندن ایرانی‌ها تحریک کرد”.

به نوشته این روزنامه تنش همچنان بین اسرائیل و ایران در سوریه به شدت خود باقی است تا جایی که آویگدور لیبرمن وزیر جنگ اسرائیل بار دیگر بشار اسد رئیس جمهور سوریه را به بیرون راندن ایرانی‌ها از سوریه فرا خواند در حالی که گزارش‌های آمریکایی نیز حاکی از هشدار به ایران در مورد احتمال حمله به مواضع آن در سوریه است.

البیان مطلب دیگری با این عنوان منتشر کرد: “قاطعیت آمریکا در برابر موضع اروپا در قبال رفتار آزار دهنده ایران”.

این روزنامه نوشت: واشنگتن در قبال تحرکات اروپا مبنی بر حل و فصل اختلافات با تهران، قاطعیت نشان داده و تاکید کرد امیدوار است شاهد همکاری اروپا برای مقابله با رفتار آزار دهنده ایران در جهان و منطقه باشد و در عین حال تحریم شرکت‌های اروپایی که با ایران تعامل دارند بعید ندانسته است.

منبع:تسنیم

Print Friendly